Menu
in

Kalıcı Olarak Zayıflama Formülleri

zayıflama formülleri

Kilo vermek, hem fazla kilolu bireylerin sağlık durumunu iyileştirmesi hem de hoş görünümlü bir vücuda sahip olabilmesi için hedeflemesi gereken bir durumdur. Zayıflamak isteyen kişilerde hedeflenen kilo kaybına da bağlı olabilmekle birlikte bir diyet listesi uygulanabilir veya birey kendi kendine alacağı sağlıklı ve dengeli beslenme ve egzersiz uygulamaları ile kilo kaybı sağlanabilir. Zayıflama sürecinde kilo vermek kadar önemli olan bir diğer nokta verilen kiloların kalıcılığının sağlanabilmesidir. Bu noktada yalnızca zayıflamak değil, sağlıklı bir şekilde zayıflamanın önemli olduğu bilinmelidir. Aşırı düşük kalorili veya yanlış içerikli diyetlerle verilen kilolar ne kadar çok olsa da, diyet bitiminde bu kiloların yeniden geri alınması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle zayıflama formülleri arayan kişiler aynı zamanda kalıcı zayıflama üzerinde de yoğunlaşmalıdır. Nasıl mı? İşte yaza girerken hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin, aynı zamanda kalıcı şekilde zayıflamanın püf noktaları...

Yeterli, Dengeli ve Sağlıklı Beslenin

İnternet ortamında veya halk arasında yaygın olarak görülen bilgi kirliliğinin bir sonucu olarak çoğu kişi tarafından sağlıksız besin ögesi dağılımlarına sahip olan popüler yanlış diyetler uygulanır. Kilo verirken aynı zamanda sağlıktan ödün verilmemesi açısından bu tarz diyetlerin tercih edilmemesi gerekir. Doğru bir zayıflama diyeti ile bireyin hedeflediği düzeydeki kiloyu uygun bir zaman aralığı içerisinde vermesi sağlanırken aynı zamanda bireyin ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besin ögelerinin vücuda alınması söz konusudur.

Bu şekilde planlanmamış beslenme programlarında her ne kadar hızlı kilo kaybı görülse de metabolizma hızının aşırı yavaşlaması, kas ve sıvı kaybı gibi istenmeyen durumlara neden olması sebebiyle diyet bırakılır bırakılmaz verilen kiloların fazlasıyla geri alınması söz konusu olabilir. Bunu önleyebilmek adına bir diyetisyen tarafından kişiye özgü olarak hazırlanmış bir beslenme programı uygulamak gerekir. Birkaç kilonun verilmesine yönelik olarak kişinin kendi kendine alacağı önlemler ile zayıflamak istemesi durumunda ise protein, karbonhidrat ve yağların diyette dengeli bir şekilde dağılımının olduğundan ve vitamin-mineraller ile diyet liflerine olan ihtiyacın karşılandığından emin olunmalıdır.

Diyet Sürecinde ve Sonrasında Düzenli Egzersiz Yapın

Vücudun zinde kalması, kas kütlesinin korunması ve sağlığın iyileştirilmesi açısından spor, her yaştaki birey için zayıflama ile bağlantılı olmaksızın bir temel ihtiyaçtır. Zayıflamak isteyen kişilerde sporun önemi bir derece daha artar. Diyet uygulayan kişilerde metabolizma hızının bir süre sonra diyete adapte olarak yavaşlaması ile kilo verme hızında düşüş ve hatta diyete rağmen kilo verememe durumu görülebilir. Bu nedenle yaşamın her döneminde olması gerektiği gibi diyet sürecinde de bir egzersiz planı oluşturulmalı, bu plana düzenli olarak uyulmalıdır.

Metabolizma hızının yavaşlamış olmasına bağlı olarak çoğu kişide hedeflenen kiloya düşülmesinin ve diyetin bırakılmasının ardından yeniden kilo alımı gözlenir. Bunun önüne geçilebilmesi adına diyet bırakıldıktan sonra da düzenli olarak spor yapmaya, sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam etmelisiniz. Aksi takdirde yavaşlamış olan metabolizma hızınızdan dolayı diyet öncesi dönemde tükettiklerinize oranla daha az besin tüketiminiz olmasına rağmen yine de kilo almanız söz konusu olabilir.

Hızlı Kilo Vermeyi Değil, Sağlıklı Kilo Vermeyi Hedefleyin

Kilo vermek isteyen kişilerin büyük bir kısmının hedeflediği kiloya mucizevi bir hız ile kavuşmak istediği, çoğu zaman kilo verme hızının yavaş olduğundan yakındığı görülür. Fakat zayıflama süreci sabır isteyen bir süreç olmakla birlikte sağlığın korunabilmesi adına kilo verme hızı da belirli bir düzeyin üzerine çıkmamalıdır. Sağlıklı zayıflamanın hedeflendiği diyet programları ile ayda 2-4 kilo kaybı hedeflenir ve bu aralık en sağlıklı olarak kabul edilen kilo verme hızıdır.

Çok düşük enerjili şok diyetler ile daha hızlı kilo kaybı sağlanabilse de bu şekilde verilen kilolar yağ kütlesi yerine ağırlıklı olarak kas ve su kütlesinden olacağından dolayı hem istenilen vücut formu elde edilemez, hem de diyet bitiminde verilen kiloları yeniden geri almanız kaçınılmaz hale gelir. Ayrıca hızlı kilo verme durumunda kanda keton cisimciklerinin ve serbest yağ asitlerinin hızlı bir şekilde artmasına bağlı olarak birtakım ciddi sağlık sorunlarının oluşumuna da zemin hazırlanır. Bu nedenle hem sağlıklı hem de kalıcı bir şekilde zayıflamak adına kilo verme sürecinde gereken sabır gösterilmelidir.

Yukarıda verilen kalıcı zayıflama formülleri ışığında hem hedeflediğiniz kiloya sağlıklı bir şekilde ulaşabilir, hem de verdiğiniz kiloların kalıcılığını sağlayabilirsiniz. Diyet sürecinde yapacağınız tüm spor aktiviteleri için ihtiyacınız olacak olan tüm spor ekipmanlarını Barcin.com adresinde bulabilir, kolay ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version