Menu
in

Mahalle Arasında Futbol: Kızlar Sahada

1992 yılında “A Leauge Of Their Own” adlı bir film çekildi. Tom Hanks’in kadınlardan oluşan bir Amerikan futbol takımının antrenörlüğünü yaptığı bu film, çekildiği yılların eğlence anlayışını benimsediği için geçim derdiyle futbola merak saran ve sonradan işi sevgiye, başarıya dönüştüren kadınların hikayesini anlatıyor.

Eğlence anlayışı değişti fakat “Futbol oynayan kadın” algısı hala olduğu yerde duruyor. Neyse ki bunu kırmayı başaran bazı kadınlar var. Sadece sevdiği, merak duyduğu ve ilgilendiği için futbol oynayan kadınların hikayelerini anlattık:

Kramponları bağlayın, sahaya çıkıyoruz!

İlk özel kadınlar futbol turnuvası olan Kızlar Sahada, nezaket ve fair-play’i her şeyin önünde tutuyor. Oldukça fazla sayıda katılımcıya sahip Kızlar Sahada, futbol oynamak isteyen ve kadın olan tüm amatörlere kapılarını açıyor. Futbol oynama isteği bulunan tüm kadınlara cesaret veren Kızlar Sahada, takımınızı kurup katılabileceğiniz bir organizasyon. Üstelik sadece spor yapmak değil eğlenmek ve sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmak da amaçlarının arasında yer alıyor. Eğer spora başlamak ve aynı zamanda da takım ruhunun bir parçası olup futbol oynamak istiyorsanız, Kızlar Sahada’nın kapıları sizin için her zaman açık!

Vurdu gol oldu!

Attığınız her top isabetli bir pasa veya ağları havalandıran bir gole dönüşmek zorunda değil. Şut çekerken dilediğiniz futbolcuyu taklit etme şansınız var. Kendinizi ifade etme yöntemi olarak da oldukça faydalı bir yöntem, ayrıca da sağlıklı! Kızlar Sahada ekibine katılıp futbol oynamak için bu kadar harika neden varken çok geç kalmamalısınız. Belki de iş yerinizdeki kadınları veya mahallenizdeki arkadaşlarınızı ikna ederek kendi takımınızı kurabilir, A Leauge of Their Own filminden çok daha etkileyici bir hikayeye sahip olabilirsiniz. Birlikte hareket etmenin, takım ruhunun, arkadaşlığın ve tadından yenmeyen kadın sohbetinin yeşil sahalarda, krampon ve şortlarla yapılanını tecrübe etmek herkese nasip olmaz. Şansınızı denemek, spora ve hatta futbola başlamak için kendinize harika bir fırsat buldunuz. Umarız vurduğunuz gol olur!

Kadın futbolunun sırları

Aslında futbol oynamaya başlandığı günden beri kadınlar bu işin içinde. İlk kurulan kadın futbol takımının kurucusu da aktivist Nettie Honeyball. 1894 yılında “British Ladies Football Club” olarak kurulan takımla başlayan kadınların futbol macerası, her zamanki gibi otoriteler tarafından yasaklandı. Çünkü kadınların futbol oynamasının, oyunun maskulen tarafına bir zarar vereceği düşünülüyordu. 1920’li yıllarda kadınlar futbol oynayabiliyordu fakat kimsenin futbol oynamadığı yerlere gitmeleri şart koşuluyordu. Neyse ki tüm bu saçmalıklar sona erdi ve hem evrensel hem de yerel açıdan kadın futbolu her geçen gün daha da fazla güç kazanıyor.

Profesyonel kadın futbolcu olmak rüya mı?

Kadın ya da erkek… Eğer bir spor dalına gönül vermek istiyorsanız yapacağınız ilk şey bu sporu gerçekten tanıyıp tanımadığınızdan emin olmak. Çünkü spor, sporcu ile arasında kuvvetli bir bağ ve adanmışlık ister. Bu nedenle profesyonel bir sporcu olmadan önce bu sorumluluğun getiri ve gerekliliklerini de kabul etmeniz gerekiyor. Sabah antrenmanları, yaralanmalar, ailenizden ya da arkadaşlarınızdan ayrı kalacağınız saatler, hatta günler… Özellikle kadınlar için zorlayıcı olabilecek bu süreç, hem dış görünüşünüzü hem de sosyal hayatınızı düşündüğünüzden çok daha fazla etkileyebilir. Bu nedenle, futbolu her anlamda hayatınızın önceliği haline getirmeye hazır olmasınız.

İkinci kural ise her daim motive kalabilmek. Çünkü bu bir takım oyunu ve burada umutsuzluğa pek yer yok. Çünkü sizin umutsuzluğunuz ya da mutluluğunuz takım arkadaşlarınızın da umutsuz ya da mutsuz olmasını etkiliyor. Bu nedenle ortak amacınız için yola çıkmadan önce, birlikte hareket etmek, kendinizi bir adım geride bırakabilmek ve her daim motive kalarak kendinizden şüphe etmemek gibi sıkı kurallarınız olacaktır.

Gelelim fiziksel zorunluluklara. Öncelikle bu spora profesyonel olarak başlamak istiyorsanız, zorunlu yaş aralığı 5-14 arasında değişiyor. İstisnalar elbette ki mevcut ancak işi fiziksel yönden ele alırsak, istisnalar kaideyi çok sınırlı zamanlarda bozuyor. Kendinizi tam anlamıyla bu spora adayabilmek için öncelikli olarak fiziksel gereklilikleri kapsıyor olmanız gerekli. Futbolda kondisyon artırma yöntemleri yazımız size fikir verebilir.

Doğru zamanlamayı yakalayanlar için ikinci zorlu aşama kesinlikle fiziksel yeterlilikleri yerine getirmek ve tabii ki koruma kısmı olacaktır. Zorlu koşullarda gerçekleşecek ya da sizi oldukça zorlayacak antrenmanlar hayatınızın bir parçası haline gelecek. Kar kış demeden kilometlerce koşacaksınız, her daim hazır ve fit olmanız gerekecek, uyku ve yeme düzeninizi tamamen antrenmanlarınıza ve maçlarınıza göre hazırlamanız gerekecek. Tüm bunların dışında, kendinizle kaldığınız zamanlarda da antrenman yapmanız ya da kondisyonunuzu canlı tutmak için sık sık çalışmanız gerekecektir. Daha önce de altını sıkıca çizdiğimiz üzere kendinizi adamadan ne yazık ki iyi bir futbolcu ve başarılı bir sporcu olmanız mümkün olmayacaktır. Şayet kendinize inanıyorsanız da, önünüzde hiç bir engel duramaz.

Son aşamaya geldiyseniz zemine göre krampon seçimi ve mevkiye göre krampon seçimi yazılarımızı es geçmeyin;)

Yorum Yazın

Exit mobile version