in

Geçmişten Günümüze Kramponun Tarihçesi

Tarihte bilinen ilk krampon 1526 yılında 8. Kral Henry tarafından yaptırılmış. O dönemde futbolda yaşanan yaralanmalardan kendini korumak için özel bir futbol ayakkabısı sipariş eden krala deriden ağır bir ayakkabı yapıldı. Koruma amacıyla yapılan ayakkabıların teki 500 gr civarındaydı.
Henry-VIII
1800’lerin başlarında futbol popülarite kazanmaya başladı. Bu dönemde ilk çivili krampon da ortaya çıkmış oldu. Oyuncuları korumak amacıyla metal burunlu futbol ayakkabıları yapıldı. Tutuşu artıran metal çivilerle modern kramponların ilk adımı atılmış oldu.
ilk-krampon
1920’lerde krampon üretimi sadece birkaç küçük üretici tarafından sınırlı sayıda yapılıyordu. Bu üreticilerin en önemlileri Gola, Hummel ve Dassler Brothers‘dı. Ancak 2. Dünya Savaşı öncesi krampon tasarımları değişmeye ve üreticiler yeni inovasyonların peşine düşmeye başladı.

Dassler Shoe Factory’nin krampon tasarımında yaptığı yenilik devrim niteliğindeydi. Ayak bileği yüksekliğini azaltarak daha hafif olmasına rağmen koruma özelliğini yitirmeyen ilk krampon, oyunculara daha fazla hareket özgürlüğü tanıyordu.
1930-2002-kramponlari

Adolf ve Rudolf Dassler kardeşler arasındaki gerilim artınca şirketin bölünmesine ve iki yeni üreticinin ortaya çıkmasına sebep oldu: adidas ve Puma. Kardeşler arasındaki rekabet yükseldikçe kramponlarda günden güne daha modern bir tasarıma kavuştu.

1954 Dünya Kupası‘nda adidas Batı Almanya takımı için hava koşullarına göre çivileri değişebilen ilk kramponu tasarladı. Finalde daha önce 8-3 yenildikleri Hollanda’ya karşı oynayan Alman takımına pek şans tanınmıyordu. Maç günü yağan yağmur sonrası Alman takımının kramponlarının çivileri değiştirilirken Hollanda takımı ıslandıkça ağırlaşan futbol ayakkabılarıyla sahaya çıkmak zorunda kaldı. Batı Almanya’nın 3-2 galibiyetiyle sona eren maç adidas’a sektör liderliğini de getirmiş oldu.
almanya-adidas-krampon-1954
1960
‘lara gelindiğinde ilk bileksiz krampon karşımıza çıktı. adidas tarafından tasarlanan krampon oyunculara sunduğu hareket özgürlüğü ve hafifliğiyle yeni bir devrin başlangıcını haber verir gibiydi. Oyuncuların daha hızlı ve çevik hareket etmesine destek olan kramponla futbolda oyun hızı da arttı ve yeni kurallar ortaya çıkmaya başladı.

adidas-copa-mundial
adidas sektördeki liderliğini sürdürürken Puma ve Hummel en büyük rakipleriydi. Bu dönemde sponsorluk anlaşmaları da göze çarpmaya başladı. 1962 Dünya Kupası‘nda Pele Puma kramponla oynarken, 1966 Dünya Kupası’na katılan oyuncuların %75’i adidas marka krampon giyiyordu.
pele-puma

1979‘da satışa çıkan Copa Mundial ile adidas sektördeki liderliğini perçinledi. Kanguru derisinden yapılan 12 çivili Copa Mundial tüm zamanların en çok satan kramponu olarak tarihe geçti. Copa Mundial, Diego Maradona, Franz Beckenbauer, Pele, Zinedine Zidane gibi efsaneler tarafından giyildi.
adidas-Copa-Mundial

1994 yılında eski Liverpool oyuncusu Craig Johnston tarafından tasarlanan adidas Predator, bir oyuncu tarafından tasarlanan ilk krampondu. adidas Predator’da deri yerine kauçuk malzeme kullanılarak top hakimiyeti artırılmıştı. İlk başta adidas bu fikri reddetmiş olmasına rağmen, karlı havalarda tutuşu artırdığını gördüğünde ikna olarak kramponun haklarını satın aldı. adidas Predator milyonlarca çift satarak efsaneler arasına girdi.

Siyah-beyaz krampon tarihi 1998 yılında piyasaya çıkan Nike Mercurial ile renklenmeye başladı. 1998 Dünya Kupası’nda Ronaldo‘nun giydiği Mercurial hafifliğiyle oyunculara çeviklik kazandırdı. İnce ve hafif sentetik malzeme ve hafif çivilerle her bir kramponun ağırlığı 200 gr’dı.
ronaldo-1998-mercurial

2000’li yıllara damga vuran iki marka Nike ve adidas oldu. Messi, Cristiano Ronaldo, Mesut Özil gibi yıldız futbolcuların yeteneklerine ve oyun kabiliyetlerine göre geliştirilen kramponlar giderek daha hafif ve daha konforlu hale geldi. Top hakimiyeti ve tutuşu artıran teknolojilerin yanısıra göz alan renk ve tasarımlarla kramponlar sahanın gerçek yıldızları arasına girdi.

2014 yılında lanse edilen Nike Magista, bileği saran çoraba benzer radikal tasarımıyla oldukça ses getirdi.

Bugünlerdeyse adidas’ın ilk bağcıksız kramponu Pure Control ile yepyeni bir sayfa açılıyor.
adidas-pure-control

Fenerbahçe’nin Yeni Savunma Bakanı Skrtel

Tim Duncan Hakkında İlginç Bilgiler – İnfografik