Menu
in

Ne Sıklıkla Koşmalıyım?

Yeni koşucular için ne sıklıkla koşmaları gerektiğini bilmek zor olabilir.

Soru : Üç ay kadar önce yeniden koşmaya başladım. Her gün koşmak iyi midir, yoksa haftada üç gün mü koşmalıyım?

Cevap : Yeniden koşmaya başladığınız için tebrikler. Genel için konuşmak gerekirse, her koştuğumuzda mutlu olduğumuz için her gün koşmayı istememiz doğaldır. Ayrıca bir koşu programına başladığımızda da, ilk heyecan ve şevkle her gün koşmayı isteyebiliriz. Kısa zamanda çok koşu yapmak yaygın bir hatadır.

Öncelikle koşu hedeflerinizin ne olduğuna ve koşuyla neyi başarmayı istediğinize karar verin. Kilo kaybı gibi sağlık sebeplerinden dolayı mı koşuyorsunuz, yoksa belli bir mesafeyi tamamlamak veya zaman hedefini başarmak için mi koşuyorsunuz? Antrenman yapmaya kendinizi ne kadar süre adamanız gerektiğini belirleyin. İş, aile, okul ve diğer sorumluluklarınızı hesaba katın çünkü, takip edemediğiniz hiçbir antrenman programı işe yaramayacaktır.

Bazı haftada 3 gün koşturan koşu programları, 2 veya daha fazla gün için koşuya ek olarak diğer branşta egzersiz yapmayı önerir. Cross training de denilen bu egzersizler, kişinin zindelik temellerini genişletmesi için hayli faydalıdır. Ayrıca koşuda çalışan kaslardan daha farklı kas gruplarını çalıştırıp güçlendirir. Yine de bütün koşucular, diğer branş egzersizlerini yapmaya ilgili veya istekli değillerdir.

Her gün koşmanın artıları da eksileri de vardır. Eksik kalacak olan toparlanma süresi sebebiyle haftanın 7 günü koşmayı önermiyoruz. Daima bir tam günü dinlenmek için kendinize ayırın. Eğer haftada beş veya altı gün koşmayı seçerseniz, günlük koşu alışkanlığınızı farklı parkur, mesafe ve antrenman tempolarıyla çeşitlendirin.

En iyi antrenman planı, sizin işinize en çok yarayıp, hedeflerinize ulaşmanıza izin veren plandır. O zaman ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi dikkatlice belirleyin ve bunlara en iyi uyan antrenman programını seçin. Zinde olma durumu sabit değildir ve antrenmanlarınıza devam ettikçe ilerler. İhtiyaç ve hedeflerinizin değiştiğini görürseniz şaşırmayın. Onlar değiştikçe, antrenman programınız da değişmelidir.

Yorum Yazın

Exit mobile version