in

Kardiyo Hakkında Merak Edilenler

Kardiyovasküler sistem kalp ve kan damarlarının oluşturduğu sisteme verilen isimdir. Kardiyo ise kardiyovasküler kelimesinin kısaltılmış halidir ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olan bir egzersizler bütünüdür. Temelde kalbi ve akciğeri yoğun bir şekilde çalıştırarak kalbin daha sağlıklı kan pompalamasına yardımcı olur. Kardiyo hakkında bilinen bir diğer önemli özellik ise kardiyonun kondisyonu arttırarak nefes alış verişleri daha düzenli hale getirdiğidir. Bu sayede beden daha enerjik ve güçlü bir hale gelebilir.

Kardiyonun Faydaları Nelerdir?

Kardiyo kalbin sağlıklı bir şekilde kan pompalamasına yardımcı olur. Bu sayede beden, gün içerisinde kendini daha zinde hissederken uzun vadede kardiyo egzersizi yapmak kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi ciddi hastalıkların önüne geçebilir. Kalbiniz sağlıklı ve güçlü şekilde kan pompaladığında kan dolaşımı hızlanır, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sonucunda bedenen ve zihnen çok daha dinç hissedebilirsiniz. Aynı zamanda kardiyo yaparak fazla kilolarınızdan kurtulabilir, yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

kardiyo hakkında merak edilenler

Yağ Yakımı İçin Kardiyo

Kardiyo hızlı kilo vermek veya yağ yakımını artırmak isteyenler için de uygun bir egzersiz türüdür, çünkü vücudun hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak birim zamanda yakılan kalori miktarının artmasına katkıda bulunur. Uzun vadede metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabilir. Eğer yağ yakımı için kardiyo yapmaya yeni başlıyorsanız, ihtiyacınız olan kardiyo türünü seçmeniz yararlı olabilir. Çünkü kardiyonun iki türü vardır: Hafif tempo aralıklı (LISS) ve yüksek tempo aralıklı (HITT) kardiyo.

Yüksek Tempo Aralıklı Kardiyo (HITT)

  • Bu kardiyo türü kalp atış ritmini normale göre %80-85 oranında arttırmayı hedefler. HITT egzersizlerin temel amacı, kısa zaman içerisinde maksimum efor sarf ederek daha hızlı yağ yakımı sağlamaktır. HITT egzersizleri için yüksek kondisyon gereklidir.

Hafif Tempo Aralıklı Kardiyo (LISS)

  • Hafif tempo aralıklı kardiyo, spora yeni başlayanlar arasında en çok tercih edilen ve uzmanlarca en çok önerilen egzersiz türüdür. Aynı zamanda her seviyeye uygundur. Genellikle hafif tempolu koşu, yürüme, bisiklet sürme gibi egzersizler hafif tempo aralıklı kardiyoyu (LISS) oluşturan egzersizler arasındadır. LISS antrenmanının amacı, kondisyon kazanımı sağlamaktır.  

Kardiyo ile Spora Başlayabilirsiniz

Eğer spora yeni başlayacaksanız, hafif tempolu kardiyo egzersizleri yapmak kondisyonunuzu arttırarak daha zor egzersiz türlerini daha rahatlıkla yapmanıza imkan tanır. Siz de spora başlamadan bir süre önce sadece kardiyo egzersizleri yaparak kondisyon kazanabilirsiniz, bu sayede daha zorlu egzersizlere başladığınızda nefes tıkanıklığı, aşırı yorgunluk, kas ağrısı veya sakatlanma gibi problemlerin oluşum riskini azaltabilirsiniz.

kardiyo hakkında merak edilenler

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Hızlı adım yürüme, koşma, yüzme, ip atlama, bisiklet sürme, tenis oynama, spinning gibi egzersizlerin tümü kardiyo egzersizleri arasında sayılabilir. Fakat egzersizlerin amacı aynı olsa da farklı kondisyondaki insanlara hitap edebilir. Siz de kondisyonunuza en uygun egzersizi seçerek kardiyo yapmaya başlayabilirsiniz.

  • Hızlı Tempoda Yürüme

Hızlı tempoda yürüme kardiyoya veya spora yeni başlayanlar için uygundur. Genellikle bedeni daha yoğun hareketlere hazırlamak için bedeni ısındıran bir egzersiz olan hızlı tempoda yürüme her yaş ve kilo için uygundur. Koşu veya depar sonrası belli aralıklarla dinlenmek için yine hızlı tempoda yürüyebilirsiniz.

yürüyüş programı
  • Koşma

Koşma kalp atışını ve nefes alış verişini oldukça arttıran bir egzersiz türüdür. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa kardiyo egzersizleri arasında uygulaması en kolay olan ve bir klasik haline gelen koşmayı deneyebilirsiniz. Belli aralıklarla temponuzu yavaşlatıp, belli aralıklarla arttırarak bedeninize uygun bir koşu egzersizi oluşturabilirsiniz. Eğer koşmaya yeni başlayacaksanız, çok hızlı koşmaktan kaçınarak tempoyu yavaş yavaş arttırmayı deneyebilirsiniz.

  • İp Atlama 

İp atlarken beden oldukça fazla kalori yakar. Kalbin kan pompalama hızı oldukça artar ve yağ yakımı hızlanır. Kilo vermek için oldukça uygun olan ip atlama ile 15 dakika içerisinde 200 kalori kadar kalori yakabilmeniz mümkün.

  • Spinning

Spinning özellikle bacakları çalıştıran bir kardiyo türü gibi görülse de, aslında spinning yaparken tüm vücut çalışır. Kondisyon gerektiren bir egzersiz olması sebebiyle kardiyoya ya da spora henüz başlayanlar için fazla yorucu olabilir. Bu yüzden vücut spor yapmaya biraz alıştıktan sonra spinning yapılması daha uygun olabilir.

Kardiyo hakkında merak edilenler cevap bulduğuna göre, kardiyoya sağlam adımlarla başlamak için rahat spor ayakkabılarına ihtiyacınız olabilir. Kardiyo yaparken tercih edebileceğiniz rahat spor ayakkabıları ve kıyafetleri için Barcin.com‘u ziyaret edin.

Evde Yapabileceğiniz Selülit Karşıtı Egzersizler

çocuklarla evde spor

Evde Çocuklarla Spor Yapma Önerileri