in

Kemik Suyu İle Sağlığınızı Koruyun

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz kemik suyu tarihi Afrika, Asya ve Orta Doğu mutfaklarına kadar uzanmaktadır. Afrika, Asya ve Orta Doğu kültürleri kemik suyunun faydaları ve aynı zamanda sunduğu lezzetinden dolayı mutfaklarından eksik etmemişler.

kemik_suyu_ile_sagliginizi_koruyun_4

Kemik suyu hakkında yapılan yanlış yönlendirmeleri de hemen düzeltelim. Kemik suyu, et suyu ile çok karıştırılır. Kemik suyu tavuk ya da kırmızı et kemiğinin su ile pişirilmesi ile edilir. Kemiklerin içindeki besinler su ile birleşerek suyu daha değerli hale getiriyor. Kemik suyu genelde sığır, kuzu ve kümes hayvanlarının kemikleri ile hazırlanır. Asya kültüründe balıkta kullanılabiliyor.

Bu noktada en ince ayrıntıları, Sağlıklı Beslenme ve Fitness Uzmanı İlker Çağlayan’ın kuzu eti kemik suyu tarifi ile verirken kemik suyunun faydaları hakkında püf noktalara değiniyor. Kemik suyunun önemini öğrenmek isterseniz kulak vermeden geçmemenizi öneriyoruz.

Haşlanmış kuzu eti tarifi

 • 400 gram kemikli kuzu eti
 • 1 adet pırasa
 • 1 adet kabak
 • 1 adet kereviz
 • 1 adet havuç
 • 1 adet soğan
 • 1 adet limon
 • 4-5 diş sarımsak

Tüm malzemeleri büyük bir tencereye koyun ve 2 litre su ekleyin. Yaklaşık 5 saat pişirin. Suyunu süzün ve et suyu olarak kullanın.

Birbirinden lezzetli tariflerinin yanında sağlıklı beslenmenin de sırlarını paylaşan İlker Çağlayan’ın alkali beslemesi için önerisi beluga mercimekli salatayı hiç denediniz mi?

kemik_suyu_ile_sagliginizi_koruyun

Kemik suyu, bağışıklık sisteminden tutun da kadınların doğurganlık sağlığına kadar birçok konuda vücudumuza destekçidir. Hiç zararı yok mu? Elbet tabii ki var. Ancak kemik suyunun zararlı konuma geçip geçmemesi sizin elinizde! Cevabı ise yazının sonunda sizlerle paylaşıyoruz.

Gelin hep beraber kemik suyunun faydalarına göz atalım!

Kemik artık daha güçlü!

Kemiklerimizin en çok ihtiyaç duydukları yapı taşlarından olan Jelatin ve kondrotin kemik suyunda fazlasıyla bulunmaktadır. Bu yapı taşları vücudumuza girdiği andan itibaren kemiklerimiz tarafından emilmektedir. Vücudumuzda bulunan bağ dokularının bakımını üstlenen bu yapı taşları aynı zamanda kemiklerimizin yenilenmesi veya iyileşmesi için gerekli olan tüm desteği verirler. Yakınlarınızdan kulağımıza gelen kırıklara “kemik suyu” iyi gelir lafının doğruluğunu da açıklamış olduk.

Yapı taşlarının yanında aynı zamanda kemiklerimiz için gereken tüm vitaminlere sahiptir. Kalsiyum, protein, magnezyum, fosfor, D vitamini, potasyum, çinko, manganez, bakır ve bor kemik oluşum sürecinde kemik sağlığı için vazgeçilmez besinlerdir. Vitaminlerde de aynı etkiyi gösteren kemik suyu A vitamini, K vitamini, C vitamini ve B vitamini takviyesi yapar.

Sağlıklı bir sindirim sistemi!  

Sıvı olması nedeni ile kolayca sindirilebilen kemik suyu özellikle Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi sorunları iyileştirmeye birebirdir. İçerisinde bulundurduğu yüksek jelatin miktarı sindirim sisteminde oluşmuş yaraların iyileşmesinde önemli bir role sahiptir.

Beyin sağlığınızı koruyun!

Beynimizin merkezi sinir sistemi için de faydaları bulunan kemik suyu özellikle kemiklerde üretilen osteokalsin olarak bilinen bellek ve ruh iyileştirilmesine yardımcı olan hormonu içermektedir. Bu hormonun aynı zamanda beyin fonksiyonları üzerinde de etkisi vardır. Yağdan oluşan beyini yine yağla beslememiz gerekir. Stresli ve yorucu işlerde çalışıyorsanız haftalık beslenmenizde kemik suyu tüketmek doğru tercih olacaktır.

kemik_suyu_ile_sagliginizi_koruyun_1

Grip ve soğuk algınlığına karşı savaşın!

 Tavuk suyu çorbanın her zaman grip ve soğuk algınlığına karşı etkili bir ilaç olduğu dile getirilir. Tedavi tarihinde küçük bir araştırmaya çıktığımızda ise karşılaştığımız bilgiler sizi de şaşırtacak! Tavuk kemik suyunda doğal kimyasal diyebileceğimiz bronşitlere karşı etkili asetilsistein ve amino grup sisteinler bulunur. Bu nedenle de mukusun temizlenmesi ve nefesin açılmasında faydası görülmüştür.

İltihaplar karşısında doğal antibiyotik!

İçeriğinde bulundurduğu sistin, histidin ve glisin gibi amino grup asitler içermesi vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan iltihabı ve L-glutamin’in azalmasına yardımcı oluyor. Bağırsak iltihaplanmalarına karşı son derece etkili olan kemik suyu tedavilerde önerilen organik ilaçlar arasında yer alıyor.

