in

Kış Sporları Nelerdir?

Spor sizi hayata bağlar, enerji verir, zinde tutar. Örneğin bugün telefon ile sipariş vermek yerine markete yürüyerek gitmeyi deneyebilirsiniz. Hatta bugünden itibaren her yere araba ile gitmek yerine yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Başlangıçta yorucu olsa bile zamanla temponuz artar. Keyif almaya başladıkça yeni arayışlara girersiniz. İşte o zaman yüzmek, koşmak, tenis oynamak ve kaymak gibi alternatifler hakkında araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Spor yapmayı yılın dört mevsimine yayabilir, yaz ve kış sporlarını aralıksız yapmaya başlayabilirsiniz. Kış aylarında hareketsiz kalmamak, sağlıklı ve zinde olmak için kış sporları hakkında bilgi veren yazımız bu bağlamda ilginizi çekebilir.

Kış Sporları Nelerdir?

Yaz ve bahar aylarında daha hareketli olduğunuzu düşünüyor ve kış aylarında da aynı tempoyu yakalamak istiyorsanız kış sporlarına hemen başlayabilirsiniz. Kış sporları hiç de sanıldığı gibi soğuk ve düşük tempolu değil. Bireysel olarak yapabileceğiniz aktivitelerin yanı sıra takım sporlarının da yapılabildiği birçok alternatif var. Önemli olan sizi soğuktan ve sakatlanmalardan koruyacak kaliteli malzemelere sahip olmanız.

Kış Sporları Nelerdir

En popüler olan ve herkesin ismini en az bir kez duyduğu kış sporları; kayak, snowboard, buz hokeyi ve buz patenidir. Ülkemizde kış sporları turizmi için uygun birçok kayak merkezinin bulunması ise büyük şanstır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde araba ile birkaç saat süren yolculuktan sonra günübirlik dahi olsa kayak merkezlerine ulaşabilirsiniz. Buz pateni yapmak istediğinizde ise kayak merkezlerine gitmenize gerek bile yok. Artık büyük şehirlerin tamamında hem özel işletmelerin hem de belediyelerin açtığı buz pistleri var.

Buz hokeyi ise Türkiye özelinde kış sporları listesi içinde en üst sıralarda yer almaz. Buna rağmen büyük şehirlerde kurulan amatör kulüpler buz hokeyi ile ilgilenenlerin gittiği yerler arasında ilk sırada. Bazı spor merkezleri ise buz pistlerinin yanında kayak pistlerine de sahip. Yapay kar ile yaz-kış açık tutulan pistlerde snowboard ve kayak tecrübenizi kış aylarını beklemeden arttırabilirsiniz.

Maceperestlerin Sevdiği Kış Sporları Hangileridir?

Kış spor çeşitleri içinde ayrı bir yere sahip olan “extreme sporlar” için Türkiye adeta bir cennet. Doğu Anadolu Bölgesi’nde öyle yerler var ki tüm dünyadan sporcuları mıknatıs gibi kendine çeker. Adrenalin bağımlılarının en çok rağbet ettiği snowkite ise bunlardan sadece birisi.

Extreme Kış Sporları Nelerdir?    

  • Snowkite; paraşütle yapılan, sporcuyu kimi zaman havalandıran kimi zaman da karlar üzerinde kaymasını sağlayan kış sporu olarak tanımlanır. Paraşüt, hızı artırdığı için olağan kayak performansından daha yorucu ve heyecanlıdır.
  • Kar Raftingi; şişme botlar üzerinde, karlı ve yokuş aşağı pistlerde yapılan, heyecan düzeyi oldukça yüksek bir etkinliktir. Takım halinde yapılan kar rafting’ini bireysel olarak denemek isterseniz kano ile yapabileceğiniz kar kayaking’ini de deneyebilirsiniz.
  • Snowblade; Rollerblade’in kar üzerinde yapılan versiyonu olarak tanımlanabilir. Batonsuz kaymayı gerektiren snowblade, tıpkı paten kayar gibi dengede durmanızı gerektirir ve oldukça yorucudur.
  • Skibobbing; Kar bisikleti olarak da bilinen bu spor, tekerlekler yerine kızaklar üzerinde ilerlemenizi gerektirir. Son derece eğlenceli ve bir o kadar yorucudur.

Bu listede yer almayan ancak çok popüler olan buz tırmanışı ve helikopterle kayak atlayışı ise profesyonel sporcu değil iseniz denemeniz tavsiye edilmeyen sporlar arasında yer alır.

Kış Sporları Ekipmanları Nelerdir?

Kış sporları malzemeleri seçtiğiniz branşa göre farklılık gösterir. Kayak ekipmanları snowboard malzemelerinden, buz pateni ekipmanları ise buz hokeyi malzemelerinden farklıdır. Bir kez kış sporları ile ilgili bilgiler toplanmaya başlandığında, giysilerin bile farklı özelliklere sahip olduğu hemen fark edilir. Bu nedenle alışverişinize başlamadan önce en popüler kış sporları isimleri ve malzemeleri listesine göz atabilirsiniz.

Kış Sporları Nelerdir

  1. Kayak: Kayak montu ve tulumu, termal içlik, kayak çorabı, kask, eldiven, gözlük, baton, kayak botu ve ölçülerinize uygun kayaklar.
  2. Snowboard: Özel snowboard pantolonu, mont veya termal/polar üst, içlik, kask, eldiven, gözlük, snowboard botu ve ölçülerinize uygun board tahtası.
  3. Rollerblade: Kayak giysilerinin tamamı aynı olmasına rağmen kayak botu ve ölçülerinize uygun kayakların rollerblade için üretilmiş olması gerekir.
  4. Buz Pateni: İçlik, eldiven, koruyucular, kask ve patenler.

Kış sporlarına başlamaya karar verdiyseniz vakit kaybetmeden barcin.com’da yer alan malzeme ve giysileri incelemeye başlayabilirsiniz. Uygun fiyatlar ile bütçenizi zorlamadan barcin.com avantajlarından yararlanabilir, arzu ettiğiniz tüm ekipmanları hemen satın alabilirsiniz.

Spor Yaparken Dinleyebileceğiniz Müzikler

Spor Yaparken Dinleyebileceğiniz Müzikler

En Etkili 7 Egzersiz

En Etkili 7 Egzersiz