in

Sabah Egzersizleri Nelerdir?

Gün boyu zinde ve enerjik hissetmenin en kolay yolunun sabahları sadece birkaç dakikanızı ayırarak yapacağınız basit egzersizlerden geçtiğini biliyor muydunuz? Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için egzersiz yapmak oldukça önemli. Üstelik hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağladığı faydalar nedeniyle uzmanlar tarafından da sıklıkla öneriliyor. Kilo vermek, formunuzu korumak ya da yalnızca daha enerjik hissetmek için egzersizlerinizi aksatmamalısınız. İsterseniz yataktan bile çıkmadan yapabileceğiniz sabah egzersiz hareketleri ile yeni güne bomba gibi başlayacaksınız.

Egzersiz ne demek, faydaları neler, hangi egzersiz kaç kalori yakar, egzersiz ne zaman yapılmalı gibi soruların cevabını arıyorsanız gelin; egzersiz hareketleri ile ilgili merak edilen bu soruları beraber yanıtlayalım.

Egzersiz Nedir?

Egzersizi kısaca “tekrarlayan vücut hareketleri” olarak tanımlayabiliriz. Egzersiz, vücudu iyileştirmek ya da genel sağlığı sürdürmek amacıyla yapılan ve tekrarlayan bedensel faaliyetlerdir. Egzersiz yapmak sizi terletir, nefes alışverişinizi hızlandırır ve kalp atış hızınızı arttırır. Fiziksel sağlığın yanı sıra zihinsel sağlığın korunmasında da oldukça etkilidir.

Sabah Egzersizleri Nelerdir

Egzersiz yapmak vücuttaki oksijen dağılımını ve metabolik süreçleri düzene koyar, kuvvet ve dayanıklılığı geliştirir, kas ve eklem hareketlerini iyileştirir. Vücudun esnekliğini ve direncini arttırarak hareket kabiliyetini genişletir. Mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Böylece ruh halinizi iyileştirir, stres ve geriliminizi azaltır. Yapılan egzersiz hareketleri nefes darlığı ve solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklara karşı da oldukça etkilidir. Kısacası güne egzersiz yaparak başlamanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok faydası vardır.

Egzersiz Ne Zaman Yapılmalı?

Kendinize uygun olacak şekilde oluşturduğunuz egzersiz programı ile çok daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz. Ancak uzmanlar, yeterli verimi alabilmek için haftada en az 3 gün olmak üzere 20 ila 30 dakika arasında egzersiz yapılmasını öneriyor. Fiziksel ve psikolojik sağlığınızın devamını sağlamak için programınıza ara vermemelisiniz. Düzenli olarak birkaç ay egzersiz yapmaya devam ederseniz olumlu etkilerini görmeye başlayacaksınız.

Bunun yanı sıra enerjinizin en yüksek olduğu sabah saatleri, evde egzersiz yapmak için de en ideal saatlerdir. Uyandıktan 15 dakika sonra yapacağınız basit birkaç hareket, hem gün içindeki fiziksel veriminizi arttırır hem de zihninizi boşaltarak modunuzu yükseltir. Böylece güne daha enerjik ve özgüvenli şekilde başlarsınız.

Sabah Egzersizleri Nelerdir

Sabah Egzersiz Hareketleri Nelerdir?

 • Evde sabah egzersiz programınızı gerçekleştirirken öncelikle ısınma hareketleri ile başlayın. Isınma hareketleri, spordan alacağınız verimi arttırdığı gibi sakatlanma riskinizi de en aza indirecektir.
 • Isındıktan sonra sırtüstü uzanın. Bacaklarınızı dik olarak yukarıya kaldırın ve dizlerinizi 90 derece olacak şekilde kırın. Parmak uçlarınızı gererek (point pozisyonu) önce sağ ayağınızı yere değdirin. Yavaşça eski pozisyonunuza geri gelin ve aynı hareketi sol ayağınız için de tekrar edin. Parmak ucunuzu yere değdirirken nefes vermeyi, pozisyonunuza geri dönerken nefes almayı ihmal etmeyin.
 • Sırtüstü uzanırken dirseklerinizden güç alarak hafifçe gövdenizin üst kısmını yükseltin. Bacaklarınızı paralel şekilde yukarıya doğru kaldırıp dik bir pozisyona getirin. Parmak uçlarınız point pozisyonunda iken sağ ayağınızı indirin. Eski pozisyonunuza geri dönün ve aynı hareketi sol ayağınız için de tekrar edin. İç bacağınızın daha fazla çalışması için hareketi yaparken bacaklarınızın birbirine yapışık değil, hafifçe ayrı olmasına dikkat edin.
 • Bir önceki hareketi bitirdikten hemen sonra gövdenizin pozisyonunu bozmadan iki ayağınızı birbirine bitiştirin ve bacaklarınız gergin olacak şekilde iyice uzatın. Daha sonra bacaklarınızı dizlerinizle beraber karnınıza doğru çekin. Bu hareket hem bacak hem de karın kaslarınızı çalıştırmak için mükemmeldir.
 • Parmak uçlarınız point pozisyonda iken bacaklarınızı gergin şekilde uzatıp havaya doğru kaldırın. Gövdenizi de yükselterek dizlerinizden kucaklayın ve kendinize doğru çekin. Bacaklarınızı açın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Sırtüstü pozisyondayken kollarınızı yana doğru açın ve bacaklarınızı dik olarak yukarıya kaldırın, dizlerinizi 90 derece olacak şekilde kırın. Sağ bacağınızı karnınıza doğru çekin. Eski pozisyonunuza geri dönün ve sol bacağınız için yeniden tekrarlayın. Bu hareketi yaparken bacaklarınızı kalça genişliğinde açtığınızdan emin olun ve belinizi zorlamayın.
 • Karnınızı sıkıştırarak gövdenizin üst kısmını yerden kaldırın. Bacaklarınızı gergin bir şekilde ileriye doğru uzatın. Bir bacağınız aşağıya diğeri yukarıya uzanacak şekilde makas hareketi yapın ve ara vermeden devam edin.
 • Kollarınızı iki yana açarak yüzüstü uzanın. Parmak uçlarınızı ve bacaklarınızı iyice gerin. Nefes vererek üst gövdenizi yerden kaldırın. Hareketi yaparken sanki başınızın üzerinde sizi kontrol eden bir ip varmışçasına hareket etmeye dikkat edin. Başınız, kollarınız ve omuzlarınız aynı düzlemde yerden kalkacak şekilde hareketi yapmaya özen gösterin.
 • Ellerinizi yere koyun ve dizlerinizin üzerinde durun. Sağ kolunuz ile sol ayağınızı aynı anda ileriye doğru uzatın. Eski pozisyonunuza geri dönün ve hareketi sol kolunuz ve sağ ayağınız için tekrar edin.
 • Ellerinizi yere koyun ve şınav pozisyonu alın. Sağ elinizi ileri doğru iyice esnetip sol omzunuza dokunun. Daha sonra aynı hareketi sol eliniz için yeniden tekrar edin.
 • Soğuma hareketleri ile programınızı tamamlayın. Artık siz de zinde ve enerjik bir güne hazırsınız.

Unutmayın ki daha önce egzersiz yapmaya zaman ayıramadıysanız bile asla geç kalmadınız. Egzersizinizi yaparken daha sportif ve enerjik hissetmenizi sağlayacak spor kıyafetleri ve ihtiyacınız olan tüm aksesuarlar barcin.com‘da sizi bekliyor.

interval Koşu Teknikleri

İnterval Koşu Teknikleri

alt bacak nasıl inceltilir

Alt Bacak Nasıl İnceltilir?