Menu
in

Sabah Koşusu Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Sabah Koşusu Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılmalıdır

Koşu, zinde kalmak ve daha zorlu antrenmanlara hazırlanmak için mükemmel bir aktivitedir. Günün herhangi bir saati yapılan düzenli koşu herkes için fayda sağlayan düşük bütçeli antrenmandır. Ancak sabah koşusu, egzersizler arasında her zaman farklı bir konumdadır. Koşmak, harika ve sağlıklı bir egzersiz olsa da sabah koşularının iştah kontrolü, derin uyku, stresi azaltma ve gece kan basıncını düşürme gibi potansiyel faydaları vardır.

Sabah yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız koşu ayakkabılarınızı giyip evden dışarı çıkmak sizin için büyük bir problem gibi görünebilir. Ancak sabah erken koşmak, artan enerji ve iştah azalması da dahil olmak üzere gün içinde pek çok avantaj sağlar. Ayrıca, gün içinde spor için ekstra vakit ayırmanız gerekmediği için tamamen işinize veya okulunuza odaklanabilirsiniz.

Sabah Koşusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Genellikle sabah erken uyanamıyorsanız sabah koşusu alışkanlığı edinmeniz göz korkutucu gelebilir. Ancak sizi rutine alıştıracak ve hatta keyif alacağınız birçok yöntem mevcuttur. İşte “sabah koşusu nasıl yapılmalı?” sorusu hakkında merak edilenler:

 • Sabahları erken kalkabilmek için her gece aynı saatte uyumayı deneyin.
 • Sabah koşuları için size gerekli enerjiyi sağlayabilmek için vücudunuzun yeteri kadar dinlenmiş olması gerekir.
 • Her sabah aynı saatte kalkmaya çalışın.
 • Koşu ayakkabıları ve mevsime uygun kıyafetler tercih edin.
 • Rotanızı, koşu planınızı bir gece önceden belirleyin. Bu sayede odağınız sadece koşu ve dinlediğiniz müzikte olur ve daha fazla keyif alabilirsiniz.
 • Her zaman aynı rotada koşmayın. Aynı konumda koşmak zaman geçtikçe monoton bir hal alabilir.
 • Koşu temponuzu kondisyonunuza, zamanınıza ve km hedefinize göre ayarlayabilirsiniz.
 • Sabah koşularında interval antrenman yapın. Tempolu koşularda hızınızı periyodik olarak değiştirerek antrenmanın gün boyu etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Koşmak vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Kilo vermekten kalp sorunları riskini azaltmaya ve hatta öğrenme becerilerinizi geliştirmeye kadar her konuda yardımcı olabilir. Ancak tüm bu faydalar, koşunun zamanına bağlı olabilir. Peki koşmak için en iyi zaman nedir?  Koşudan en iyi şekilde yararlanmanız için vücut saatinize, çekirdek vücut sıcaklığınıza, hormon seviyelerinize, nefes alma kapasitenize, refleksinize, göre hareket etmeniz gerekir. Genellikle sabah koşuları için en uygun saat aralığı 5:30 ve 8:00 olarak belirlenir. Bu saat aralığı, kas kütlesi geliştirmek isteyenler için mükemmeldir.

Sabah Koşusu Faydaları

Sabahları koşmak için pek çok harika neden vardır. Sabah koşusu da bunlardan biridir. Uyanmak ve dünyanın sizinle uyanmasını izlemek için harika bir yol. Sabah koşuları büyük bir enerji kaynağı gibi görülebilir. Fiziksel olarak enerji tüketmenizi sağlasa da sabahın erken saatlerinde görev tamamlama bilinci ile güne pozitif başlamanıza yardımcı olur. Fiziksel ve psikolojik sabah koşusu faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Kardiyovasküler zindeliği iyileştirebilir. Kondisyonunuzu artırmanıza yardımcı olur.
 • Güne pozitif başlamanıza yardımcı olur. Koşu esnasında salgılanan endorfin kasların ağrı hissetmesini önlemeye ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Güne orta düzeyde kardiyo ile başlamanın faydalarından biri de stres seviyelerini düşürmesidir.
 • Sabah bir koşu ile güne başlamak size daha fazla enerji verebilir ve bu da günün geri kalanını çok daha tatmin edici hale getirir.
 • Sürekli olarak kemiklerinize baskı yapacağı için kemik sağlığınıza katkı sağlar.
 • Daha derin bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Sabah harcanan efor gece iyi bir uyku ile size geri döner.

Sabah Koşusu için Nasıl Giyinilmelidir?

Sabah koşusu için uygun giyim ürünleri mevsim ve konuma göre değişkenlik gösterebilir. Ancak gerekli olan ve değişmeyen sabah koşusu ekipmanı şu şekilde olmalıdır:

 • Sabah erken saatlerde bir koşu yapmayı planlıyorsanız arabalar ve yayalar tarafından fark edilmeniz için üzerinizde reflektör olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Koşuya uygun sabah koşusu ayakkabısı, sneaker.
 • Ter emici ve nefes alan t-shirt, sweatshirt, alt eşofman, şort veya tayt.
 • Serin havalar için kapüşonlu bir sweatshirt.
 • Güneş için şapka.
 • İhtiyacınız olabilecek eşyalar için küçük bir bel çantası.

Aç Karnına mı Tok Karnına mı Koşulmalıdır?

Sabah aç uyanıldığında vücut enerjiyi yağdan karşılar. Bu sebeple aç karnına yapılan herhangi bir koşu yağ yakımını hızlandıracak potansiyele sahiptir. Bununla birlikte genellikle yüksek yağlı, yüksek kalorili bir diyet yapıyorsanız sabahları aç karnına koşmak kilo alımını önleyecek ve glikoz toleransınızı artıracaktır. Yağ yakımı ve kilo kaybı için aç veya tok kişinin metabolizma hızına ve vücut kitle endeksine de bağlıdır. Bazı kişiler için aç karnına koşmak sağlık açısından faydalı olmadığı gibi mevcut enerjinin kaybına da yol açabilir. Bu sebeple sabah koşularınızı vücudunuzun direncine ve enerjisine göre kendiniz ayarlayabilir, aç ya da tok karnına antrenmanlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Sabah koşularınızdan yüksek verim almak ve rutinlerinizi konforlu bir şekilde tamamlamak isterseniz Barcin.com üzerinden koşu ayakkabılarını ve ekipmanlarını inceleyebilir, size en uygun ürünlere hemen sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version