Menu
in

Kadın Erkek Eşitsizliği Gündemden Düşmüyor

İşin aslı astarı nedir?

Her zaman ekranlarda erkek futbolu ön plandadır. Bu durumun en başlıca sebebi ise bugünün erkek futbol yıldızlarının astronomik rakamlarda paralar kazanmasıdır. Reklam gelirleri, sponsorluklar ve çeşitli projeler dahilinde kazandıkları paraları hesaba katarsak basamakları yedinin üstünde rakamları kasalarına transfer ediyorlar. Durum böyle olunca aynı spor branşında mücadele eden kadınları hiçbir zaman göz önünde bulamayız. Sadece futbol için değil aynı zamanda dünya üzerindeki diğer popüler spor dalları içinde hemen hemen aynı eşitsizlik söz konusudur. Kadın futbolunda, birçok başarılar elde etmiş kulüpler ve ülkeler mevcut olmasına rağmen bu bilgiler medyanın herhangi bir mecrasında bulunamayacak derece az paylaşılır.

Her şey bir grev ile başladı…

Danimarka A Milli Kadın Futbol Takımı, uzun zamandır Danimarka Futbol Federasyonu (DBU) ile prim yönetmeliğinin eşitsizliği hakkında müzakere ediyor ve en doğal hakları olan prim, maaş ve hakların erkek takımı ile aynı seviyede olması gerektiğini savunuyor. Aynı zamanda da kadın milli takımının DBU “çalışanı” statüsünde olması gerektiğini dile getiriyorlar.

DBU’nun önerdiği teklif…

Yaklaşık olarak 10 ay süren müzakerelerin sonucunda DBU kadın milli takımına bir teklif sunuyor. Prim ve maaşlar konusunda düzenlemelerin yapılacağı önerilse de ama o da ne! Teklif içerisinde takımın DBU’nun “çalışanı” olarak görünmemesi doğal olarak kadın futbolcular ve Futbolcular Derneği tarafından kabul edilmiyor ve teklif geri çevriliyor.

Hazır yeri gelmişken “çalışan” statüsünü kısa ve net şekilde açıklayalım. Eğer milli takımda oynuyorsanız federasyonda “çalışan” olarak gösterilir ve size milli sporcu maaşı atanır. Ulaşımınız, konaklamanız, harçlığınız ve birçok masraf federasyon tarafından karşılanmaktadır. DBU’nun sporculara sağladığı imkanlara çok hakim olmasak da bu olaydan görüldüğü üzere pek de fazla imkan sunduğu söylenemez.

Ülkesi, ulusal renkleri uğruna ter döken kadın sporcuların bağlı oldukları federasyon tarafından bir çalışan görülmemesi ise son günlerde eleştirilerin odak merkezi haline geldi.

Bu konu hakkında yorumlarınızı tabii ki yazımızın altına bekliyoruz!

DBU’nun bu tutumuna karşı futbolcular çareyi greve giderek davalarında ne kadar kararlı olduklarını göstermekte buluyor. Kadın futbolcular düzenlenen milli takım kampına katılmayarak sonuna kadar kararlarının arkasında duracaklarını ve gerekirse maçlara çıkmayacaklarını belirtiyor. Bu davranış nihayetinde kamp döneminde Hollanda Milli Takımı ile oynanması planlanan hazırlık maçı da iptal ediliyor.

Erkek Milli Takımından cevap gecikmiyor!

Müzakereleri takip eden erkek milli futbolcular ise durumu tatlıya bağlamak ve kadın haklarına ne kadar saygı duyduklarını göstermek için bir teklif ile DBU’nun kapısını çalıyor.

Bizden kesin, onlara verin

Olayların üzerine tekliflerini sunan ve medya açıklamasında bulunan erkek futbolcular; “sırf kadın oldukları için” daha az hakka sahip olmamaları gerektiğini dile getiriyor ve açıklamalarına tekliflerinin miktarını da ekliyorlar.

Kadınlar, kadın oldukları için bizden daha düşük haklara sahip olmamalı. Bu yüzden biz yıllık kazancımızdan 500.000 Danimarka kronu azaltılmasını ve DBU’nun bunu, bizimle eşit haklara sahip olarak kadın takım oyuncularına vermesini teklif ediyoruz. Biz milli takımlarız, birbirimizin arkasında durur ve birbirimiz için sorumluluk alırız. Şimdi, DBU da sorumluluklarını yerine getirmeli. Bizim getirdiğimiz teklifle bu anlaşmayı yapmalarını sağlayacak her türlü şansı onlara veriyoruz.”

500.000 Danimarka kronunun yıllık bonuslarından kesilmesini istemeleri ise aklımıza ilk şu soruyu getiriyor:

Maaşları dışında erkek futbolcular sadece bonus olarak 500.000 Danimarka kronu kazanıyorlar ise kadın futbolcular ne kadar ücret alıyor ya da almıyor?

Gelişen bu hadiseler üzerine kadın futbolcular kendi teklifleri ve erkek futbolcuların teklifini de arkalarına alarak tekrar müzakereye oturmak istiyor. Ancak DBU İletişim Müdürü Jakob Hoyer, BBC Sport’a yaptığı açıklamada, “Erkeklerin yaptığı çok olumlu bir hareket fakat müzakerelerin bir parçası değil” demesi yine olayı çıkmaz sokağa itiyor.

Son haftalarda futbol gündeminde olan ve herkesin sonucunu merakla beklediği bu düğümün ilerleyen zamanlarda çözülmesini ve sadece sporda değil her yerde kadın – erkek eşitliğinin sağlanmasını diliyoruz.

Yorum Yazın

Exit mobile version