Menu
in

Doğuştan Savaşçı Rekortmen Van Niekerk

PREMATÜRE DOĞDU

Van Niekerk doğduğuda bu yana savaşçı bir kişilik. 29 haftalıkken 1.9 kg doğan Güney Afrikalı sporcu için doktorlar yaşama şansı düşük demişler ancak 24 saat sonra durumu iyiye gitmeye başlamış.

AİLEDEN SPORCU

Küçükken atletizm dışında ülkesinin popüler sporlarından ragbiyle uğraşan Van Niekerk’in babası uzun atlama, sprint ve ragbi, annesi sprint ve uzun atlama üvey babası ise uzun mesafe ve maraton yarışlarında boy göstermiş.

8. KULVARIN SIRRI

Olimpiyat’ta 8. kulvarda yarışa başlayıp altın madalya kazanan ilk atlet Paris 1924’te Eric Liddle’dı. Oldukça dindar biri olan Liddle favori olmasına karşın 100 metre elemeleri pazar gününe geldiği için koşmazken 400 metrede altına uzandı.  Liddle’dan sonra bunu yine 400 metrede ikinci kez başaran isim Van Niekerk oldu. İlginçtir Van Niekerk de Liddle gibi dini inançlarını ön plana çıkaran bir sporcu.

NOT: Büyük Britanyalı Liddle, dört oscarlı Chariots of Fire’da (Ateş Arabaları) Ian Charlison tarafından canlandırılmıştı. Filmin Vangelis tarafından yapılan müziği hala spor içeriklerinin vazgeçilmezlerindendir.

ANTRENÖRÜ 74 YAŞINDA 

Güney Afrikalı sporcunun antrenörlüğünü 74 yaşındaki Anna “Tannie Ans” Botha yapıyor. Botha, sporcusunu 18 yaşındayken 2010 IAAF Dünya Gençler Şampiyonası’nda 200 metrede dördüncü olduğunda keşfetmiş. İkilinin yolu 2012 kasımında Devlet Üniversitesi’nde kesişmiş. 25 yıldır üniversitede antrenörlük yapan Botha, pazarlama okuyan Van Niekerk ilk üç ay sakatlık rehabilitasyonları konusunda çalışmış.

LIVERPOOL’U TUTUYOR

Van Niekerk, Liverpool’un fanatik bir taraftarı. Liverpool kaptanı Jordan Henderson onu ilk kutlayanlar arasında İngilizlere rekor sonrası verdiği röportajda bu konuda espri yaptı.

“Şimdi dünya rekorunun sahibiyim ve Liverpool da Arsenal’i yenerek lige başladı. Övünecek çok şeyim var.”

UFUKTA BOLT’LA YARIŞ VAR

Van Niekerk’te önce 100 metreyi 10, 200 metreyi 20 ve 400 metreyi 44 saniyenin altında koşan bir sporcu yoktu. 100 ve 200 dünya rekortmeni Usain Bolt 300 metrede Van Niekerk’le yarışabileceğini açıklarken Jamaikalı yıldız röportajını kesip Güney Afrikalı sporcunun yanına gitti.

İLK KUTLAYANLARDAN BİRİ MICHAEL  JOHNSON’DI

Van Niekerk, Michael Johnson’ın 1999’dan bu yana kırılamayan rekorunu kırarken onu ilk kutlayanlar arasında ABD’li efsane sprinter de vardı.

ÜLKESİNİN BAYRAĞINI O TAŞIDI

Rio 2016’nın açılış seremonisinde Güney Afrika kafilesi Van Niekerk’in taşıdığı bayrağın arkasında yürüdü.

CAPE TOWN ÜSTÜ PEKİN ÜSTÜ RIO

Van Niekerk  ilk uluslararası madalyasını 2013 Üniversite Oyunları’nda 4×400 Summer Universiade üçüncü olan Güney Afrika takımında yer alarak kazandı. 2014’te Commonwealth Oyunları’nda 400 metrede ikinci olduktan sonra geçen yıl Pekin’de 400 metrede Dünya Şampiyonu oldu.

Yorum Yazın

Exit mobile version