in

Koşu Kıyafetinizdeki Kötü Kokuyu Önlemenin 5 Yolu

Terden sırılsıklam olmuş antrenman kıyafetlerinizi yuvarlayıp çamaşır sepetine koymak, çamaşırlarınızı göz önünden kaldırmayı sağlasa da o kıyafetler, berbat kötü kokulara sebep olan bakteriler için zemin oluşturacaktır. Eğer spor sonrası çamaşırlarınızı anında yıkamıyorsanız, terli kıyafetlerinizi asıp serin, böylece temiz havada bakteriler üremeden önce kuruyacaklardır.

AZ DETERJAN YETERLİDİR

İster özel bir spor kıyafet deterjanı, ister sıradan bir deterjan kullanıyor olun, çamaşır makinenize fazladan deterjan ekleyip, daha temiz kokan çamaşırlara sahip olacağınızı beklemeyin. Çünkü fazladan ekleyeceğiniz deterjan, küf oluşumuna sebep olabilir ve bakteriler için de iyi bir besin kaynağıdır. Yüksek temizlik sağlayan ürünlerin 2 çay kaşığı deterjanı, tek yıkama için yeterlidir.

YUMUŞATICI KULLANMAYIN

Sıvı yumuşatıcıları antrenman kıyafetlerinize yaklaştırmayın. Yumuşatıcılar, sentetik kumaşların lifli dokularını tıkayıp, su ve deterjanın bu deliklerden geçerek derinlemesine temizlenmesini engelleyebilir, bu da bu ileri teknoloji kıyafetlerin kötü koku önleyici özelliklerini yok eder.

ÇAMAŞIRLARI TERS YÜZ EDİP YIKAYIN

Kıyafetlerinizi ters yüz etmek, (cildinize doğrudan temas eden yerler olan) ipliklerin en kokulu yerleri üzerinde işe yarar. Ayrıca bu hareket, fosforlu sarı kıyafetinizdeki rengi de koruyacaktır.

SİRKELİ SUDA BEKLETİN

İnatçı kokulara derinlemesine temizlik yapmak için 4’te 1 beyaz damıtılmış sirke ile soğuk su karışımında kıyafetlerinizi 30 dakika bekletin. Bir başka çözüm ise, oksijenli ağartıcı karışımlı soğuk suda kıyafetinizi gece boyunca bekletmektir.

Olimpiyat’ın Unutulmayanları – Bölüm 1

Alternate Heel Touchers Egzersizi Nasıl Yapılır?