Menu
in

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilatesin Faydaları Nelerdir

Son zamanların en sık tercih edilen egzersiz çeşitlerinden biri olan pilates, aynı zamanda evde yapması en kolay fitness sistemlerinden biridir. Yediden yetmişe herkesin kolaylıkla uygulayabileceği hareketler ile kaslarınızı güçlendirebilir, vücudunuzu şekillendirebilir ve uzun vadede sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Pilates nedir?

Pilates vücudu rahatlatmak, kasları sıkılaştırmak ve açmak için günlük olarak uygulanan bir egzersiz sistemidir. Ağır antrenmanların aksine, pilates hareketleri kasları rahatlatmaya ve vücudu sıkılaştırmaya odaklanır. Pilates egzersizleri, çoklu ortamda birden fazla kişiyle uygulanabildiği gibi evde tek başına da kolaylıkla yapılabilen hareketlerden oluşur. Aynı zamanda yoga ile desteklenebilen pilates hareketleri, vücuttaki hücreleri yenileyerek derin nefes kontrolü eşliğinde rahatlamayı da sağlar.

Nefes egzersizleri ile desteklendiğinde vücuda oksijen alımını artırır ve zihnin arınmasında yardımcı olur.

Pilates nasıl yapılır?

Pilates egzersizleri, düz bir yüzey üzerinde çeşitli malzemeler ile uygulanabilen hareketlerdir. Pilates yapmaya başlamadan önce alınması gereken birkaç malzeme bulunur. Bunlardan biri olan egzersiz matı, hareketleri yaparken rahat bir zemine basmanıza ve ayağınızın kaymamasına yardımcı olur. Pilates esnasında alınan verimi artırmak için tercih edilebilecek ekstra malzemeler ile vücudun gelişmesi ve güçlendirilmesi sağlanır. Aynı zamanda egzersiz yaparken pamuklu ve terletmeyen giysiler giyilmesi de önerilir. Bu sayede egzersizlerden alınan verimi maksimuma çıkarır, kısa sürede güzel sonuçlar alabilirsiniz. Evde pilates egzersizleri, özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen egzersiz çeşitlerindendir. Günlük olarak kolaylıkla yapılabilmesi ve kesin sonuçlar vermesinin yanı sıra, hamilelik sürecinde de vücudun güçlenmesini ve kasların esnemesini sağlar. Hamilelikte pilates, doktorlar tarafından da sıklıkla önerilen egzersizlerden biridir. Özellikle bacak ve karın kaslarının gevşemesi ve sırt bölgesinin güçlendirilmesi ile hamilelik sürecinde kolaylık sağlanabilir. Öncelikle mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Pilates zayıflatır mı?

Pilates egzersizleri, vücutta kasların açılması ve vücudun ağır antrenmanlara hazırlanması sürecinde tercih edilen hareketlerdir. Aynı zamanda evde de hareketli kalmak adına sıklıkla uygulanır. Pilatesin vücut üzerinde uzun vadede kilo kontrolüne yardımcı olduğu da yaygın olarak bilinen etkenlerdendir. Özellikle aktif ve programlı olarak yapılan pilates egzersizleri, metabolizmayı hızlandırır ve yiyeceklerin daha kısa sürede sindirilmesini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra, vücudun sıkılaşmasında ve güçlenmesinde oldukça yardımcı olur.

Haftada bir veya iki kez uygulanması tavsiye edilen pilates, vücudun sindirim sistemini güçlendirerek ödem veya fazla kilolardan kurtulmanıza olanak sağlar.

Pilates faydaları nelerdir?

Evde uygulanabilecek en kolay egzersizlerden biri olan pilatesin insan vücuduna birçok yararı bulunur. Vücudunu şekillendirmek isteyenlere önerilen başlıca egzersizlerden biri olan pilates, başta sırt ve karın olmak üzere vücudun birçok bölgesini çalıştırır. Farklı hareketler sayesinde çeşitli bölgeleri çalıştırabilir, kısa vadede kaslarınızın açılmasını, uzun vadede güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, antrenman veya yoga seanslarından önce pilatesi tercih ederek vücudunuzu yoğun tempoya hazırlayabilirsiniz. Reformer pilates olarak adlandırılan profesyonel pilates egzersizleri ile yardım alarak vücudunuzu geliştirebilirsiniz. Reformer pilates faydaları, vücudun çeşitli bölgelerini geliştirerek şekillendirmesi ile bilinir. Denge ve nefes hareketleri ile ciğerlerin ihtiyacı olan oksijenin alınmasında yardımcı olur ve vücuttaki zararlı ödemi atar. Program desteği ile uygulanan bu egzersiz, yoga ve meditasyon için de kullanılabilir.

Pilates, yaş farketmeksizin herkesin uygulayabileceği egzersizlerden biridir. Haftada en az bir kere uygulanması tavsiye edilen bu egzersiz çeşidi, vücudun fit kalmasında yardımcı olur. Uzun vadede kilo verdirmesi ile ve vücut şekillendirmesi ile bilinir. Program eşliğinde uygulayabileceğiniz pilates hareketlerini yardım almadan kendiniz de yapabilirsiniz. Siz de geniş fiyat aralığı ile vücudunuza en uygun pilates malzemelerini barcin.com’dan satın alabilir, vücudunuzun gelişimini hızlandırabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version