Bağırsak sağlığınız emin ellerde!  

Jelatin ve kolajen ile deposu olması nedeni ile bağırsağı yatıştırmakta ve sızan bağırsak geçirgenliğinin iyileşmesinde önemli rol oynar. Antibiyotikler, rafine şeker, kafein, alkol ve kızarmış yiyecekler bağırsaklara zarar verebilir. İçinde bulunan mineral matrisi ise özel proteinler içerir. Böylece bağırsak duvarları onarılır.

kemik_suyu_ile_sagliginizi_koruyun_7

Eklem ağrılarınızı azaltın!

Yaş ilerledikçe vücudumuzun eklem bölgelerinde meydana gelen ağrılar için yine destekçi olan kemik suyu içerdiği glukozamin, kimyasalların aksine daha sağlıklıdır.

Kilo vermede yardımcı!

Yüksek besin değerlerine sahip olması bunun yanında da karbonhidrat değerlerin düşük olması nedeniyle diyetinize ekleyebileceğiniz yemeklerden bir tanesi de kemik suyudur. Eğer ağırlık çalışıyorsanız ve definasyon döneminizde düşük karbonhidrat değeri bakımından kemik suyu tüketebilirsiniz.

Doğurganlık arttırır!

Kemik suyunun içinde bulunan Jelatin bu konuda da önemli bir rol oynuyor. Östrojen üzerinde dengeleyici bir etkisi olduğu bilinen jelatin, rahim kasılmaları magnezyum ve kalsiyum ile düzenlenir ve bunlar ağrılı adet kramplarını engeller.

Cilt sağlığında etkili!

Kozmetik cilt ürünlerinde yapımında kullanılan kemik suyunun kolajen yapı taşları cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Cildin güzelleşmesinde ve derinin güçlenmesinde de önemli rol oynar. Aynı zamanda yine içeriğinde bulundurduğu glisin ve anti-inflamatuar besinler, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde önemli yere sahiptir. Doktorlar tarafından da tedavi sürecinde önerilir.

kemik_suyu_ile_sagliginizi_koruyun_2

Rahatça uyuyabilirsiniz!

Yüksek glisin miktarı ve amino grupları sayesinde beyni rahatlatarak uyku düzeninizi sağlamanızda yardımcı olur. Glisin yapı taşı uykusuzluğu giderme kısmında görev alırken, amino grupları ise beynin rahatlamasını, vücut ısısının düşmesini ve kas aktivitelerini yavaşlatarak rahat bir uykunun temelini oluştururlar.

Kuvvetli tırnak ve saçlar!

Sağlıklı Beslenme ve Fitness Uzmanı İlker Çağlayan’ında bahsettiği gibi jelatin yapı taşı, tırnakların güçlenmesinde de önemli bir rol sahibidir. Kadınların tırnak güzelliği için tercih ettikleri organikler arasında kemik suyu gelir. Aynı zamanda kırılgan saç yapısına sahip kişilerin sıklıkla tükettiği kemik suyu saçları kuvvetlendirir ve daha parlak olmasını sağlar.

Güzellik ve sağlık uzmanlarının en çok önerdiği besinler arasındadır. Jelatin ve kolajen yapı taşları ile yapılan yüz maskeleri günümüzde oldukça kullanılır.

Kemik İliğinin Faydaları

Kemik iliği de en az suyu kadar yararlıdır. Özellikle kemik iliği (hayvan canlı iken), kan hücrelere oksijen taşınmasında, kan yapımında ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde rol oynar.

 • Kemikler formu kolajen protein ile doludur. Kolajen aynı zamanda tendonlar, bağlar ve bağ dokusunda bulunmaktadır.
 • Kilo vermeye yardımcı olan proteinler aynı zamanda beyin fonksiyonu, sindirim, eklem ağrısı, kemik sağlığı, uyku, iştah bastırma gibi özelliklere sahiptir.
 • Haşlandığı zaman jelatin eklem iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.
 • Temel omega-3 yağ asitleri, vitaminler, mineraller (kalsiyum, demir, fosfor, çinko, selenyum, magnezyum, manganez) eşsiz bir depodur.
 • İltihapla savaşarak sağlıklı bir sindirim sistemi için yardımcı olur.
 • Kemik iliği suyu içmek keto gribi (ketojenik diyet hastalığı) belirtilerini azaltır.

Hiç mi zararı yok?

Elbette her şeyin fazlası zarardır. Fazla protein tükettiğiniz zaman vücudunuzda tepkimeler oluşabilir. Kemik suyunun zararı ise fazla pişirilmesinde yatar. Kemik suyunun zengin proteinlerini, besin değerlerini, minerallerini ve vitaminlerini kaybetmek istemiyorsanız, kemik suyu elde edeceğiniz kemiği uzun süre suda pişirmemeniz gerekir. Fazla pişirildiği zaman glutamik asit meydana getirebilir. Beyin tarafından dengelenen glutamat ve glutamik asit oranında glutamil asidin yüksek miktarlara ulaşması nöbetleri tetikleyebilir.

Kemik suyunu en kaliteli şekilde elde edebilmek için nasıl beslenen hayvanları tercih etmeliyiz?

Kesinlikle organik ot ile beslenen hayvanları tercih etmelisiniz. Hafta iki veya üç defa tüketmeniz suyun faydalarından yararlanmanıza yeterli olacaktır.

Mevkiye Göre Krampon Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocuklara Basketbol Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler