Menu
in ,

Keitany’den Olomouc’ta Parkur Rekoru

Başarılı elit atlet Mary Keitany, Mattoni Olomouc Yarı Maratonu’nda iki dakikanın üzerinde fark ile parkur rekoru kırarken, Josphat Kiptis IAAF Gold Label Yol Yarışı’ndaki erkekler çekişmesinde kendisinden daha tecrübeli rakiplerini gölgede bıraktı.

Keitany, bu mesafe için 67 dakika altı performansını 1:06:38 ile kaydetti. Olaya daha geniş bir açıdan bakarsak, dünya rekoru sahibi Florence Kiplagat, 4 defa dünya yarı maraton şampiyonu olmuş Lornah Kiplagat ve maratonda dünya şampiyonu Paula Radcliffe de dahil olmak üzere hiçbir kadın bu dereceyi 3 defadan fazla sayıda geliştiremedi.

Bu esnada Kiptis, büyük bir PB (En iyi derece) ile 1:00:21’de koştu. Olimpik maraton şampiyon Stephen Kiprotich ve maraton eski dünya rekoru sahibi Wilson Kipsang’ı geçerek bitirme süresinden çok daha büyük bir başarı elde etmiş oldu.

Keitany’nin Zirveye Koşusu

RunCzech’in uluslararası yarış koordinatörü Jana Moberly, trenin kapılarını açık tutmasaydı, Keitany elite koşucularıPrag’dan Olomouc’a götüren treni kaçırmış olacaktı fakat Keitany yarışını kusursuz bir şekilde zamanladı.

Binlerce seyirci parkurun çevresine dizilip Keitany’nin üst seviye bir şovuna tanık oldular. 33 yaşındaki atlet, yarışın daha başından temposunu yüksek belirleyip, sadece birkaç km sonra açık ara liderliğe geçti. Erken hızlandığından (5km geçişi 15:16 ile dünya rekoru seviyesindeydi) Keitany bir şekilde yavaşladı fakat yine de arayı giderek açtı.

Eşi Charles Koeach tarafından tempo verilen sporcu, o kadar hızlı bir şekilde bitirdi ki, görevliler şampiyonun bitiş bandını yerine yerleştirmeye vakitleri kalmadı. 2009 dünya yarı maraton şampiyonu, 2 defa dünya şampiyonu olmuş Edna Kiplagat’ın eski parkur rekorunu 2 dakika 15 saniye geliştirerek 1:06:38’de bitiş çizgisini geçti.

“Harika bir yarıştı ve keyif aldım.” diyen Keitany, kariyerindeki 19 yarı maratondan 17’sini 1.likle bitirmiş oldu.

Yorum Yazın

Exit mobile version