in ,

Dünya statları 5; Rungrado May Day

Dünya statları yazımızda bu hafta, seyirci kapasitesi bakımından dünyanın en büyük stadı olan,  Kuzey Kore’deki Rungrado May Day stadını inceliyoruz. Tarihi çok eskilere dayanmasa da seyirci sayısı ve bu statta düzenlenen “dünyanın en büyük festivali” stadı önemli kılıyor.

1989 senesinde 13. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali için inşa edilen stat, şu an ağırlıklı olarak Kuzey Kore milli futbol takımının maçları, bazı atletizm müsabakaları ve Arirang festivali gibi etkinlikler için kullanılıyor.

150.000 izleyici kapasitesine sahip olan stat, izleyici sayısında bir numarayken, sahip olduğu alan açısından da dünyada 12. sıradadır.

Taedong nehri üzerindeki Rungra adacığında yer alan stadın resmi adı Rungrado May Day’dir.  “Rungrado” ismi, üzerinde kurulduğu adacıktan,  “May Day” ise işçi bayramı olan 1 Mayıs’tan gelmektedir.

Stattaki etkinlikler 22.500 m2’ye yayılan sahada yapılırken, toplam alan da 207.000 m2’yi geçiyor. 8 katlı stadın çatısının en yüksek noktası yerden 60 metre yüksektedir.

Sportif etkinliklerin yanı sıra, Devlet başkanı Kim Il Sung adına düzenlenen kutlamalarla da dünya gündemine gelmektedir. 2002 Haziran-Temmuz ayları arasında yapılan Mass Games (Halk etkinlikleri) de denilen Arirang Festivali, Rungrado May Day stadından düzenlendi. Titizlikle hazırlanmış devasa koreografilerden oluşan festival,  kendi kategorisinde dünyanın en büyük gösterisi olarak biliniyor. 2002’deki gösterilerde 100.000’den fazla katılımcı, bu rakamın iki katı da izleyici yer alırken, nadir görülen bir şekilde yabancıların katılımına da açıktı. Bu gösteriler Pyongyang şehrinden gelenekselleşmiş bir hal almaya başladı ve Guinness rekorlar kitabında da dünyanın en büyük etkinliği olarak yer aldı.

May Day stadı, 1990’ların sonlarında ise bambaşka bir olayla gündeme geldi. Kuzey Kore ordusuna mensup bazı generaller, Kim Jong Il’e suikast girişimi iddiasıyla suçlandılar ve bu statta canlı canlı yakılarak idam edildiler.

adidas Jeremy Scott ile Taş Devri’ne döndü

Ronaldo’dan öncesi ve sonrası