in

Oil Pulling Nedir?

Oil Pulling Nedir?

Oil pulling, vücudu detoksifiye etmenin doğal bir yoludur. Vücudunuz sürekli olarak normalde atılması gereken atıklar üretir. Bazen vücudunuz bu atıkları uzaklaştırmakta zorlanır, bu nedenle fazla atık ürünler vücutta birikir. Bu da sağlığa zararlı toksinler oluşturur. Oil pulling tam da burada devreye girer ve ağız yoluyla vücuda karışma eğilimi olan bakterileri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Oil pulling hem ağız ve diş sağlığı hem de genel sağlığınız için pratik ve önemli bir uygulamadır. Genel sağlığınız için oil pullingle birlikte beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederek, egzersiz yaparak metabolizmanızın çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz. Egzersiz esnasında konforunuzu artırmanız için ise adidas egzersiz giyim ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Bakteriler Ağzımızda!

Ağız bakterilerle doludur. Kulağa hoş gelmese de bu bakteriler zararlı değillerdir, çünkü tükürük tarafından parçalanırlar. Ancak bazı durumlarda özellikle mevcut beslenme alışkanlıklarımız ile bakteriler ağızda birikir. Sık sık şeker yemek ve ağız hijyenine önem vermemek ağız boşluğunda fazla miktarda zararlı bakteri kalmasını sağlar. Bu bakteriler dişlere, diş etlerine, dil ve tüm yumuşak dokuya zarar verebilir. Tartar, çürük, diş eti iltihabı ve periodontitis gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca ağızdaki bakteriler sindirim sistemi gibi vücudun başka yerlerinde sorunlara neden olabilir.

Oil pulling ile bu zararlı bakteriler ağız boşluğundan dışarı atılır. Yağ ile birlikte metabolizmayı harekete geçirir. Toksinler, yağ ve tükürük sayesinde mukoza zarlarından ayrışır. Ağız boşluğundaki bakteriler yağda toplanır. Uygulama sonrası bakteri ve toksinler yağ ve tükürük ile birlikte tükürülür.

Ayurveda Nedir?

Ayurveda, dünya çapında 5000 yıldan fazla bir süredir uygulanan bir yaşam biçimi ve bir tıp sistemidir. Bu nedenle insanoğlunun bildiği en eski şifa yöntemi olarak etiketlenebilir. Ayur “yaşam”, Veda ise “bilgi” anlamına gelir. Bu nedenle Ayurveda, kelimenin en geniş anlamıyla ‘yaşam hakkında bilgi’dir. Bu bilgi, bütüncül bir insan görüşüne dayanan en eski Hint kutsal metinleri olan Vedalardan gelir. Yaşam tarzı ve beslenme, Ayurvedik tedavinin önemli bir parçasıdır. Ayurveda, günümüzde de oldukça popülerdir. Bunun nedeni muhtemelen  yaklaşımın çok bireysel olması ve doğal ilaçların kullanılmasıdır.

Ayurvedik yöntemi özel kılan özellikler ise şunlardır:

  • Sağlıklı kalmak için önlem alma,
  • Doğal tedaviler,
  • Bütünsel yaklaşım (beden ve zihin),
  • Her hastaya bireysel yaklaşım,

Oil pulling de ağız ve diş sağlığını desteklemek için tercih edilen eski bir Ayurveda uygulamasıdır.  Zararlı bakterileri, mantarları ve diğer organizmaları ve bunların toksinlerini ağızdan, dişlerden, diş etlerinden, dilden ve hatta boğazdan çıkaran saf yağların kullanılmasını içerir.  Hindistan cevizi yağı ve susam yağı oil pulling için kullanılan popüler yağlardır. Bu yağların da kişiye özel etkileri vardır. Ancak her biri detoks uygulamalarınıza yardımcı olur. Bu sayede diş sağlığınız başta olmak üzere ağız, boğaz, mide ve tüm sindirim sisteminize katkı sağlar. Bununla birlikte egzersizlerinizle birlikte oil pulling uygulamalarınızı desteklemeniz mümkündür. Kadın egzersiz malzemeleri ile antrenmanlarınızı, oil pullingle ise günlük sağlık rutinlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Oil Pulling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oil pulling zeytinyağı, susam yağı, ayçiçek yağı, keten tohumu yağı, kenevir yağı veya Hindistan cevizi yağı ile yapılabilir. Sızma zeytinyağındaki antioksidanların ve E vitamini çok faydalıdır. Uygulama, yarım yemek kaşığı yağı yutmadan yaklaşık 20 dakika boyunca ağızdan ve dişlerin arasından geçirerek yapılır. Ancak yutmamanız oldukça önemlidir. Çünkü ağzınızdan arındırılan bakteriler yağa geçer ve yutulduğu takdirde sindirim sisteminize karışabilir. Oil pulling yaparken diğer dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır:

  • Yağı 20 dakika sonunda tükürdükten sonra ağzınızı ılık su veya içinde deniz tuzu bulunan su ile yıkayın.
  • Dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Çünkü yağ kalıntısı, bir miktar da olsa bakteri içerebilir. Oil pulling uygulamasından tamamen yararlanmak için ağız suyu ile çalkalama da yapabilirsiniz.
  • Bazı yağlar katkılı olabildiği için organik yağlar almaya özen göstermeniz gerekir. Çünkü katkı maddeleri ağzınıza zarar verebilir.

Oil pulling yaparken genel sağlığınıza daha fazla katkı sağlamak isterseniz çeşitli egzersizler de yapabilirsiniz. Egzersizlerinizde sizi destekleyecek ve konforlu hissettirecek ekipmanlara ise Barcin.com sayesinde ulaşabilir, Nike egzersiz ürünleri ve çeşitli markaların egzersiz giyim modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Köpeğiniz ile Spor Yapmanın Keyifli Yanları

Köpeğiniz ile Spor Yapmanın Keyifli Yanları

Mindfulness Nedir?

Mindfulness Nedir?