in

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı 6 Öneri

Zayıflama diyetlerinde ideal kiloya ulaşılana kadar planlı ve programlı ilerlemek oldukça önemlidir. Diyet süresince kalori hesaplaması yapılarak kontrollü şekilde aç bırakılan vücut, zamanla metabolizma hızını azaltarak açlık durumuna adapte olmaya çalışır. Bu da her zamankinden daha az enerji ile günlük yaşamını devam ettirmeye odaklanmış bir vücut anlamına gelir. Zayıflama diyetlerinde başlangıç aşamasında hızlı bir şekilde kilo kaybı sağlanırken sürecin sonlarına doğru kilo vermenin azalmasının, bir yerden sonra tamamen durmasının başlıca sebebi bu durumdur. Özellikle 10-15 kilonun üzerinde ağırlık kaybının hedeflendiği uzun süreli diyetlerde başarı oranının arttırılabilmesi adına dikkat edilmesi gereken pek çok detay vardır. Verdiğimiz 6 önemli öneriye dikkat ederek, diyet sürecinizi gözden geçirebilir ve kilo verme durunca ne yapmalı sorusunun yanıtını burada bulabilirsiniz.

1. Fiziksel Aktivite Düzeyinizi Arttırın

Diyet sürecinde kilo vermenin yavaşladığı veya durduğu dönemde bunun önüne geçmenin en kolay yolu harcanan enerji miktarının, diğer bir deyişle fiziksel aktivite düzeyinin arttırılmasıdır.

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

Diyete başlanan dönemde hafif yürüyüşler ve kol – bacak egzersizleri uygulanırken kilo verme hızının yavaşladığı daha ileri dönemlerde sporun sıklığı ve yoğunluğu arttırılmalıdır. Yine bu dönemde kardiyo adı verilen vücudu yoğun şekilde çalıştıran egzersiz türlerine geçiş yapılmasında yarar vardır.

2. Diyetinizdeki Besin Ögesi Dağılımını Değiştirin

Diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programlarında diyetin; protein, karbonhidrat ve yağ oranları bireyin ihtiyaçları doğrultusunda ayarlanır. Özellikle uzun süren diyetlerde kilo vermenin yavaşladığı dönemde olması gereken sınırların aşılmaması şartıyla yine diyetisyen kontrolünde beslenme programının besin ögelerine dağılımı değiştirilerek kilo verme hızının yeniden arttırılması sağlanabilir.

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

Kilo vermesi duran bir kişide karbonhidrat ve yağdan gelen enerji miktarının azaltılması, protein miktarının arttırılması gibi değişiklikler denenmelidir.

3. Metabolizma Hızını Arttırmaya Yardımcı Besinleri Diyetinize Ekleyin

İçerdiği bileşenler ve bunların vücuda etkileri sonucunda metabolizma hızını arttırdığı bilinen bazı besinler mevcuttur. Diyette kilo vermenin durması durumunda diğer önerilerin yanı sıra zencefil, tarçın, yeşil çay, acı biber, ananas, zerdeçal ve yoğurt gibi besinlerin tüketilmesi, metabolizma hızının ve dolayısıyla vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerji miktarının arttırılmasına katkı sağlar.

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

4. Su Tüketiminizi Arttırın

Diyet sürecinde en çok ihmal edilen noktalardan bir tanesi de yeterli su tüketimidir. Metabolizma hızını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan su, kilo kaybında başarı oranının arttırılması için oldukça önemlidir. Bu nedenle yetersiz su tüketiminin de kilo vermenin durması ile ilişkili olduğu unutulmamalı ve günlük olarak en az 2 litre su tüketimine özen gösterilmelidir.

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

5. Diyetinizin Düzenini Değiştirin

Uzun süren diyetlerde sürekli olarak aynı beslenme rutininin uygulanması, vücudun diyete alışmasına ve dolayısıyla kilo vermenin yavaşlayarak bir yerden sonra durmasına neden olur. Bu nedenle diyet programının düzeninde belirli aralıklarla değişiklikler yapılmalıdır. Ana ve ara öğünlerin saatlerinin değiştirilmesi, günlük olarak besin gruplarından tüketilmesi gereken porsiyon miktarlarının öğünlere dağılımının farklılaştırılması ve ara öğün sayısının değiştirilmesi gibi uygulamalar kilo vermenin yavaşlamasının önlemeyi kolaylaştırabilir.

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

6. Vücudunuzu Dinlendirin

2 – 3 aydan fazla süren diyetlerde kilo vermenin durması neredeyse kaçınılmaz hale gelir. Bu durumlarda diyetin uzun süren bir maraton olduğu unutulmamalı ve motivasyon kaybedilmemelidir. 2-3 aylık dönem sonunda halen verilmesi gereken kilolar varsa ve kilo kaybı durmuşsa, bir süre kilo kontrolü evresine geçilerek vücut dinlendirilmelidir. Bu süreçte bireylerin diyetin katı yasakları haricinde uzun zamandır tüketmediği ve özlediği besinleri tüketmesi hem diyet motivasyonunun yükseltilmesine, hem de vücudun kendini toplamasına yardımcı olur.

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

Ardından diyetisyen kontrolünde yeniden planlanan ve daha düşük enerji içeriğine sahip bir diyet programı ile kalan son inatçı kiloların verilmesi mümkün olacaktır. Gördüğünüz gibi; kilo verme durunca ne yapmalı diye günlerce düşünmeye gerek yok, son derece basit yöntemlerle ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Kilo verme süresince yapacağınız egzersizler için gereken ekipmanları ise Barcin.com‘da inceleyebilirsiniz.

Fitness Egzersizleri Rehberi

Göğüs Antrenmanı ve En İyi Göğüs Kası Hareketleri