Menu
in

Ninjutsu Nedir?

Uzak Doğu dövüş sanatları arasında en ilgi çekici olan dallardan biri, hiç şüphesiz, modern adı ninpō olan ninjutsudur. Gerek tarihî önemi gerekse gerçek savaşlarda bu dövüş dalına başvurulması, ninjutsu dövüş stilini önemli kılmaktadır. Peki “ninjutsu nedir?”, gelin bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

Ninjutsu Nedir?

Japonca gizlilik ya da sessizlik manasına gelen “Nin” kelimesi ile savaş sanatı ya da teknik anlamına gelen “Jutsu” kelimelerinin birleşimiyle tanımlanan ve “Gizli Teknikler”, “Sessiz Savaş” gibi anlamlara gelen ninjutsu, Japonya’nın en etkili dövüş sanatı tekniklerinden biridir. Japon tarihi içinde farklı gruplar tarafından uygulanagelen ninjutsu, savaşçıların hayatta kalmalarına yardım ederken düşmanlarını alt etmelerine de yarar. Kendi içinde birden fazla bilginin kullanılmasını gerekli kılan dövüş sporu ninjutsu, ileri düzey yakın dövüş tekniklerine ek olarak savaş sanatları, silah kullanımı, tıbbi bilgi, casusluk, keşif gibi unsurların da öğrenilmesini gerektirebilmektedir. Zira gerçek hayatta düşmanların yenilebilmesi, savunma sanatları başta olmak üzere birçok parametreye bağlıdır.

12. yüzyıl Japonya’sında ortaya çıkmaya başlayan ninja ya da shinobi olarak adlandırılan özel eğitimli savaşçılar tarafından da kullanılan ninjutsu, kendini savunma sanatları kapsamında başvurulabilen bazı silahlarla uygulanabilmektedir. Ninja yıldızı şeklinde bilinen shuriken, Japon kılıcı katana, nunchaku, bo adlı sopa, üç uca sahip metal dövüş silahı sai, ninjutsu uygulayıcılarının başvurduğu araçlardandır.

Ninjutsu’nun Diğer Savunma Sporlarından Farkı

Geleneksel giysiler kadar modern spor malzemeleri kullanılarak da uygulanabilen ninjutsu, farklı savaş sanatı okulları ve Dojo’larda öğretilmektedir. Savunma sporları konusunda ilgi olanlar ise kimi çevrelerce en iyi dövüş sanatı görüşen ninjutsunun, diğer savunma sporlarından farkını merak edebilmektedir. Kısaca ifade etmek gerekirse:

  • Manevi ve Zihinsel Eğitim: Fiziksel beceriler kadar manevi yeteneklerin de ön planda olduğu ninjutsu için kişinin; nefes teknikleri, disiplin, konsantrasyon gibi konularda kendini geliştirmesi, etik, moral gibi hususlarda olgunlaşması gerekir.
  • Gizlilik ve Casusluk: Düşmanlarını elemine etmek üzere kullanılan Uzak Doğu dövüş sanatları içinde bulunan ninjutusuda, düşman gözetleme, keşif yapma, mesaj taşımanın yanı sıra gizlilik ve casusluk becerileri de önemlidir.
  • Vuruş Teknikleri ve Silah Kullanımı: Yakın dövüşlerde Jiu-Jitsu tekniklerinin yanı sıra menzilli çatışmalara da girebilen ninjalar, ninjutsu kapsamında yay ve ok kullanabilmektedir. Bu durumlar, ninjutusuyu, diğer yakın dövüş sanatları arasından farklı bir konuma getirebilmektedir.

Ninjutsu Öğrenmek

Ciddi bir amaca yönelik uygulansa da Uzak Doğu dövüş sanatları konusunda kendini farklı bir noktaya taşıyıp ninjutsunun manevi ve zihinsel eğitim sisteminden geçmek arzusundaki kişiler, ninjutsu öğrenmek adına alanında uzman eğitmenlerin yer aldığı Dojo’lara başvurmaktadır. Ancak en verimli sonuç, daha çok Japon ninjutsu okullarından alınabilmektedir. Ninjutsu felsefesini özümsemiş eğitmenlerden destek alınıp kurs kapsamında erkek egzersiz kıyafetleri giyilerek uygulanabilen ninjutsu, yalnızca fiziksel olarak gidilebilen kurslarda değil çevrim içi eğitim veren senseilerin desteği ile uzaktan da belirli ölçüde öğrenilebilir.

Doğrudan doğruya kavgalarda kullanmaktan ziyade kendine güven duygusunu artırmak, savunma becerilerini yükseltmek, daha esnek ve eğitimli bir bedene sahip olmak, stres yönetimini başarılı şekilde yapabilmek ve disiplin/odaklanma konusunda kendini geliştirmek isteyen herkes, ninjutsu kurslarına başvurabilir. Ancak ninjutsu öğrenmek, zor ve çaba gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle kişinin kendini, bu sürece manen ve zihnen hazırlaması önerilmektedir.

Siz de Uzak Doğu dövüş sanatlarına ilgi duyuyor, dövüş filmlerindeki ninjaların kendilerine has dövüş ve gizlilik tekniklerini uygulamayı hedefliyorsanız, katıldığınız Dojo’da, Barcin.com üzerinden alacağınız erkek ve kadın egzersiz kıyafetlerini kullanabilir, başarınızı günbegün artırabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version