Menu
in

NBA’in Yüzük Canavarı: Phil Jackson

Phil Jackson oldukça önemli bir NBA oyuncusu olmasına karşın asıl çıkışını antrenörlüğüyle yaptı. Bu, bir bakıma oyunu ne kadar iyi okuyabildiğinin de göstergesi. Kendisine yüzük canavarı denilmesi, bu noktada yaşadığı 11 şampiyonluktan dolayı normal karşılanmalı. Ancak başlamadan önce, Jackson’ın NBA kariyerine dönüp bakmakta fayda var.

Forvet pozisyonunun önemli temsilcilerinden olan Phil Jackson, kariyerine Williston High School ve Kuzey Dakota Üniversitesi ile adım atsa da, parlaması 1967 yılında New York Knicks tarafından draft edilmesiyle gerçekleşti. 1968 yılında başladığı profesyonel NBA kariyerine 1978 yılına kadar New York Knicks ile devam etti. 1970 ve 1973 yıllarında düzenli şampiyonluklar yaşadı. 1978 yılında katıldığı New Jersey Nets’de 1980’e kadar forma giymeyi sürdürdü ve bu iki sezonun ardından profesyonel basketbol yaşantısını zirvede noktalamaya karar verdi.

Arada yedi yıllık bir duraklama dönemi yaşayan Phil Jackson, 1987 yılında Doug Collins’in yardımcısı oldu ve Chicago Bulls ile kariyerindeki koçluk ivmesini en üst noktaya çıkardı. 9 sezon boyunca 6 şampiyonluk yaşadığı Bulls ile, aynı zamanda iki kez üçleme yaparak bir rekoru da egale etti. Böylelikle adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başardı. 1992’de Jordan’ın emekli olmasıyla beraber Bulls için çöküş başladı.

Çöküşün faturası Phil Jackson’a kesilmek istendiğinde, 1999 yılında Los Angeles Lakers ile anlaşma sağladı. Phil Jackson LA Lakers’ı çalıştırdığı dönem boyunca Kobe Braynt, Shaquille O’Neal, Karl Malone, Gary Payton gibi müthiş süperstarlar ile birlikte çalıştı. Bu onun şampiyon olmasını kolaylaştıran en önemli etken olarak görülebilir. Çünkü Bulls ile yakaladığı seri kadar olmasa da yine başarıdan başarıya koşuyordu. 2000, 2001 ve 2002 yıllarında üçlüyü tamamlayıp sonrasında 2009 ve 2010 yıllarında NBA şampiyonu olmayı başardı. Bu ona 11 şampiyonluk yani 11 yüzük olarak geri döndü.

NBA rekorlarını alt üst eden antrenör Phil Jackson, aktif koçluk yaşantısını noktalasa da, her zaman NBA tarihinin en önemli adamlarından biri olarak kalacak.

  • LA Lakers ile en çok maç kazanan antrenör
  • Chicago Bulls ile en çok maç kazanan antrenör
  • NBA tarihinin en iyi sezon galibiyet yüzdesine sahip antrenörü (1995-96)
  • Bir sezonda en fazla maç kazanan antrenör (1995-96)
  • En fazla play off maçı kazanan antrenör
  • En fazla konferans şampiyonluğu kazanan antrenör
  • NBA tarihinde 11 şampiyonluk yaşayan tek antrenör
  • NBA tarihinin en iyi 10 antrenöründen biri.

Yorum Yazın

Exit mobile version