in

Lomber Lordoz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Omurga ağrıları, günlük yaşantımızı ve yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen yaygın sağlık sorunlarından biridir. Ağrıların kaynağı ise birçok faktöre bağlı olabilir. Örneğin omurgada yer alan rahatsızlığın nedenlerinden biri de lomber lordozdur. Lomber lordoz, bel omurgasının normal kavislerinden sapmasıyla ortaya çıkar ve belirli semptomlarla kendini gösterir. Bel ağrısı, günümüzde pek çok kişinin yaşadığı yaygın bir rahatsızlık olduğundan lomber lordoz dikkat alınması gereken bir unsurdur. Dolayısıyla bu rahatsızlığın nasıl tedavi edilebileceği konusunda bilgi sahibi olmak ve önlemler almak, bel ağrısını hafifletmek açısından son derece önemlidir. Peki, lomber lordoz artması neden olur? Lordoz olanlar ne yapmalı? Lomber lordoz hakkında merak edilenlere ve yanıtlarına gelin, birlikte bakalım.

Lomber Lordoz Nedir?

Lomber lordoz, bel omurgasının doğal kavislerinden biri olan lomber lordotik eğrisinin aşırı şekilde içe doğru kavis yapmasıdır. Normalde, bel omurgası doğal bir C şeklinde kavislidir. Ancak lomber lordozda, bu kavis aşırı içe doğru bükülmüş veya düzleşmiş görünür. Lomber lordozun düzleşmesi bel omurgasının normal kıvrımının bozulması anlamına gelir.

Omurga yapısında anormal bir değişikliğe neden olduğundan genellikle bel ağrısı, sırt ağrısı ve hareket kısıtlılığı gibi semptomlarla kendini gösterir. Lomber lordoz düzleşmesi belirtileri arasında omurga esnekliğinde azalma da görülebilir. İleri vakalarda sinir sıkışması sonucu bacaklarda uyuşma, karıncalanma veya zayıflık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Önemli olan lomber lordoz düzleşmesi belirtileri fark edildiğinde doktora danışmak, uygun tedaviye zamanında başlamaktır.

Lomber lordozun ortaya çıkma nedeni oldukça çeşitlidir. En yaygın olanları uzun süreli yanlış duruş pozisyonları, obezite, kas zayıflığı ve omurga deformiteleridir. Lomber lordoz düzleşmesi tedavisi genellikle egzersizler, fizik tedavi ve duruma bağlı olarak ilaç tedavisi ile yönetilir.

Lordoz Tedavi Edilmezse Ne olur?

Lordoz tedavi edilmezse bel omurgasındaki anormal kavislerin devam etmesi veya ilerleme olasılığı artar. Zamanla bel ağrısı, sırt ağrısı, hareket kısıtlılığı gibi semptomların artmasına ve yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Ayrıca lomber lordozun ilerlemesi omurga ile sinirler üzerinde baskıya neden olabili. Bu durum sinir sıkışmaları, disk bozuklukları ve diğer ciddi omurga sorunlarını beraberinde getirir. Omurga sağlığı tüm yaşamınızı etkileyeceğinden lomber lordozun tedavi edilmesi önemlidir.

Lomber Lordoz Nasıl Düzelir?

Hafif düzleşmelerde uygun egzersizlerle bel omurgasının güçlendirilmesi ve esnekliğinin artırılması önerilir. Bu egzersizler bel kaslarını güçlendirerek omurgayı destekler, doğru duruşun sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca fizik tedavi seansları da lomber lordozun tedavisinde etkilidir. Fizik tedavi uzmanları bireyin durumuna özel egzersiz programları, manuel terapi teknikleri uygulayarak bel omurgasının düzelmesine yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra ergonomik duruş pozisyonlarına dikkat edilmesi, düzenli olarak beli destekleyen mobilyalar kullanılması da lomber lordozun düzelmesine katkı sağlayabilir. İleri vakalarda, duruma göre doktorlar ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale gibi daha agresif tedavi yöntemlerini  önerebilir.

Lordozu Olanlar Ne Yapmalı?

Lordozu olanlar, düzenli olarak bel omurgasını güçlendiren ve esnekliğini arttıran egzersizler yapmalıdır. Ayrıca doğru duruş pozisyonlarına dikkat ederek beli destekleyen mobilyalar kullanmalı, aşırı yüklenmeden kaçınmalıdır. Aşırı yük, düzleşmiş omura baskı yaparak ağrıların artmasına neden olabilir. En önemlisi lomber lordozun oluşmaması için önlem almaktır. Omurga sağlığınız için yararlanabileceğiniz ipuçları ise şöyle sıralanabilir;

  • Bel omurgasını güçlendirmek ve esnekliğini artırmak amacıyla düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Özellikle bel kaslarını hedefleyen lomber lordoz egzersizleri, düzleşmenin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.
  • Doğru duruş pozisyonlarına dikkat etmek de önemli. Otururken ve ayakta dururken belin doğal kavisine uygun bir pozisyonda olmaya özen göstermelisiniz.
  • Beli destekleyen mobilyalar kullanmak faydalı olabilir. Özellikle otururken beli destekleyen minderler veya sırt destekleri kullanarak omurganın doğru pozisyonda kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Aşırı yüklenmeden kaçınmak her zaman iyidir. Ağır kaldırmaktan ve ani hareketlerden kaçınarak bel omurgasına gereksiz stres ve baskı uygulanmasının önüne geçebilirsiniz.
  • Doktor veya fizyoterapist önerileri doğrultusunda düzenli olarak kontroller yaptırarak gerekli lomber lordoz tedavisi yöntemlerine erken ulaşabilirsiniz. Böylece düzleşme ilerlemeden kontrol altına alınabilir.

Siz de bel, omurga sağlığınızı desteklemek ve düzleşme gibi problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız postür hareketlerini rutinlerinize dahil edebilirsiniz. Egzersizlerden daha fazla verim almak, konforu en üst seviyeye çıkarmak için Barcin.com spor malzemelerine hemen göz atabilirsiniz.

İşten Sonra Spor Yapma Sanatı

Skinny Fat Problemi ve Yağ Yakarken Kas Yapmak