Menu
in

Koşana Bedava Yemek Veriyorlar!

Eğer bir öğle yemeği sipariş ederseniz, bunu nakit veya bir kredi kartıyla ödemeyi beklersiniz. Fakat Mayıs ayında Portekiz sokaklarında seyreden yemek kamyonetinde müşteriler ödemeyi egzersizle yapıyorlardı. Bir cheeseburger isteyen müşterilerin 5.4 kilometre yürümesi veya 4.2 kilometre koşması gerekiyordu. Eğer ketçap da istedilerse o zaman antrenmanlarına 500 metre daha eklemeleri gerekiyordu.

Kamyonet halk hizmetleri duyuru merkezindeydi ve proje anti-obezite derneği tarafından oluşturulmuştu. Amaçları, pizza, hamburger ve kola gibi yaygın bir şekilde tüketilen gıdalardaki kalorileri yakmanın neye mal olacağına dair Portekizlileri eğitmekti. Dernek, öğle yemeklerini hak edebilmeleri için  kamyonetin yanında yürüyen ve koşan müşterileri videoya kaydetti.

Bu derneğin yöneticisi Victor Afonso, “Bir paradoksu aydınlatmayı istedik : Birçok seyyar lokanta var ve daha fazla sayıda insanın, yemek bulmak için bile hareket etmesi gerekmiyor. Dünya Gıda Organizasyonu, Portekizin obezite seviyelerini çok yüksek buldu. Bu konu üzerinde bir tartışma ve farkındalığı ortaya çıkarmak istedik.” dedi.

“Bazı potansiyel müşteriler böyle bir formatı reddedip oradan uzaklaştılar ancak genele bakacak olursak, gün başarılı geçmişti. 110 km’ye eşdeğer 20 cheeseburger, 211 km’ye eşdeğer 32 dilim pizza ve 85 km’ye değer 50 bardak kola sattık, toplamda 406 km spor yaptırdık. Bu yarışmayı kabul eden insanlar toplamda yaklaşık 22.934 kalori yakmış oldu.”

Portekiz’in sağlık bakanı, okullarda eğitsel bir araç olarak bu videoyu kullanıp kullanamayacaklarını sordu ve dernek bunu, Lizbon’daki Tagus nehrinin yanında resmi bir seyyar lokanta haline getirmeyi düşünüyor.

Film yönetmeni ve BRO sinemanın üyesi Mario Patrocinio, “Amaç her zaman bir mesaj vermek ve bu projeyle bunu yaptığımızı düşünüyorum. Bunu eğlenerek gerçekleştirebilecekleri bir yöntemle halka çok önemli bir mesaj verdik.” dedi.

Yorum Yazın

Exit mobile version