in

Kaleci Eldiveni Seçim Rehberi & Kaleci Eldivenleri Nasıl Yıkanır?

Kaleci eldiveni, futbol veya diğer kalecilik gerektiren sporlarda oyuncuların ellerini ve ellerinin üzerindeki bölgeleri korumak, topa daha iyi hakim olmalarını sağlamak ve performanslarını artırmak için giydikleri özel ekipmanlardır. Bu eldivenler genellikle özel olarak tasarlanmış ve yastıklarla desteklenmiş, dayanıklı malzemelerden üretilir. Dolayısıyla her zaman en iyi forma sahip olması bir hayli önemlidir. Çünkü özelliğini yitirmiş kaleci eldivenleri hem topu kavramanızı olumsuz etkiler hem de ellerinizi eskisi kadar iyi koruyamaz. Peki kaleci eldiveni nasıl yıkanır? Her zaman iyi durumda olması için kaleci eldiveni ilk alındığında ne yapılır, neler uygulanır? İşte kaleci eldivenlerinizi korumanız için bilmeniz gerekenler.

Kaleci Eldiveni Neyle Yıkanır?

Kaleci eldivenlerinin doğru bir şekilde yıkanması, eldivenlerin dayanıklılığını koruması ve performansını artırması için önemlidir. Kaleci eldiveni spreyi temizlik için iyi bir seçenektir. Ancak eldivenin malzemesine uygun seçilmesi gerekir. Ayrıca spreyler temizlikten daha çok koku oluşumunu önlemek ve oluşan kokuyu gidermek amacıyla kullanılır. Çünkü ter kokuya sebep olur ve bu spreyler dezenfekte ederek kokuyu yok edebilir. Siz de “Kaleci eldiveni kokusu nasıl giderilir?” diye merak ediyorsanız spreylerden yararlanabilirsiniz.

  • Kaleci eldivenini yıkamak isterseniz ya da gerekliyse öncelikle büyük kirlerden arındırmanız için fırçalamanız tavsiye edilir.
  • Yıkama konusunda dikkat etmeniz gereken diğer konu ise su sıcaklığıdır.
  • Eldivenleri yıkarken sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız, çünkü sıcak su eldivenlerin malzemesine zarar verebilir. Soğuk veya ılık su idealdir.
  • Eldivenleri yıkarken agresif kimyasal temizleyiciler kullanmaktan kaçınmanız da önemlidir.
  • Kaleci eldivenlerinin malzemesi fark etmeksizin temizlik aşamasında ağır kimyasal kullanımı oldukça zararlıdır.
  • Dolayısıyla nazik bir sabun veya seyreltilmiş deterjan kullanarak nazikçe temizleyebilirsiniz.

Kaleci Eldiveni Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Kaleci eldivenlerini çamaşır makinesinde yıkamanız genellikle önerilmez. Çamaşır makinesi, eldivenlerin malzemesine zarar verebilecek sert dönme ve sürtünme hareketleri nedeniyle eldivenlerin ömrünü kısaltabilir veya performansını düşürebilir. Ayrıca, çamaşır makinesinde yıkama işlemi eldivenlerin şekil ve dokusunu bozabilir. Dolayısıyla “Kaleci eldiveni çamaşır makinesinde yıkanır mı?” sorusunun yanıtını net bir şekilde vermek mümkündür. Eldivenlerinizin ömrünü kısaltmamanız için çamaşır makinesinde de yıkamamanız gerekir. Bununla birlikte her eldiven markası veya malzemesi farklı olabilir, bu nedenle eldivenlerinizi yıkarken üreticinin önerilerini takip etmeniz malzemenin ömrü için en iyisidir.

Kaleci Eldiveninin Kaymaması için Ne Yapmalı?

Kaleci eldivenleri bir kalecinin performansını artırmak, koruma sağlamak ve topa daha iyi hakim olmasını sağlamak için önemli bir ekipmandır. Bu eldivenler, kalecinin sahadaki rolünü etkili bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Dolayısıyla eldeki duruşu da önemlidir. Genellikle kaleciler eldivenin ter nedeniyle kaymasından şikayetçidir. Bu nedenle eldivenin ele daha iyi tutunmasını sağlamanız gerekir. Bunun için eldiven seçiminde dikkatli olmanız tavsiye edilir. Çünkü bilekten bandajlı modeller elinize ve bileğinize daha iyi tutunur ve bileğinize göre ayarlamanız izin verir. Oyun esnasında da kaymaz.

Kaleci Eldiveni Nasıl Yapışkan Yapılır?

Kaleci eldivenleri iyi bir tutuş için kendiliğinden yapışkan forma sahiptir. Çünkü topu sıkıca yakalamak için yetenekten çok daha fazlası gerekebilir. Top size yaklaştığında topa dokunabilir ama kavrayamayabilirsiniz. İşte bu yapışkan form da topa değdiğiniz anda daha iyi yakalamanızı sağlar ve topun kaçma olasılığını azaltır. Bu nedenle eldivenlerin yapışkan formunu kaybetmemesi gerekir. Bunun için eldivenleri her kullanım öncesi ılık suyla yıkamanız tavsiye edilir. Böylece özel aqua köpük malzeme aktif hale gelir ve her zaman iyi bir kavrama sağlar.

Bazı eldiven spreyleri bu yapışkan formu korumak ve geri kazandırmak için de kullanılır. Dolayısıyla “Kaleci eldiveni spreyi ne işe yarar?” sorunun yanıtı şöyle verilebilir, “spreyler sadece temizlik için değil yapışkanlığın geri kazanılmasına da yardımcı olur.” Bununla birlikte eldivenlerinizin maç esnasında ıslak olmamasına dikkat ederek yapışkanlığını koruyabilirsiniz. Siz de iyi bir kaleci olmak isterseniz eldivenlerinizi en iyi şekilde muhafaza edebilir ve tüm bu bakım talimatlarına uyarak formlarını koruyabilirsiniz. En iyi kaleci eldivenleri için Barcin.com’a göz atabilir, diğer ekipmanları da tamamlayarak kaleye geçmeye hazır olabilirsiniz.

Spor Ekipmanları Nasıl Temizlenmeli ve Dezenfekte Edilmeli?

Tarzınızı Tamamlayan Yandan Takmalı Çantalarla En Şık Kombinleri Oluşturun