Menu
in

New York Tarihinin Basketbol Mabedi: Rucker Park

Rucker Park, New York’un göbeğinde bir spor sahasında, suça meyilli çocukların spor sayesinde sosyalleşmelerini ve hayata karışmalarını sağlayan bir aktivite olması amacıyla başladı.
Dönemin şehir parklar müdürü Holcombe Rucker 1950’de düzenlediği ilk turnuva ile aynı zamanda kolejleri kazanamayan çocukların basketbol bursu alabilmeleri içinde bir çözüm yolu bulmuştu.
Holcombe, Rucker Park’ta düzenlediği turnuvalara kolej müdürlerini de çağırarak çocukların değerlendirilmesini sağlayan ortamı yarattı. Oyuncular, dönemin NBA’den uzak kalmış dallarında smaç, çapraz top sürme ve meydan okumada yarışıyor ve kendini gösterme şansı buluyordu.
Bugün gelmiş geçmiş belki de “En iyi hook atan oyuncu kimdir? diye sorsak tabii ki cevap belli: Kareem Abdul Cabbar!
NBA efsanesi Abdul Cabbar’ın Rucker Park’tan NBA’e draft edildiğini söylesek! Sadece yaşadığı şehrin sokak çetelerinden kaçmak biraz da olsa normal bir hayat yaşamak isteyen çocukların bir gün  NBA efsanesi olacaklarını kimse tahmin edemezdi.
Wilt Chamberlain, Chris Mullin, Stephon Marbury ve pota altından attığı ters turnikeler ile basketbola farklı tarzını yansıtan Dr. J gerçek adıyla Julius Erving! Ara sıra da olsa NBA oyuncularının yoğun antrenman temposundan kaçıp parka gelmeleri ve  herhangi bir takımda yer alarak maç yapmaları, NBA-Rucker ilişkisindeki bağları daha da kuvvetlendiriyordu.
Bu masum basketbol mabedinde yapılan turnuvalar ve takımların yoğun ilgisi, yaz aylarında sokak basketbolu sevenlerin yakından takip edebileceği bir ligin oluşmasında büyük rol sahibi oldu.
Şimdi sıkı durun! Keyifli bir basketbol seyri ve sosyalleşme adına NBA oyuncuları ve sokak basketbolcularının sık sık karşı karşıya geldiğini biliyor muydunuz?
Yazın yapılan turnuvalarda her hafta bir NBA oyuncusu Rukcer Park’a misafir gelerek kıyasıya mücadeleye ortak oluyor! Ünlü NBA oyuncularının Rucker Park hallerine göz atmadan geçmeyin!

Kobe Braynt

Kevin Durant

Kyrie Irving, Tyreke Evans, and Chris Smith

Yorum Yazın

Exit mobile version