Menu
in ,

NBA Rekorlar Ligi

NBA hiç şüphesiz dünyanın en fazla ilgi çeken basketbol ligi. NBA’de yıldız olmuş oyuncular aynı zamanda Dünya Basketbolu’nun da yıldızı kabul ediliyor ve transferleri sırasında yüz milyon dolarlar telaffuz ediliyor. Belki de dünyadaki tüm basketbol oyuncularının hayalini süsleyen, basketbolun Amerikan Rüyası diyebileceğimiz ligde kırılan rekorlar da hayranlık yaratıcı.

İşte NBA tarihine yazılan bazı rekorlar ve sahipleri.

Kobe Bryant 7 Ocak 2003’te oynanan L.A Lakers-Seattle maçında tam 12 üçlük atarak bu rekorun sahibi olmuştur. Serbest atışlarda ise en fazla sayı elde eden oyuncu 9.145 sayı ile Karl Malone’dir. Robert Parish oynadığı 1.611 maçla NBA tarihinde bu güne kadar en fazla maç oynayan oyuncu oldu. NBA’in tartışılmaz efsanelerinden Kareem Abdul Jabbar ise kariyeri boyunca ürettiği 38.387 sayı ile henüz hiçbir oyuncu tarafından geçilememiştir. 2 Mart 1962’de oynanan Philedelphia – New York maçında 100 sayı üreten Wilt Chamberlain ise bir maçta atılan en fazla sayının sahibi olmuştur.

26 Aralık 1976 tarihinde San Antonio – Kansas City maçında tam 11 kez top çalan Larry Kenon bu rekoruyla hayranlarının da kalbini çalmış. Ve herhalde hiçbir şutörün karşısında görmek istemeyeceği bir isim; Hakeem Olajuwon. Neden derseniz, kendisi 3.830 blok ile en fazla şu bloklayan oyuncudur. Üç sayı çizgisinin dışından avlanan bir avcı olan Reggie Miller attığı 2.217 üçlük ile tüm zaman en fazla üçlük atan oyuncusudur.

Ve son olarak da Dünya’ya basketbolu sevdiren adam, Michael Jordan. Tüm kariyerinde  30,12 sayı ortalaması ile oynayan basketbolun ilahı kırılması zor bir rekora imza atmıştır.

Yorum Yazın

Exit mobile version