Menu
in

Modaya Yön Veren Zamansız Marka Converse’in Kuruluş Hikayesi

20. yüzyılın sokak modası alanında en tanınmış markalarından biri olan Converse, kauçuk tabanlı ayakkabıları ile öne çıkar. Özgün stile sahip modelleri ve birbirinden ünlü ayakkabı serileri ile spor giyim endüstrisinde söz sahibi olmayı başaran marka, pek çok kişi için bir ayakkabıdan daha fazlasını ifade eder. Sektöre günlük ayakkabı üretimi ile giriş yapan Converse, ardından spor ayakkabı üretimine başlayarak geliştirdiği modellerle trendlere yön veren isimler arasına katılır. Kurulduğu günden bu yana inişli çıkışlı bir yolculuğa sahip olan marka, 2003 yılından itibaren Nike’ın yan kuruluşu olarak faaliyetlerine devam eder. Eğer siz de sıkı bir Converse tutkunu iseniz markaya ait ilginç detayları yazımızda bulabilirsiniz. Gelin hep birlikte Converse’in kuruluş hikayesini ve tasarım serüvenini yakından inceleyelim. 

Converse Logosunun Ortaya Çıkış Hikayesi Nedir? 

Sokak stilinin öne çıkan markalarından olan Converse, hem klasik hem de yenilikçi ürün modelleriyle dünya çapında milyonlarca kişi tarafından takip edilir. Kendine özgü kauçuk ayakkabıları eşsiz tasarım ve renklerle süsleyen marka, logo ve amblemi ile de ilgi odağı olan şirketlerden biri. 1963 yılından önce tasarımlarında Chuck Taylor All Star logosu kullanan marka, bu tarihten itibaren kendi sofistike logosu ile ürünlerini geliştirmeye başlar. İşte markanın logosu hakkında öne çıkan bazı detaylar…

  • Converse’in günümüzdeki logosu; beş köşeli yıldız, chevron ve marka isminden oluşur. Yıldız sembolü, anlam olarak kusursuzluğu ve yüksek kaliteyi simgeler. Aynı zamanda yıldız, 1932 yılında çıkan All Star modellerine gönderme yapmak için de kullanılır. Marka ismi ise şirketin imajını ve samimiyetini yansıtması açısından logoya yerleştirilir. 
  • Marka logosunun ardında gençliğin dinamizmine ve cesur ruhuna hizmet etme anlamı yatar. Chuck Taylor All Star logoları modellerin sağ ve sol tarafında, birbirlerine bakacak şekilde ürünlere yerleştirilir. 
  • 1963 yılından günümüze dek güncellenerek farklı tasarımlara bürünen logo günümüzde 1970’li yıllardaki haline döner. Chevron işareti, yıldız ve marka ismi kömür siyahı renklerdedir. Sans Serif fontunda yazılan marka ambleminde renkler siyah ve beyazdır. Beyaz çekiciliği sembolize ederken siyah ise mükemmelliği ve şıklığı yansıtır.

Converse Kuruluş Hikayesi 

Spor ayakkabı sektöründe farklı tasarım anlayışı ile adını tarihe yazdıran Converse, 1908 yılında Marquis Mills Converse tarafından kurulur. 30’lu yaşlarının sonunda olan Amerikalı girişimci, firmasının ilk şubesini ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Malden’de açar. Daha önce de ayakkabı sektöründe çeşitli denemeler gerçekleştiren Marquis Mills Converse, Converse Kauçuk Ayakkabı Şirketi adı altında faaliyetlerine başlar. Kadın, erkek ve çocuklar için kauçuk ayakkabı üretimi yapan şirket, 1910 yılına gelindiğinde günde 4 bine yakın ayakkabı üretim sayısına ulaşır. Kışlık kauçuk ayakkabı modelleri ile kısa sürede beğeni toplayan marka, adım adım popüler hale gelmeye başlar. 

1915 senesinde tenis oyuncuları için ayakkabı geliştirmeye karar veren ünlü girişimci, o yıla kadar hiç spor ayakkabı üretimi yapmamıştır. Şirket tarihinde bir ilke imza atmaya karar veren Marquis Mills Converse, ilk spor ayakkabısını tenis sporuna özel olarak geliştirmeye koyulur. Takvimler 1917 yılını gösterdiğinde ise markanın dönüm noktası olan Converse All Star basketbol ayakkabıları piyasaya sürülür. Ayakkabıları kullanan basketbol oyuncularından biri olan Chuck Taylor, şirketle temas kurarak ayaklarının çok ağrıdığını söyler ve şikayette bulunur. Bunun üzerine Marquis Mills Converse, Chuck Taylor’a markasında satıcı ve büyükelçi pozisyonları için iş teklif eder. Bu teklifi olumlu karşılayan basketbolcu, ABD’nin her tarafında markanın ürünlerini tanıtmaya başlar. Tüm bunlardan sonra ise 1923 yılında üretilen Converse All Star modellerinin üzerine Chuck Taylor imzası eklenir. İlerleyen senelerde üretilen Converse Chuck 70 gibi modeller markanın ikonik ürünleri arasına girmeyi başarır.

