in

Mevsimler Değişirken Türkiye’de Kış Sporları Yapılamıyor!

Mevsimler Değişirken Türkiye'de Kış Sporları Yapılamıyor!

Ülkemizde hem yaz hem de kış mevsiminin yaşanması özellikle doğa sporlarına ilgi duyan kişiler için önemli bir avantaj. Havaların soğuması ve kışın kendini göstermesi ile birlikte kış sporlarıyla uğraşan pek çok kişiyi de heyecan kaplar. Kış sporu olarak bilinen kayak, snowboard veya kızak aktivitelerini seven kişiler, karın ve soğuk havanın tadını doyasıya çıkarmak adına kış turizm merkezlerine akın eder. Ancak son yıllarda global ölçekte gerçekleşen iklim değişiklikleri nedeniyle hem dünyada hem de ülkemizde mevsim döngülerinde kaymalar yaşanmakta. Tüm bunlara rağmen geçtiğimiz günlerde popüler turizm merkezi Uludağ’ın geç de olsa karla kaplanması outdoor spor meraklılarını oldukça sevindirmiş durumda. Peki, ülkemizdeki kış sporları nelerdir? Gelin Türkiye’de yaygın olarak yapılan kış sporları çeşitleri hakkındaki detaylara yakından bakalım.

Türkiye’de Kış Sporları

Kış sporlarını seven birçok kişi, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte Türkiye’nin önde gelen kış turizmi merkezlerini ziyaret eder. Hem adrenalin hem de heyecan dolu olan bu sporlardan bazıları ülkemizde en fazla tercih edilen aktiviteler arasındadır. İşte ülkemizde sıkça yapılan kış sporları isimleri…

  • Kayak: Kış sporları arasında açık ara favori olan kayak, Türkiye’de en çok tercih edilen spor çeşitlerinden. 1980’li yıllardan beri kış turizmine yapılan yatırımlar neticesinde ülkemizde pek çok nitelikli kayak merkezine rastlamak ve kayak sporu yapmak mümkün. Türkiye’de bugün 50’nin üzerindeki farklı noktada kayak yapabilir ve bu sporda kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Snowboard: Gençlerin gözdesi olan snowboard, kayaktan sonra en fazla tercih edilen kış sporlarından. Havalı ve çağa uygun bir spor olan snowboard, hem aksiyon hem de eğlenceyi bir arada deneyimlemek isteyenler için ideal. Board ve gerekli aksesuar çeşitleri eşliğinde yapılan spor, kayak merkezlerindeki görkemli dağlarda adrenalin dolu anlar yaşamak için birebir.
  • Kızak: Kış aylarının en sevilen sporlarından bir diğeri ise kızak. Tam bir eğlence aktivitesi olarak bilinen kızakla kayma, özellikle arkadaş ve aile grupları arasında son derece popüler. Güvenilir ve konforlu bir spor olan kızakla kayma aktivitesini çeşitli kayak merkezlerinde gerçekleştirebilir, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Türkiye’de Kış Sporlarının Önemi

Ülkemizde 1980’li yıllardan itibaren önem kazanmaya başlayan kış sporları, kış turizmine yapılan ciddi yatırımlar sayesinde günümüzde turizm gelirlerinde kendine pay bulmayı başarmış durumda. Son yıllarda bu alanda uygulanan çeşitlendirme ve zenginleştirme stratejileri sayesinde kış sporları artık yaz sporları kadar önemli bir potansiyele sahip. Her ne kadar deniz-kum-güneş üçlüsü turizm sektöründe hala popülerliğini korusa da kış sporları da son zamanlarda artan talep ve yenilenen merkezler ile birlikte pastadaki payını her geçen gün artırmakta.

Hızla hayata geçirilen kış turizmi çalışmaları ve bölgesel çapta yapılan yatırımlar sonucunda ülkemizin geleceğin parlak kış turizmi oyuncularından biri olacağı düşünülmekte. Kış turizmi istihdamının istikrarlı hale gelmesi, bölgesel gelişmişlik seviyesinin artırılması ve birçok yatırımcının kış turizmini merkeze alması bu alanın zenginleşmesine katkı sağlayan gelişmeler arasında. Kış turizminde yaşanan iklim krizinin ve pazar küçüklüğü sorununun doğru stratejilerle yönetilmesi ise olası tehditlerin fırsata çevrilmesinde rol oynayacak gibi görünmekte. Siz de kış turizmine düşkünseniz aktiviteniz sırasında kullanabileceğiniz outdoor ayakkabı modellerine göz atabilirsiniz.

İklim Değişikliği Kış Sporlarını Etkiliyor!

Son yıllarda şiddetini artırarak kendini gösteren iklim krizi aslında sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Küresel ısınma olarak adlandırılan bu durum global çapta kış sporlarının yapıldığı 80’in üzerinde ülkeyi de olumsuz olarak etkilemekte. Artan sera gazı salınımı nedeniyle gezegenin giderek ısınması kış sporlarının olmazsa olmazı olan kar miktarının süresinde ve miktarında azalmalara yol açmakta. Bu durum da kış turizm merkezlerini finansal açından zorlu bir sürece sokmakta. Bu noktada uzmanlara göre, iklim değişikliği konusunda daha dayanıklı özellikler sergileyen kayak merkezlerinin var olan müşteri potansiyelini kendine çekmesi kritik önem taşımakta. Türkiye’nin, doğal kar güvenliği yüksek bölgeleri cazibe merkezi haline getirmesi bu tehdidi avantaja çevirme açısından çeşitli fırsatlar sunmakta. Yine gerekli zamanlarda yapay kar desteği almak ve bunu dikkatli bir hesaplamayla hayata geçirmek de kış turizminin geleceği açısından önem taşımakta.

Siz de kış sporları ile ilgilenen biriyseniz Türkiye’nin önde gelen bölgelerinde adrenalin dolu maceralar yaşayabilirsiniz. Kayak sporları yaparken ihtiyacınız olan mont gibi ürünlere barcin.com üzerinden ulaşabilir, güvenilir alışveriş fırsatları ile siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Kalın Tabanlı Converse Modelleri Nasıl Kombinlenir?

Kalın Tabanlı Converse Modelleri Nasıl Kombinlenir?

Son Dönemin En Büyük Tartışması! Ronaldo mu Messi mi?

Son Dönemin En Büyük Tartışması! Ronaldo mu Messi mi?