in

Ödem Nedir? Hızlı Ödem Atmanın Yöntemleri Nelerdir?

Yaşam kalitesini düşüren ve bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olarak görülen ödem, tedavi edilmediğinde ya da önlemler alınmadığında ölümle sonuçlanabilen rahatsızlıklara yol açabilir. Ödem tedavisi için ödem söktürücü ilaç ya da ödem atıcı çay kullanılabilir. 

Ödem Nedir? 

Ödem, küçük kan damarlarına yakın dokulara sıvı sızdığında meydana gelir. Dokulara sızan sıvı birikir ve dokunun şişmesine neden olur. Vücudun hemen hemen her yerinde olabilen ödem, küçük bir alanı ya da tüm vücudu etkileyebilir.

Ödem Nasıl Olur? 

Ödemin en çok bilinen nedeni sağlıksız beslenme, aşırı tuz tüketimi, yetersiz sıvı alımı ve hareketsiz yaşamdır. Ayak bileği burkulması, arı sokması veya enfeksiyonlar da ödeme neden olabilir. Ödem; hamilelik, nefrotik sendrom adı verilen bir böbrek rahatsızlığı, siroz, kalp zayıflığı gibi başka koşullardan dolayı veya kandaki maddelerin dengesi bozulduğunda da ortaya çıkabilir. 

Ödem Nedir? Hızlı Ödem Atmanın Yöntemleri Nelerdir

Ödem Belirtileri Nelerdir? 

Ödem belirtileri, şişliğin nerede olduğuna ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Örneğin, küçük bir enfeksiyon ya da sivrisinek ısırığı gibi bir alerji sonucu oluşan ödem hiçbir belirti vermeyebilir. Öte yandan, koldan arı sokması gibi büyük bir alerjik reaksiyon tüm kolda ağrıya neden olabilir ve kolun hareketlerini kısıtlayan ödeme yol açabilir. 

Gıda alerjileri ve ilaca karşı gelişen alerjik reaksiyonlar, dil veya boğaz ödemine neden olabilir. Bu durum nefes almayı engelleyerek hayati tehlike oluşturabilir. Bacak ödemi bacakları ağırlaştırabilir ve yürümeyi etkileyebilir. Şiddetli bacak ödemi kan akışını engelleyerek ciltte ülsere yol açabilir. Akciğer ödemi nefes darlığına ve bazen kanda düşük oksijen seviyelerine neden olur. Bazı ödem türlerinde cilde baskı yapıldığında çukurlaşma gözlenir. Buna “çukur ödemi” denir. Doku normal şekline geri dönerse buna çukurlaşmayan ödem denir. Ödem belirtileri, ödeme neden olan arka plandaki rahatsızlığın tespitinde önemli rol oynar. 

Ödem Nasıl Atılır?

Ödemi tedavi etmek için genellikle altta yatan nedenin tespit edilip ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin, alerjilerden kaynaklanan ödem atma tedavisi için antialerjenik ilaçlar kullanılmalıdır. Konjestif kalp yetmezliği veya karaciğer hastalığına bağlı bacak ödemi, ödem attırıcı ilaçlarla tedavi edilebilir. 

Ödem Nedir? Hızlı Ödem Atmanın Yöntemleri Nelerdir

Vücutta meydana gelen ödemlerden kurtulmak için beslenme programına dikkat edilmesi önemlidir. Tuzdan kısıtlı bir diyete ek olarak bol su tüketilmesi gerekir. Beslenme programına salatalık, maydanoz, ananas, nar, muz gibi ödem atıcı besinler eklenebilir. Ayrıca potasyum içeren yeşil çay, zencefil, elma, tarçın, karabiber, karanfil, ıhlamur, nane gibi bitkiler kullanılarak ödem atıcı su hazırlanıp gün boyu tüketilebilir. Bunlara ek olarak;

  • Kahvaltı, öğle ve akşam öğünlerinizin düzenli olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Besinlerinizi kızartma ve kavurma işleminden kaçınmalısınız. Haşlama, fırınlama ya da buğulama yöntemi kullanabilirsiniz. 
  • Hamur işlerinden uzak durmalısınız.
  • Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş gıdaları diyetinizden çıkarmalısınız. 

Günlük aktivitenizi artırarak lenf ve kan dolaşımını düzenleyebilir ve ödemin tedavisine yardımcı olabilirsiniz. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık yürüyüş, koşu, bisiklete binme gibi kardiyo egzersizleri fiziksel aktivitenizi artırmanın en kolay yoludur. Karın, bacak, basen ya da kol gibi bölgelerde biriken ödemi atmak için sorunlu bölgelere yönelik egzersiz hareketleri uygulayabilirsiniz. Kardiyo egzersizlerine ek olarak, haftada birkaç kez ağırlık kaldırma ve direnç egzersizlerine katılabilirsiniz. Ayrıca hem ödem atmanıza hem de zinde kalmanıza yardımcı olan pilates ve yoga gibi egzersizlerini de antrenman programınıza eklemenizde fayda var. 

Ödem tedavisini desteklemek için sağlıklı bir beslenme programına uymanız ve düzenli egzersiz yapmanız önerilir. Antrenman sırasında kullanacağınız spor giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir, avantajlı ödeme seçenekleri ve fırsatlardan faydalanarak ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Türkiye'deki Spor Dalları Nelerdir

Türkiye’deki Spor Dalları Nelerdir?

Pratik, Az Kalorili ve Sağlıklı Atıştırmalıklar

Pratik, Az Kalorili ve Sağlıklı Atıştırmalıklar