in

Maraton İçin İdeal Yaş Kaçtır?

Başlık fotoğrafındaki 101 yaşında maraton koşabilen Fauja Singh gibi ilham verici örnekler olsa da, koşu sporunun içinde olan herkesin aklına en az bir defa gelmiş olan bir sorudur bu; Maraton için ideal yaş kaç acaba? 2008 Olimpiyatlarında erkekler maraton branşı, 21 yaşındaki Sammy Wanjiru tarafından kazanılırken, kadınlar branşını 38 yaşındaki Constantina Tomescu-Dita kazanmıştı. Bu yaş farkı, hızlı maraton için ideal olarak düşünülen yaştaki değişkenliğe dair birçok yorumu beraberinde getirdi. O zamana kadar ideal olarak görülen, 20’li yaşların sonu ile 30’lu yaşların başının en verimli yıllarımız olduğu yönündeydi. Bu durumda bu performansı gösterenler, ender bir durum içinde mi kabul edilmeliydi, yoksa elit maratoncularda bir değişim mi vardı?

Bu konu üzerine egzersiz fizyologları çalışmalar yapmıştı ve 2:11 altında maraton koşan dünyanın dört bir yanındaki sporcular, yaşlarına göre kategorilere ayrıldılar. Ardından çalışma, bir de 1967’den 2000’e ve 2001’den 2014’e olmak üzere 2 tarih aralığı grubunda incelendi.

Gördüğünüz gibi, her iki grup da hayli birbirine benziyor. 2000’den önce en güçlü yaş 28.4 iken, 2001’den bugüne 28.3 olmuş, ki bu da büyük bir fark değil. Bazen, en iyi koşucuların birçoğunun 35 yaş civarında olduğunu iddia eden ifadelere rastlıyoruz ki, bu doğru değildir. 2000 öncesine kıyasla, 2000 sonrası gruptaki daha yaşlı koşucuların biraz abartıldığını bu liste ortaya koyuyor. Bu yanılgıya sebep olan ise, daha uzun süredir yarışmakta olan atletler için profesyonelleşmenin daha mümkün olduğu düşüncesi olmalıdır.

Aynı çalışma, 2:30’un altında maraton koşan kadınlar için de yapılmış ve her iki zaman aralığında büyük fark oluşmadığı görülmüş.

Görülen o ki, Sammy Wanjiru’nun maraton olimpiyatlarını o yaşta kazanması, aykırı bir durumdu fakat bu durum, genç yaştaki daha fazla atletin maraton branşına erken geçmesini doğurdu. 2008 öncesinde ortalama yaş 29’un altındaydı, 2008’den beri ise bu rakam 28’in altına indi. Kısa bir zaman aralığında, bu kayda değer bir değişim.

Maraton Hataları

Maratoncuların Başına Gelebilecek 3 Ölüm