Menu
in

Pesketaryen Beslenme Nedir?

Beslenme alışkanlıklarımız, sağlığımızdan yaşam tarzımıza kadar hayatımızı pek çok yönden etkiliyor. Bu sebeple vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlerle birlikte kapsamlı bir beslenme planı uygulamak oldukça önemli. Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz pesketeryan diyeti zengin besin çeşitliliği ile sağlıklı beslenmek ve hayvansal gıdaları olabildiğince az tüketmek isteyenler için ideal bir tercih olarak öne çıkıyor. Pesketaryen beslenme konusunda merak edilenleri gelin, birlikte inceleyelim.

Pesketaryen Beslenme Nedir?

Pesketaryen beslenme, et tüketimini yalnızca balıkla sınırlandıran bir vejetaryen diyet türü olarak nitelendirilebilir. İtalyancada balık anlamına gelen “Pesco” ve İngilizce “Vejetaryen” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan pesketaryen beslenme biçimi, vejetaryen diyetle büyük oranda benzerlik gösterir. Yumurta ve benzeri kümes hayvanı ürünlerini ve kırmızı eti tüketmek istemeyenler, bu gıdalardaki vitamin ve mineralleri balık tüketerek karşılar. Zengin omega-3 içeriği ve diğer faydalı yağ içerikleri, pesketaryen beslenmeyi sağlık açısından da etkili bir diyet haline getirir. 

Pesketaryen diyet kümes hayvanlarına bir alternatif olarak ele alınsa da, bazı pesketaryenlerin beslenme listelerinde balık ve kümes hayvanlarına bir arada yer verdiği de görülür. Doğru bir beslenme listesiyle pesketaryenler ihtiyaç duydukları karbonhidrat, protein, vitamin ve mineralleri pesketaryen beslenme diyetiyle karşılayabilir. Pesketaryen diyet listesi, başlıca şu gıda ürünlerinden oluşur:

 • Sebze
 • Balık
 • Baklagiller
 • Kuruyemiş
 • Meyve
 • Tam Tahıllar

Birincil protein kaynağı olarak balığın tercih edildiği bu diyet, tüketicilerin günlük beslenme ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşılarken farklı faydalarla da öne çıkar. Ancak her beslenme alışkanlığında olduğu gibi dengeli beslenme ve bol su tüketimi başarılı bir diyetin püf noktasıdır. Gün içinde sık sık su içmeyi ve öğünlerinizi planlamayı unutmayın. Suluk ve mataralar, günün her anında su ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz pratik ürünlerdir. 

Pesketaryen Beslenmenin Faydaları Nelerdir? 

Omega-3 yağ asitleri açısından son derece zengin olan balık, pesketaryen beslenme listesi içinde ilk sıralarda yer alır. Balık tüketiminin sunduğu başlıca faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Balık tüketen insanlar, tüketmeyenlere göre daha düşük kan basıncına sahip olabilir.
 • Protein bakımından zengin olduğu için standart vejetaryen beslenmeye göre hayvansal kaynaklardan alınan besinin vücutta depolanması mümkün olur.
 • Düzenli balık tüketimi kalbin normal fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olabilir.
 • Balığın içinde A, D, E, B2, B12, B3, kalsiyum, selenyum, fosfor ve folik asit gibi vücudun gereksinimi olan destekler bulunur.*
 • Hayvan refahının desteklenmesine yardımcı olur.
 • Kişinin karbon ayak izini azaltır.

Bitki ve balık bazlı beslenme diyetleri sağlıklı bir yaşam hedefine katkı sağlasa da, hayatımızda spor ve egzersize de yer vermemiz gerektiğini unutmamakta fayda var. Sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak spor yapmak yaşam kalitemizi ve sağlığımızı iyileştirme konusunda oldukça etkilidir. Egzersiz aksesuar ve ekipmanları sayesinde siz de beslenme alışkanlığınızı destekleyecek bir spor rutini oluşturabilirsiniz.

Pesketaryen Beslenme için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle bitki bazlı diyetlerde sıkça B12 vitamini eksikliğiyle karşılaşılabilir. Pesketaryen diyet listesi örnekleri de B12 ihtiyacının karşılanmasında yetersiz kalabilir. Pesketaryen beslenmeyi benimseyen tüketiciler, B12 ihtiyaçlarını karşılamak için doktorlarının önerdiği takviyelere yönelebilirler. 

Balığın ön planda olduğu bu beslenme diyetinde tercih edilecek balık türlerinin de dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Yüksek cıva miktarına sahip balıklar, pesketaryenler için ciddi riskleri beraberinde getirebilir. Bu bilgiler doğrultusunda diyet listenizi oluştururken sağlıklı, güvenli ve besin yönünden zengin gıdalara yer verebilirsiniz. Diyetisyen desteği alarak dengeli bir pesketaryen diyet hazırlayabilirsiniz. Son olarak beslenme alışkanlığınızı spor ve egzersizlerle desteklemeyi ve bol su tüketmeyi de unutmayın. Barcin.com üzerinden ihtiyaç duyduğunuz spor malzemeleri ve diğer ekipmanlara kolayca ulaşabilir, online olarak satın alabilirsiniz. 

Kaynak: https://konya.tarimorman.gov.tr/Belgeler/liflet/baliktuketme.pdf

Yorum Yazın

Exit mobile version