in

NBA’de Türkler Bu Sezon N’aptı?

NBA şüphesiz dünyanın en büyük ve en prestijli basketbol ligi konumunda. Bu noktada bu prestijli lige yükselerek forma giyme şansı elde etmek her basketbolcu için ulaşılabilecek en üst mertebelerden birisidir. Bunu tarihte başarmış Türk basketbolcular oldu. İbrahim Kutluay, Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur, Mirsad Türkcan gibi Türkiye’nin yetiştirdiği en nadide sporcular uzun süre Amerika Birleşik Devletlerinde basketbolun en yüksek standardına sahip takımlarda forma giydiler. Günümüzde NBA’de forma giyebilen ve lig içerisinde değerlendirilen 4 basketbolcu bulunuyor.

Transferlerle sürekli olarak formaları değişen NBA’deki Türk basketbolcular 2015-2016 sezonu içinde bazı transferlerle takım değiştirdiler. Buna göre Türk basketbolcuların oynadığı takımlar şu şekilde sıralandı.

  • Ersan İlyasova – Orlando Magic
  • Enes Kanter – Oklahoma City Thunder
  • Ömer Aşık – New Orleans Pelicans
  • Furkan Aldemir – Philadelphia 76ers (Kontratı sezon başında feshedildi)

Bu bağlamda NBA’deki Türk oyuncu sayısı 3 olarak değerlendirilebilir. 2015-2016 sezonu performanslarına bakıldığında ise NBA All Star seçmelerinde de ismi geçen 3 sporcumuzun hakkını vermek gerekiyor. Baktığımızda istatistik olarak hepsinin kendi çitasını yükselttiğini ve NBA standartlarında bir oyuncu olduklarını kanıtladığı görülebiliyor. Özellikle Ömer Aşık ve Ersan İlyasova kariyerini geliştiren rekorlara imza atmayı başardılar.

Ömer Aşık

Ömer Aşık New Orleans Pelicans formasıyla bu sezon harika bir performans sergiliyor. Ömer Aşık bu sezon maç başına ortalamalarında sayı yönünden zayıf gözükse de oyun kurucu özelliğini iyi yansıtıyor. Ortalama 17.3 dakikalık oyun süresini 4.0 sayı, 6.1 ribaund ve 0.4 asistle sezonu geride bırakıyor. Pelicans play-offlara kalamasa da Ömer Aşık oyundaki hırsıyla takdir toplamayı başardı. Aynı zamanda kariyerinin en skorer maçını da çıkararak double double yapan Türk basketbolcular arasına girdi.

New Orleans Pelicans deplasmanda karşılaştığı Minnesota Timberwolves’ı 35 sayılık bir farkla yenmeyi başardı. Bu karşılaşmada 32 dakika 6 saniye oyunda kalan Ömer Aşık toplam 24 sayı, 11 ribaund alarak kariyerinin en skorer maç rekorunu egale etti.

Ersan İlyasova

Ersan İlyasova, Detroit Pistons macerasını kısa tutarak Orlando Magic bünyesine dahil olarak NBA’deki yoluna devam ediyor. Toplamda 178 sayı üreten Ersan bu sezon 8.1 sayı ortalamasıyla oynuyor. Bunu 5.5 ribaund ve 0.5 asist ile ortalamaya vuran milli basketbolcumuz ortalama 20.3 dakika oyun süresiyle takımın vazgeçilmez isimleri arasında ilk 5’i domine ediyor.

Enes Kanter

Enes Kanter, Oklahoma City Thunder formasıyla 2015-2016 sezonunda ortalama 21 dakikalık oyun süresiyle ligi tamamladı. Maç başına ortalamalarına baktığımızda 12.7 sayı, 8.2 ribaund ve 0.4 asistle ter döken milli basketbolcumuz forma şansını arttıran isimlerden birisi olduğunu gösteriyor. Her maçta daha hırslı oyun yapısıyla adından söz ettirmeye başladığı da bir gerçek.

Galatasaray’ın EuroCup Serüveni

Bir Süperstar Doğuyor: Liverpool’lu Emre Can