in

Michael Phelps’i Geçen Hayranı Joseph Schooling’in Hikayesi

Günlük hayatta karşınıza birçok klişe çıksa da zaman zaman efsanevi klişeler de yaşanabiliyor. Hem de bütün dünyanın gözleri önünde ve unutulmaz bir şekilde.

Bir ustalara saygı kuşağı düzenlense genç yaşına rağmen mutlaka kendine yer bulacak olan Michael Phelps, sadece olimpiyatlarda kazandığı 23 altın, 3 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 28 madalya ile olimpiyat tarihinin en çok madalya kazanan sporcusu unvanına sahip. Diğer şampiyonalara bakmadan bu alanda bir rekortmen ve efsane olduğunu söylemek de oldukça kolay. Ki toplamda 66 altın, 14 gümüş ve 3 bronz madalyası var. Öyle ki 174 ülkeden fazla altın madalyası bulunuyor.

İki Oyuncu da İyi Rolde

Aslında konunun merkezinde Phelps yer almıyor, ama başrol oyuncusunun daha etkili bir giriş yapması için nasıl bir kahramana meydan okuduğunu bilmek gerek. Hem bazen ne kazandığınızdan çok, kimi yendiğiniz önemlidir. Dünyanın en çok madalya kazanan, en popüler, en zengin ve fenomen sporcularından birini geçmek, hem de bunu bir olimpiyat finalinde yapmak, tarihe geçmenize yeter. Singapurlu Joseph Schooling de bunu başaran kişi olarak tarihteki yerini çoktan aldı.

2016 Rio Olimpiyatları yüzmede 100 metre kelebek finalinde Michael Phelps havuza atladığında hemen herkesin ortak beklentisi, koleksiyonuna bir altın madalya daha ekleyeceği yönündeydi. Üstelik bu olimpiyatın ardından profesyonel kariyerine son vereceğini de açıklamıştı. Ancak işler beklendiği gibi gitmedi ve 50.39’luk derecesiyle Singapurlu Joseph Schooling altın madalyanın sahibi oldu. Üstelik bunu yaparken sadece 21 yaşındaydı ve ülkesi adına olimpiyatlardaki ilk altın madalyayı kazanmıştı.

Joseph-Schooling-RIO-Olympics-2016_CNNPH

Tarihe Kulaç Atmak Bu Olsa Gerek

Tarihin en büyük sporcularından birini geçmek, bunu olimpiyat finalinde yapmak, bunu yaparken 21 yaşında olmak ve üstelik Singapur gibi sporda henüz adı pek duyulmamış bir ülke adına bunu başarmak… “Joseph Schooling kimdir?” sorusunun karşılığı bu. Ancak bu başarıyı daha unutulmaz kılansa iki yüzücünün 2008 yılındaki tanışma anları.

2008 yılında ABD Olimpiyat Takımı, 2008 Pekin Olimpiyatları öncesinde Singapur’da kamp yaparken Michael Phelps hayranı Joseph Schooling de kampı ziyaret etmiş ve burada “kahramanım” dediği Phelps ile tanışmış.

Aradan geçen 8 yılda Phelps madalyalarına yenilerini eklerken Joseph de kahramanı gibi olmak için çalışmaya devam etmiş. Aslında 2012 Londra Olimpiyatlarına da katılmış Joseph. Ancak 200 metre kelebek yarışı öncesi mayosu ve bonesi yarışma kurallarına uygun olmadığı için yüzmesine izin verilmemiş. Buna rağmen çalışmaktan geri kalmayan ve kahramanından ilham alan genç yüzücü, 2016’da emeklerinin karşılığını almayı başarmıştı.

Üstelik yarış bitip de Joseph birinci olduğunda onu ilk kutlayan da 8 yıl önce fotoğraf çektirdiği, hayranı olduğu Michael Phelps’ti. Yani mutluluğun bir tepe noktası bir nirvanası varsa Joseph için bu an, yarışı kazanıp kahramanı ile kucaklaştığı an olmalı.

Tenis Ayakkabısı Almanın Püf Noktaları

Çorba Ana Öğün Olabilir Mi?