Menu
in

Rüzgarın Kızı Lena Erdil

Lena Aylin Erdil, Türkiye’yi uluslararası platformda temsil eden en önemli sporculardan biri hiç şüphesiz. Rüzgar sörfü ülkemizde medyada yerel şampiyonalar dışında fazlaca yer almasa da dünyada hatırı sayılır bir takipçisi olan bir spor ve Lena da bu sporun önemli yüzlerinden biri.

Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Öğretim Üyesi Güven Erdil’in kızı olan Lena, 1989 İzmir doğumlu. 2 yaşında Almanya’ya giderken liseyi Belçika’da, üniversiteyi İngiltere’de okudu.

Ailem, Almanya’ya sportif açıdan başka bir vizyon kazanmam için taşınmış. Annem ve babam sportif insanlar. Küçükken buz pateni, jimnastik, kayak, basketbol, voleybol, atçılık, yüzme hatta eskrim dersi bile aldım.

Henüz 23 yaşında PWA (Profesyonel Rüzgar Sörfçüleri Birliği) Dünya Şampiyonası’nda kadınlar slalomda genel klasmanda 3. sırayı aldı. Aynı yıl  yılın altı ayı aldığı şiddetli rüzgarlarla ünlü Luderitz’de 84,7 km ortalama hızla “dünyanın ikinci en hızlı rüzgar sörfçüsü” oldu.

Gelmiş geçmiş dünyanın en hızlı kadın rüzgar sörfçüsü diye anılmak muhteşem olurdu! Zannedersem bunu söyleyebilmeyi istediğim için bunu başarmak istiyorum. Rüzgar sörfüyle amatör olarak ilgilenenler bile düz bir çizgide son sürat gitmenin nasıl olduğunu anlayabilirler.

2015’te bir kez daha genel klasman üçüncüsü olan Lena, bu sezonu ikinci tamamladı. Lena’nın artık tek bir hedefi var dünya şampiyonluğu çünkü küçüklükten bu yana kazanma hırsına sahip.

Türkiye diğer branşlar da dahil, dünya şampiyonları çıkaran bir ülke değil. Ben şöyle hissediyorum eğer dünya şampiyonu olursam insanlar benimle gurur duyup çocuklarını spora yönlendirecekler. Türkiye’de büyüsem derecelerim kesinlikle daha iyi olurdu. Almanya’nın ortasında suya uzak bir yerde büyüdüğüm, sadece yazları sörf yaptığımı unutmayın. Daha iyi dereceler yapacağıma emin gibiyim.

Lena Erdil sosyal medya hesaplarından da farklı paylaşımlar yapıyor. Antrenman veya beslenmeyle ilgili takip edilebilecek bir sporcu.

Yorum Yazın

Exit mobile version