in

Kanat Kaslarınızı Geliştirmek İçin Önerilen Teknikler & Kanat Kası Geliştirme Hareketleri

Hem kadın hem de erkekler için düzgün bir postürün olmazsa olmazı kanat kaslarıdır. Geniş, üçgen formlu ve belirgin sırt kasları estetik bir görünüm sunar ve vücut görünümüne önem verenler için vazgeçilmezdir. Ayrıca kanat kası geliştirme iskelet sisteminin daha dayanıklı hale gelmesine destek olur. Vücudun en geniş kas grubu olarak bilinen sırt kasları spor salonunda veya evde kanat hareketleri yapılarak geliştirilebilir. Buna ek olarak sırt kanat hareketleri yapmak bedendeki diğer kasları çalıştırmada da aktif rol oynar. Peki, en etkili kanat hareketleri neler ve kanat hareketleri nasıl yapılır? Gelin vücudun önemli kas gruplarından olan kanat kasları hakkında merak edilenleri birlikte keşfedelim.

Kanat Kasları Nasıl Çalışır?

Kolların altında ve her iki yanda bulunan kas grubuna kanat kasları denir. V vücut formu ile özdeşleşen bu kaslar belin yan kısmında bulunan oblik kaslarından yukarı doğru uzanır. Gym kanat hareketleri veya evde yapılan egzersizlerle kanat kaslarının hacmini artırmak ve daha geniş kanat kaslarına sahip olmak mümkündür. Kolların açık kalmasına katkı sunan kanat kaslarını dambıl ve aletlerle çalıştırabilirsiniz. Özellikle bel kısmı kalın olan kişiler kanat kaslarını güçlendirerek bel kalınlığını kamufle edebilir.

Kanatları Hangi Hareket Geliştirir?

Kanat ve sırt kaslarına yönelik birçok farklı egzersiz bulunur. Kanat kaslarını çalıştıran tüm hareketler aynı zamanda vücuttaki ön kol kaslarını da geliştirmeye destek olur. Bu nedenle kanat ve sırt egzersizleri ön kollar için son derece faydalıdır. Ayrıca pazu, göğüs ve alt sırt kısmı da kanat egzersizleri ile güçlenen diğer kaslar arasında bulunur. Sırt kaslarını geliştirmek için tercih edilen en popüler egzersizler arasında lat pulldown, pendlay row, chin up ve straight arm pulldown yer alır. Söz konusu hareketler sayesinde hem sırt hem de kanatları güçlü bir forma sokmak mümkündür.

Kanat Kası Nasıl Yapılır?

Güçlü bir görünüm kazanmak, genel postürünü düzgün bir forma kavuşturmak isteyenlerin gözdesi olan kanat kası egzersizlerini doğru bir şekilde yapmak önemlidir. Vücudunuzda nasıl bir görünüme sahip olmak istiyorsanız kanat egzersizlerinizi de ona göre planlayabilirsiniz. İşte pek çok kişinin favorisi olan kanat egzersizleri:

  • Chin up: Pazu, kanat kasları, alt sırt ve ön kol kaslarını etkili bir şekilde çalıştıran chin up barfiks barı ile yapılan bir harekettir. Omuz genişliğinde tutacağınız barfiks barını yavaşça göğüs hizasına yaklaştırıp yukarı çıkarın. Çene kısmının barfiks barını geçtiğinden emin olun. Egzersiz sırasında dizlerinizin geride ve bükülmüş bir şekilde olmasına dikkat edin.
  • Lat pulldown: Ön kol, arka omuz, kanat ve alt sırt kaslarını çalıştıran lat pulldown hareketini spor salonundaki alette yapabilirsiniz. Aletin destek kısmına dizlerinizi dayayın ve hareket esnasında yerinizden kalkmayın. Sırtınız düz bir şekilde barı omuz hizasında kavrayın ve göğsünüze gelecek şekilde çekin. Bar aşağıdayken dirseklerinizi geriye itin, barı yukarı bıraktığınızda kollarınızı düz tutun.
  • Straight arm pulldown: Bacak ve karın kaslarınızı sıkılı bir şekilde yapacağınız bu hareket kanat kaslarınızı iyi şekilde çalıştırır. Elleriniz aşağı doğru bakacak biçimde barı kavrayarak kollarınızı bükmeden barı üst bacağınıza indirin. Daha sonra barı yavaşça geri bırakın.
  • Pendlay row: Ayaklarınız omuz genişliğinde ve dizleriniz bükülü halde pozisyon alın. Avuç içleri yere bakar şekilde barı tutun ve üst karın bölgesine dek çekin. Sonrasında barı yavaşça bırakın.

Siz de V şekline sahip kanat kaslarının hayalini kuruyorsanız yukarıdaki egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız. Antrenmanlarınız sırasında kullanacağınız spor kıyafetleri, ekipman ve aksesuarların tümüne Barcin.com farkı ile ulaşabilirsiniz.

Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelir? Ayakkabı Vurmasını Önleyen İpuçları ve Çözümler

Triatlona Nedir? & Triatlona Nasıl Başlanır?