Menu
in

Ryan Hall 18 Kilo Aldı!

Ryan Hall, Nisan’da koşulan Boston Maratonu’ndan döndüğünde istisnasız herkes onun görünüşü hakkında konuşuyordu. Geçtiğimiz kış, profesyonel koşuculuk kariyerinden emekliye ayrıldığını duyurduğundan beri en hızlı Amerikalı maratoncu neredeyse 18kilo almıştı.

Hall, “İnsanlar adeta beni tanıyamadıklarına dair yorumlar yapıyordu. Bazıları, şişman görünüyorsun veya iyi görünüyorsun ama irileşmişsin gibi sözler söylüyordu. İnsanlara, evet farklı görünüyorum ama bu şişmanladım demek değil. Sadece evde yemeye başlayıp antrenman yapmayı bıraktım gibi bir şey değil.” dedi.

Bu yüzden Hall, tişörtünü üzerinden çıkartıp twitter’daki hesabına son görüntüsünü ekleyerek sevenleriyle paylaştı. Bu fotoğrafta açıkça görülüyordu ki, büyük maratoncu yeni bir sportif faaliyet dalıyla ilgileniyordu; ağırlık kaldırma.

20 yıl boyunca kendini tüketip, olabileceğinin en ince haline bürünmek için uğraştığı garajında oluşturduğu spor salonunda haftada 6 gün çalışarak yeni bir vücut edinmişti.

Sonuç olarak, geçen yaz 57.5kg iken, bugün 75 kilograma ulaştı ve bununla ilgili daha fazla mutlu olamazdı.

“Yaşamım boyunca küçük ve cılızdım ve hep büyük ve kuvvetli olmak nasıl bir his olurdu diye merak etmiştim.”

Çoğu günlerde 2 saate kadar vaktini antrenman yaparak geçiriyor. Haftada iki gün kollar, bacaklar, sırt ve göğsüne odaklı çalışıyor. Hall buna başladığında, 45kg kadar bench press yapabiliyordu. Şimdi 90kg’dan daha fazla ağırlığı kaldırabiliyor.

Kişisel en iyi maraton süresi 2:04:58 olan Hall, 33 yaşında koşudan emekli oldu çünkü kronik olarak düşük testosteron seviyeleri ve aşırı bitkinliği, yarışabilmesi için gerekli olan düzeyde antrenman yapmasına izin vermiyordu. O zamandan beri Nisan sonunda yapılan Londra Maratonu’nda 2:30:06 ile kariyerindeki en iyi dereceyi elde eden eşi Sara Hall’a antrenörlük yapan Hall, Etiyopya’da geçtiğimiz sonbahar evlat edindiği 4 kızına ebeveynlik yapmaya odaklanmış durumda.

Vücut geliştirmeye başlayan Hall, kendi antrenmanlarını yazıyor ve her gün yaptıklarını değiştiriyor, böylece vücudu yeni yüklere kendini alıştırıyor. B4 yıl boyunca gelişim için didinen ve sonuç alamayan biri için başlangıçta kendisinin iyi olmadığı bir şeyi yapmanın eğlenceli olduğunu ve ağırlık kaldırmada hızlı gelişiminin moralini artırıcı etki gösterdiğini paylaştı.

Bu yeni alışkanlığı aynı zamanda enerji seviyesini de yükseltmiş.
Sanki vücudumdan enerjiyi sömürmek yerine cansuyu edinmiş gibi hissediyorum. Şimdi koşup, bitkinlik hissetmeden koşabilirim. Ama aynı zamanda günde 20km yerine haftada 20km koşuyorum.
Eşi Sara’ya Londra yarışı öncesi antrenman yaptırırken bisikletle eşlik etmek yerine koşarak yanında gitmeyi tercih ettiğinde, hızını da tamamen kaybetmemiş olduğunu fark etmiş. En azından 4 aydır hız çalışması namına hiçbir şey yapmamasına rağmen, 3 mili de mil başına 5:40 pace’te geçerek kendini şaşırtmış. Ağırlık kaldırma antrenmanlarındaki set aralarını kısaltıp 45 saniyeye indirerek kardiyo açısından da fayda sağlamak için sık sık çalışmalarını değiştiriyor.

Beslenmesi de karbonhidrat ağırlıklı rejimden, proteinden yana zengin hale gelerek dönüşüm geçirmiş. Her 3 saatte bir 50 gram protein alıyor ve günde 6 öğün bol bol balık ve proteinli pancake ile beslenip toplam 3500 kalori alıyor.

“Hala kendimi her sabah tartarım ancak koşunun aksine şimdi 250gr almadığımda moralim bozuluyor. Şimdiye kadar hep yarım kilo eksiltmeye çalışırdım.”

Tabi bu dönüşüm sürecinde biraz gerekli yağı da kazanmış. Şimdi kaslı halini koruyacağı 1-2 kilo vermeyi istediği bir durumda olduğunu tweeter’da paylaşmış.

Şimdi tek odak noktası ulaşabileceği en iri ve kaslı haline ulaşmak. Küçük ve orta beden giydiği günler geride kalmış. Artık o günler gelir diye large ve extra large beden kıyafetler alıyor.

“Kesinlikle tişörtlerimin içini dolduruyorum. Ama küçük beden üstüme tam uymuyor. Biraz yeni kıyafet satın almam gerekti ama her şey güzel.”

 

 

Yorum Yazın

Exit mobile version