Menu
in

Masa Tenisi Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Masa Tenisi Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir

Dünya çapında hem eğlence amaçlı hem de profesyonel olarak oynanan yaygın spor dallarından biri masa tenisidir. Masa tenisi, bu spor için tasarlanan özel bir masada oynanır. Gerekli ekipmanlar ise pinpon topu ve rakettir. Aynı zamanda masanın tam ortasında bir file de bulunur. Birkaç basit ekipmanla kolayca oynanan bu spor dalının okullarda, özel kurslarda ve spor merkezlerinde küçük yaşlardan itibaren eğitimleri verilir. Oyunda önemli olan kişisel özellikler konsantrasyon, çeviklik, hızlı karar verme gücü ve keskin görüştür. Aynı zamanda hem ekipmanlar açısından hem de oyuncu açısından karşılanması gereken bazı fiziki özellikler ve şartlar da vardır.

Masa Tenisi (Pinpon) Nedir?

Masa tenisi veya diğer adıyla pinpon, genellikle kapalı salonlarda oynanan ve 20. yüzyılın başlarında geliştirilen bir spordur. İngiltere’de geliştirilen masa tenisi, ilk başta yalnızca Avrupa’da yaygınken günümüzde Asya ülkelerinden Amerika’ya kadar dünyanın pek çok yerinde oynanır. Oyuna, oynarken çıkan sesten ötürü pinpon denmiştir. 1988 yılında olimpiyat sporlarına dahil edilen masa tenisinde özel raketler, toplar ve masalar kullanılır. Ekipmanların bazı özellikleri karşılaması oyun için gerekli durumlar arasında yer alır.

Masa tenisi oynarken her oyuncunun birer rakete ihtiyacı vardır. Bir top, doğru boyutlarda hazırlanmış masa ve yeterli uzunluktaki file de oyunu oynamak için gereken bazı ekipmanlar arasında yer alır. Temel amaç topu karşı tarafa doğru şekilde göndermek ve oradan uygun olmayan şekilde gelmesini sağlamaktır. Doğru tasarlanmış ve oyunculara uyumlu ekipmanlarla masa tenisi oynamak oldukça önemlidir.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa tenisi, tek ve çift karşılaşmaları olarak iki şekilde oynanır. Tek karşılaşmalarda karşılıklı 2 oyuncu vardır. Çift karşılaşmalarda ise toplamda 4 oyuncu bulunur. İki kişilik iki takım halinde oynanan çift karşılaşmalarında oyun sırasında dikkat etmek önemli detaylar arasındadır. Tek kişilik karşılaşmalarda oyunu servisçi başlatır. Daha sonra karşılayan kendisine gelen topu karşılar ve oyun bu sırayla devam eder.

Çift maçlarda da tıpkı tek maçlarda olduğu gibi servisçi topu karşıya göndererek oyunu başlatır. Karşı taraftaki oyuncu topa karşılık verir. Daha sonra servisçinin eşi topu karşılar ve diğer tarafa gönderir. Bu sefer de ilk turda karşılayan kişinin eşi topu karşılar ve servisçiye gönderir. Bu sıra bu şekilde devam eder.

Masa tenisinde oyunu kazanmak için oyunculardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Eğer oyunda iki taraf 10-10 şeklinde puan aldıysa taraflardan biri mutlaka 2 puan almalı ve 12’ye ulaşmalıdır. Oyunların sonunda oyuncular taraf değiştirerek oyuna devam eder. Bu konuda kesin bir kural olmasa da genellikle tekli maçlarda 7 oyun; çiftli maçlarda ise 5 oyun oynanır ve en çok oyunu kazanan taraf karşılaşmanın galibi olur.

Pinpon Kuralları

Pinpon oynarken oyuncuların uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralların bir kısmı şu şekildedir:

  • Oyun her zaman servisçinin atışıyla başlamalıdır. Servisçi oyunu başlatırken topu avucu açık şekilde tutmalı; havaya atmalı ve raketiyle vurarak karşı tarafa göndermelidir.
  • Top, yalnızca servis atışında servisçinin kendi tarafına değebilir. Diğer tüm atışlarda filenin diğer tarafına denk gelmelidir.
  • Puan kazanmak için rakibin tarafına değen topa rakibin yanıt vermemesi gerekir. Aynı zamanda rakip topa yanıt verdiğinde topun fileye değmesi, topun sekmemesi veya yanlış tarafa sekmesi de puan kazanmanızı sağlar.
  • Taraflar, puan kazanmak amacıyla topa çok güçlü bir şekilde vurarak rakibi zorlayabilir.

Masa Tenisi ile İlgili Bilgiler

Masa tenisi oynarken kullanılan ekipmanların sayısal bilgilerine ve bazı özelliklerine dikkat etmek önemlidir. Masa tenisinde oyunun yüzeyi, masanın üst yüzeyinin yan kenarlarını içermemelidir. Masanın yüzeyinin her bir noktası, 30 cm yükseklikten bırakılan bir pinpon topunun 23 cm kadar sıçrama yapabileceği malzemelerden tasarlanmalıdır. Oyun yüzeyinde mutlaka koyu ve mat bir renk tercih edilmelidir.

Masanın üst yüzeyinin en ve boyunun tüm kenarları boyunca 2 cm genişliğinde beyaz çizgiler bulunmalıdır. Aynı zamanda masa uzunluğunu tam ortadan bölen bir file kullanılmalıdır. Çift yarışmalarında ise kenar çizgilerine paralel olacak şekilde, 3 mm kalınlığında bir çizgiyle masa bölünür.

Masa tenisi raketleri genellikle ahşap malzemeden üretilir. Toplar ise günümüzde plastikten tasarlanır. Raketlerin iki tarafında da kauçuk malzeme vardır fakat renkleri farklıdır. Oyuncular, yapacakları atışın sertliğine göre hangi tarafı kullanacağına karar verir. Oyunda en önemli özelliklerden biri topun hafifliğidir. Top hafif olunca havadaki sürtünmesi artar ve takip etmesi kolaylaşır. Bu özelliklerin yanı sıra masa tenisi ölçüleri ile ilgili sayısal veriler şu şekildedir:

Masa Üst Yüzeyi 2.74 m uzunluk / 1.525 m en
Masa Yüksekliği Zeminden itibaren 76 cm
Raket Boyu Yaklaşık 17 cm
Top Ağırlığı Yaklaşık 2.7 gram
File Uzunluğu 15.25 cm (6 inç)
File Genişliği 1.83 metre (6 fit)

Masa tenisi oynarken rahat etmenizi sağlayacak masa tenisi raketleri ile atışlarınızı daha kendinizden emin yapabilir; karşılaşma boyunca güçlü bir duruş sergileyebilirsiniz. Barcin.com üzerinden masa tenisi raket modellerini şimdi inceleyebilir ve aradığınız rakete size özel ayrıcalıklarla sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version