Menu
in

Outdoor Ürün Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Outdoor aslında açık hava anlamına gelse de, özellikle son yıllarda bir giyim tarzına adını vermiş ve daha çok bir tarz olarak algılanan, kullanılan bir sözcük haline geldi. Bu giyim tarzının en önemli özelliği, her hava koşuluna karşı kullanışlı olması. Kar, yağmur, rüzgar gibi olumsuz hava koşullarının yol açtığı tabiat formları, yani çamur, su birikintileri, kaygan zemin gibi her koşulda, montundan ayakkabısına, iç giyiminden çoraba kadar outdoor ürünleri doğaya meydan okuyor.

Ancak outdoor artık yalnızca doğa sporlarıyla ilgilenen amatör ve profesyonellerin giyim tercihi değil. Günü, şehrin türlü yerlerinde geçen kent insanının da neredeyse ilk tercihi outdoor… Ancak bu giyim tarzından azami faydayı sağlamak ve doğru outdoor kombinasyonunu oluşturmak için bilinmesi gereken bazı şeyleri es geçmeyin.

Bu giysiler üç ana katmandan oluşur. Bu katmanların özelliklerini tanıyarak doğru bir kombinasyon oluşturabilir ve şehirde de outdoor tarzın konforunu yaşayabilirsiniz.

İç katman

Teninizle doğrudan temas halinde olan katmandır. Isıyı dışarı rahat yansıtabilen bir yapıdan oluşur. Ayrıca vücudu nemli tutması gereken bir katmandır. Esnek, rahat ve su tutmaz özelliğe sahip iç katman genellikle sentetik yapıdadır.

Orta katman

Bu katmanın, vücudun ürettiği ısıyı tutabilmesi ve koruması gerekir. Böylece vücut ısısını sabit tutmayı başarır. Suyu emmesi ve çabuk kuruması gereken katmandır. Yağmurlu havalarda üşütmemesi de bu nedenledir. Ceket ve yelek şeklinde olan orta katman çoğu kez polar malzemeden üretilir.

Dış katman

Dış outdoor giysisinin özelliği, diğer katmanları dış etkenlerden koruyacak yapıda olmasıdır. Nefes almalıdır. Su ve buharı önlemesi gerekir. Su geçirmeyen bu katman, iç yapısında kaz tüyü de içerebilir. Dikiş işlemi içeriden yapılmıştır. Bu da su geçirmesini engeller.

Ayakkabı/bot

Outdoor tarzını tamamlamak için ayakkabı en önemli unsurlardan biri. Outdoor ayak giysileri, su geçirmez nitelikte, rahat, saatlerce yürüseniz bile ayağınıza yük olmayacak, ağrı vermeyecek ayakkabı ve botlardır. İç katmanları sentetik, dış katmanları ise deri, lastik, kauçuk gibi birçok materyalin uyumlu kullanımından oluşur.

Yorum Yazın

Exit mobile version