Menu
in

Köpekli 1 Mil Yarışında Yeni Rekor

Amerika’da 1000’lerce (yazıyla binlerce) koşu yarışı arasında Eyalet Sokak Mil’i yarışı da bulunuyor. Kendi içinde elit ve köpekli 1 mil diye ayrılan yarışın Köpekle koşulan kategorisinde yeni bir rekor elde edildi. Bu yarışın final ayağı olan 7 Haziran’daki yarışı en hızlı tamamlayan kişi 4 dakika 15 saniye gibi harika bir sürede bitirirken, kazananın elit olmaması da ilgi çekici bir durumdu.

Yarışın galibi 24 yaşındaki Josh Helton, birinciliğini onunla beraber bütün yarışı koşan Bro adlı 18 aylık labrador – pit bull kırması köpeği ile elde etti.

“Yarıştan önce hayli gergindim çünkü Bro’nun bu kadar hızlı koşup koşamayacağını bilmiyordum. Bu bizim beraber koştuğumuz ilk yarışımızdı. Başlangıç çizgisinde bekliyorduk ve Bro, diğer köpeklerle ilgilenirken yanlış yöne bakmaktaydı. Hem kendimi, hem de köpeğimi 1 mil yarışında koşturmaya çalışmak komik bir birleşimdi.”

İkili aynı zamanda, 2008’de Matt Johnsrund ve köpeği Charlie tarafından kırılan 4:22’lik Köpekli 1 Mil Parkur Rekoru’nu kırmış oldu.

Helton aslında elit 1 mil koşusuna katılmayı istiyordu. En iyi süresi 4:12 idi. Ancak antrenmanları istediği gibi gitmedi. O da Bro ile beraber Köpekli 1 Mil yarışına katıldı.

Köpekli 1 Mil yarışları, 1990’lı yıllardan beri Eyalet Sokak Mil’i yarışlarının bir parçası ve son 6 yıl içerisinde kademeli olarak daha da çekişmeli bir hal almış durumda. Bu yıl 74 çift (köpek ve sahibi) katıldı.

Yarışın organizatörü, “Bu yönetilmiş bir kaostur. İzleyenler çığlıklar içinde bağırıyor ve köpekler tam deparla koşuyor. Hepsi tüm uyaranların beraberinde ağızları kulaklarında yarışıyor. Elbette birinin köpeğinin başka bir köpekle kavga etmesinin korkusu her zaman var.” diyor.

Yarışın çoğunluğunda Helton ve Bro’nun yarışı sorunsuz gitti. Yarışı başlatan bir düdük sesinin ardından (organizatörler geleneksel yöntem olan silah ateşleyerek başlatmıyorlar çünkü böyle bir durumda köpekler korkacaktır), Helton ve Bro ilk 400 metreyi koşabildikleri en yüksek hızda koştular, böylece tasmaların karmaşasından kurtulup öne geçebildiler.

Yarışın ikincisi olan Brian hemen arkamızdaydı. Sanıyorum Bro’nun kovalanmakta olması, onun için motivasyon kaynağı oldu ve o aslında hep hareketli bir köpekti ama yarışta beni şaşırttı.

Son bölüme yaklaşırken coşkuyla bağıran seyirciler Bro’yu bir miktar ürküttüler. “Benim önüme geçti ve sonra da arkama yanaştı, yani neredeyse beni düşürüyordu. Kalabalıktan gelen “Amanın!” sesini duydum ve düşmemeye çalıştım.”

Duff ve 3 yaşındaki kurtarılmış köpeği Kaydom, 2014 yılında 3.sırada bitirmişlerdi. Bu yıl tekrar katılıp 4:20’nin altında koşmayı hedeflediler, böylece parkur rekoru kıracaklardı ancak Kaydom bunun için odaklanmaya devam etmek zorundaydı.

Kaydom eşime çok bağımlı çünkü onu kurtaran eşimdi diyen 38 yaşındaki Duff, Los Angeles’ta yaşıyor ve Georgetown Üniversitesi’nde pist koşuları yapıyor. Geçen yıl bitiş çizgisinden 50 metre önce eşim orada duruyordu ve Kaydom resmen ona bakmak için koşmayı bırakıp durdu. Ben de ona uymak zorunda kaldım. O esnada 1.bitirenle burun burunaydım.

Bu sefer Duff’un eşi, bitiş çizgisinde yer aldı. Yarış sorunsuz geçti fakat yine de Duff ve Kaydom’ın kazanması için yeterli değildi. Geçen yıla göre 13 saniye daha iyi koşarak 4:19’da bitirdiler.

Onun beni bitiş çizgisine çekip götürmesini dilerdim ama ben çok daha gerideydim. İkimizden yavaş olanı benim. Parka gittiğimizde, tasmasını çıkardığımda sanki bir atı seyrediyorum. Ard arda iki defa birer mili 4 dakikada koşabileceğinden eminim.

Yarış sonrasında Helton köpeğini tebrik etti.

Yorum Yazın

Exit mobile version