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Converse, Afro Amerikalılardan oluşan ilk basketbol takımı olan New York Renaissence için de ayakkabı üretim görevini üstlenir. 1941 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte Converse ürün seçkisinde; çizme, bot, ceket gibi modellere de yer vermeye başlar. Ayrıca marka savaştaki pilot ve süvariler için özel giysiler hazırlar. 1950’li ve 60’lı yıllarda spor giyim sektörüne katılan Nike, adidas ve Reebok gibi markalarla birlikte rekabet gücü zayıflayan Converse, pazar payının çoğunluğunu kaybeder. NBA oyuncuları için basketbol ayakkabısı üretimine devam eden markanın yönetimi el değiştirir ve yeni yönetim ABD’deki son fabrikayı da kapatma kararı alır. Sonraki senelerde Asya ülkeleri arasındaki Çin, Vietnam ve Endonezya sayesinde pazar payını geri kazanan Converse, 2003 yılına gelindiğinde Nike tarafından yapılan 305 milyon dolarlık teklifi kabul eder ve Nike’ın yan kuruluşu olarak yoluna devam eder. 

Converse’in İlk Ayakkabısı

Dünyanın en ikonik ayakkabı markalarından biri olan Converse, üretim hayatına kauçuk ayakkabı ile başlayıp kaliteli ürünleriyle kısa sürede kendini ispatlar. Daha sonra marka kurucusu Marquis Mills Converse, gözünü tenis sporuna diker ve bu alanda bir ayakkabı geliştirmeye karar verir. Böylece marka ilk popüler spor ayakkabısını üretmiş olur. 1917 senesinde ise markanın klasik modeli All Star doğar. İlerleyen yıllarda bu modele eklenen Chuck Taylor imzası ile marka efsane olacak tasarımlara imza atmaya başlar. İlk önce siyah-beyaz renklerde hazırlanan model daha sonra diğer renklerde de üretilir. 

1970 yılında yeniden geliştirilen Converse Chuck Taylor 70 markanın günümüze uyarladığı modellerden biridir. Artırılmış konfor ve stil felsefesiyle tasarlanan ayakkabı, birinci sınıf kanvas dokusu ve OrthoLite iç tabanı ile ekstra rahatlık vadeder. Siyah Converse modelleri başta olmak üzere modelin farklı seçenekleri de bulunur. Converse kadın ve erkek çeşitleri olan ürünler sokak stilinin vazgeçilmezlerindendir.

İlk kez 1976 yılında üretilen Converse Pro Leather ise NBA liginde oynayan Dr. J tarafından giyilir ve kısa sürede ilgi görür. Bilekli deri sneaker modeli, kasik özelliklerini rahatlık odaklı güncellemelerle yeniler ve günümüzde de popüler olmaya devam eder. SmartFOAM taban astarı, orijinal tuğla desenli tabanı, chevron ve yıldız detayları ile şık bir aksesuara dönüşür. Minimal renkleri ile öne çıkan model, parkelerden sokaklara hızlıca transfer olarak sokak kültürünün bir parçası haline gelmeyi başarır.

Converse, bugün sokak giyim trendlerine yön veren, basketbol ve kaykay sporu ile uğraşan birçok kişinin favori markaları arasında yer alır. Risk almayı seven cesur insanların seçimi olan ayakkabı modelleri, sade renklerin yanı sıra enerjik ve desenli tasarımları ile de milyonlarca moda tutkununa seslenir. Sürekli kendini güncelleyen modellere sahip olan Converse, dünyaca ünlü NBA oyuncularının yanı sıra Kurt Cobain ve Eddie Vedder gibi rock yıldızlarının da tercihi olmuş bir markadır. Popüler kültür ekseninin vazgeçilmez isimlerinden Converse, geçmişte olduğu gibi bugün de etki alanını genişletmeye hız kesmeden devam eder.Siz de global çapta sokak giyim modasını şekillendiren Converse markasının en yeni modellerini hemen inceleyebilirsiniz. Spor giyim endüstrisindeki dünyaca ünlü markaların giyim ve aksesuar ürünlerine ev sahipliği yapan Barçın üzerinden beğendiğiniz modeli hemen satın alabilir, köklü mirası ile tanınan markanın ikonik ürünlerine kolayca sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version