Menu
in

Kulunç Nedir? & Kulunç’a İyi Gelen Öneriler

Kulunç Nedir? & Kulunca İyi Gelen Öneriler

Her yaş grubunda görülebilen kulunç masa başı işlerde çalışan veya stresli zaman geçirenlerin ortak sorunlarından. Hem kadın hem de erkeklerde yaygın olarak meydana gelen sağlık problemi kendini boyun ve sırt ağrısı şeklinde gösterebilir. Kuluncun en çok görüldüğü meslek grupları arasında sporcular, memurlar, öğrenciler, inşaat işçileri ve sağlık çalışanları başı çeker. Kulunç her ne kadar sıkça karşılaşılan bir durum olsa da sağlık açısından bir zararı yoktur ve kolay şekilde tedavi edilebilir. Siz de kuluncun neden oluştuğunu ve tedavi yöntemlerini merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz. İşte kulunç hakkında merak edilen tüm detaylar:

Kulunç Nedir?

Tıp literatüründeki adı fibrositis olan kulunç günlük hayatta birçok kişinin karşılaştığı kas sorunlarından. Kulunç kas içerisinde oluşan sert nodüller ve düğümcükler şeklinde adlandırılır. Söz konusu sağlık problemi kasların gerilmesinden sonra normal haline dönememesi durumunu anlatır. En çok sırt, boyun, bacak ve gövdede oluşan kulunç, ağrı şeklinde kendini belli eder ve kişiye rahatsızlık verir. Kuluncun ağrı dışında vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Kulunç; sırt ve boyunda tutulma, ağrı, kaslarda batma ve uyuşma, nefes alırken batma hissi yaşama gibi belirtilerle birlikte seyreder.

Kulunç Neden Oluşur?

Vücutta kulunç oluşmasında belirli bir yaş sınırı yoktur. Kulunç genellikle kasların kötüye kullanımı ve zorlanması ile kendini gösteren bir sağlık sorunudur. Kuluncun oluşma sebepleri arasında aşağıdaki etkenler bulunabilir:

 • Ani vücut hareketleri yapmak
 • Kaslara fazla yüklenmek
 • Omurlar arasında meydana gelen problemler
 • Dengesiz biçimde yük kaldırmak
 • Uzun süre aynı pozisyonda durmak
 • Aşırı gergin ve stresli olmak
 • Rüzgarda kalmak
 • Soğuk algınlığı geçirmek

Tüm bu nedenlerden ötürü oluşan kulunç vücuttaki bazı tetik bölgelerinde yoğunlaşır. Bu tetik noktalarının üzerine temas edildiğinde ağrı daha fazla hissedilir. Hareketsizlik ve ağır egzersiz gibi etmenler de kulunç ağrısının artmasına sebep olur.

Kulunç Nasıl Geçer?

Kulunç tedavisi kolay olan bir sağlık problemidir. Kasların kasılması ve yumru haline gelmesiyle oluşan kulunç bazı durumlarda günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir ve kişinin şiddetli ağrılar hissetmesine yol açabilir. İleri kulunç sorunlarında hastanın öyküsü ve vücuttaki ağrı noktaları tespit edilerek doktor tarafından şok dalga tedavisi, kuru iğne tedavisi ve fizik tedavi gibi yöntemler önerilebilir. Ancak günlük hayatta karşılaşılan basit kulunç vakaları için egzersiz, masaj ve bitkisel yağ kullanımı yeterli olabilir. Kulunç tedavisinde uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir:

 • Kulunç ağrısı için deneyebileceğiniz etkili yollardan biri ağrı olan bölgeye 15-20 dakika boyunca sıcak su torbası koymaktır. Sıcak su bölgedeki kasların gevşemesine ve kan dolaşımını artırarak ağrıların önemli ölçüde azalmasına katkı sunar.
 • Gün içinde stres ve gerginlikten olabildiğince uzak durmak ve meditasyon egzersizleri eşliğinde rahatlamak kulunç problemini azaltmaya yardımcı olur.
 • Kulunç problemi yaşıyorsanız aromatik yağlarla vücudunuza masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Nane yağı, kekik yağı ve zeytinyağı ile sorun olan bölgeye masaj yaparak ağrının dinmesine destek olabilirsiniz. Masajı dairesel hareketler eşliğinde ilgili bölgeye en az 15 dakika uygulamanız yeterli. Masaj yaparken bölgeye çok fazla bastırmamaya ve kasları zorlamamaya dikkat edin.
 • Esneme ve gerilme egzersizleri kulunç olan bölgelerdeki kasların gevşemesine ve kendinizi daha iyi hissetmenize imkan tanır. Kas ağrılarınız geçene kadar her gün düzenli egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Kas gevşetici kremler kullanmak tutulmuş kasların açılmasına destek olur.
 • Nane, papatya ve adaçayı ağrı kesici özelliği ile bilinir. Bu çayları içerek ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Siz de günlük yaşamınızda sık sık kulunç sorunu yaşıyorsanız yukarıdaki önerileri dikkate alarak kulunçla mücadele edebilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız esneme ve germe egzersizleri için dünyaca ünlü spor giyim markalarının giyim ürünlerini Barcin.com üzerinden inceleyerek favori ürünlerinizi cazip ayrıcalıklarla satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version