in

Koşuda Sıkılmayı Önleyici 10 Yöntem

Biz koşanlar, koşunun ne kadar keyifli bir spor olduğunu biliyoruz olsak da, bazen bizler de bazı içsel veya çevresel etkenlere yenik düşüp koşu isteğimizi, hevesimizi kaybedebiliyoruz. İşte bu tür durumlarda yapabileceğiniz 10 farklı yöntem ile koşu motivasyonu ve isteğinizi artırabilirsiniz;

 

1. Bir yere/noktaya koşun. Örneğin, spor salonuna koşarak gidin veya postaneye/bankaya gitmek gibi dışarıdaki bir işinizi halletmek için koşun. Arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz, böylece sizi eve dönerken arabayla bırakabilirler veya koşarak eve dönmeyi planlayabilirsiniz.

2. Kolay/orta/zor koşu. Bir hız çalışması için, 3 dakika yavaş, 2 dakika da orta zorlukta koşun ve 1 dakika da hızlı koşu ekleyin. Bu döngüyü koşunuz boyunca tekrarlayın.

3. İşaretlenmiş koşu. Isınma koşusu üzerine kısa bir süre için bir otobüs durağına, trafik lambasına, aydınlatma direğine hızlı bir şekilde koşun, ardından bir sonraki belirlediğiniz yere kadar yavaş toparlanma koşusu yapıp bunu tekrar edin. Sabah mesaiye erken başlamış iki sokak/bahçe köpeği arasında da depar atmak serbest 😛

4. Yeni bir koşu bölgesini keşfedin. Koşucular arasında beğenilen bir parka veya yeni bir semte gidin. Her gün aynı yerde dönüp durmayın!

5. Arazide koşmayı deneyin. Arazi koşusu için gereken dikkat yoğunluğu, dengesiz zemin, kayalar, ağaç kökleri, su ve diğer engelleri nasıl aşabileceğinizin yolunu bulurken zihninizi alıp başka yerlere götürür. Aynı zamanda harika bir kuvvet geliştiricidir.

6. Yokuşta hız çalışması planlayın. Muhitinizde 400 metre kadar uzunluğunda hoş bir eğime sahip bir yokuş bulun. Önce 2km ısının, sonra yokuşa geçip hızla koşarak tırmanın ve kolay hızda aşağı inin. Bunu birkaç defa tekrarlayın ve 1.5-2km kadar soğuyarak koşuyu bitirin.

7. Hız çalışması için pisti deneyin. 1.5-2km ısının. Zaman tutup yüksek bir hızda bir tur dönün, diğer turu yavaş koşuyla veya yürüyerek geçin. Bunu 4-6 defa tekrarlayın. Hızlı turlar için sabit bir tempo belirleyin ve her bir tur için 5 saniye veya daha az bir zaman farkı tutturmaya çalışın. Her hafta koşacağınız tur sayısını kademeli olarak artırın.

8. Arkadaşlarınızla koşu buluşmaları düzenleyin. Aynı bizim Barçın Running Club koşuları gibi! Hiçbir şey, mesafeleri kat etmeye yardımcı olan hoş sohbet gibi verimli olmaz.

9. Koşu bandında koşmak? Önceden programlanmış bir yokuş veya interval koşusunu deneyin. Koşu bandı otomatik olarak hızı veya eğimi artırıp azaltacaktır. Tempoyu ve eğimi çeşitlendirmek aklınızı meşgul edecektir.

10. Bir yarışa kayıt olun! Sizi kapının dışına çıkarıp antrenmanlarınıza odaklandıracak bir yarış hedefi gibi etkiye sahip başka bir şey yoktur. İster yerel bir yarış (Biliyorum İzmir gibi bu konuda “sığ” bir şehir için ideal bir seçenek değil), isterseniz başka bir şehirde veya yerde bir yarış seçin. Daha önce zaten birkaç yarış tamamladıysanız, (yeni bir mesafe, bir arazi yarışı veya bir engel yarışı gibi) farklı bir çekişmeye sahip bir yarış seçin

 

2015’in En İyi Antrenman Şarkıları

Yaşı İlerleyen Koşucular için Bir Tavsiye