Menu
in

Voleybol Terimleri

Voleybol Terimleri

Dünya üzerinde en çok sevilen takım oyunlarından biri voleybol, altı kişiden oluşan iki takım arasında oynanır. Her yıl uluslararası turnuvaların düzenlendiği spor dalında ortadan ikiye file ile ayrılmış bir saha bulunur. Takımlar karşılıklı olarak filenin ayırdığı alanlarda yerini alır. Amaç topun el ile filenin üzerinden geçirilerek rakip alana değmesini sağlamaktır. Top yere değdiğinde sayı kazanılır. En fazla 5 setten oluşan oyunda, her set 24 sayıdır. 24 sayıyı toplayan ve rakip takımdan en az 2 sayı fark atan ilk takım seti alır. Voleybolu daha iyi anlamak için spor dalına özel terimleri bilmek gerekir. İşte, sizler için en çok kullanılan voleybol terimleri ve anlamlarını derledik:

Servis

Servis, takım oyuncularından birinin kendi saha çizgisinin dışından rakip sahaya topu fırlattığı tek vuruştur. Servis atışının tek vuruşta fileyi aşarak karşı sahaya ulaşması gerekir. Topu oyuna sokan servis vuruşları, her set başlangıcında ve rakip takımın aldığı sayının arkasından oyunu yeniden başlatmak için yapılır.

Smaç

Smaç, voleybol oyuncusunun tek elinin avuç içini kullanarak topa sert bir şekilde temasını ifade eden bir vuruş şeklidir. 6 kişilik voleybol takımında 3 kişi fileye yakın alanda 3 kişide sahanın arkasında yer alır. Fileye yakın alandaki oyuncular topu fileden geçirip rakip sahanın zeminine değdirmek için sert bir vuruş şekli olan smaç vuruşunu kullanır.

Smaçör

Fileye yakın alanda bekleyen ve smaç vuruşuyla topu rakip alana sert bir şekilde gönderen voleybol oyuncularına smaçör denir. Bu oyuncuların amacı takımına sayı kazandırmak için smaç vuruşu yapmak ve rakip takımdan gelen vuruşları karşılamaktır.

Manşet

Smaçör oyunculara smaç vuruşu yapma şansı tanımak ya da topu fileden aşırarak rakip takım alanına göndermek için yapılan vuruş formuna manşet denir. Oyuncu kollarını birleştirir, bileklerini yan yana getirerek başmakları ya da kollarıyla manşet vuruşu yapar.

Pasör

Pasör, voleybol oyununun gidişatını belirleyen oyunculardır. Topun yükselmesini sağlayarak smaçörlere vuruş şansı yaratır ve topun hızını ayarlar.

Blok

Rakip takım oyuncuların, birbirlerinin hücumunu önlemek için yaptıkları vuruşlar blok şeklinde tanımlanır. Blok yapılmasının amacı topun fileyi aşarak kendi alanlarına geçmesini önlemektir.

Kurşun Pas (Lead Pass)

Pasör oyuncusunun yüzünün dönük olduğu tarafa doğru topa vurduğu, topun 1-3 metre kadar uzaklaştığı hızlı ve alçak vuruşa kurşun pas denir.

Libero

Filenin arka kısmında savunma alanı adı verilen bölgede konumlanan ve sadece bu alanda oynayabilen oyuncular libero olarak adlandırılır. Hücum yapmazlar; görevleri rakip takımdan gelen topu karşılamak ve hücum oyuncularına pas atmaktır.

Plase

Topu file üzerinden aşırtarak karşı takımın alanına gönderen vuruş çeşitlerinden biri olan plase, smaç vuruşundan daha yumuşaktır. Genellikle smaçörün rakip sahada bir boşluk görüp filenin dibinden attığı vuruşlardır. Smaç vuruşuna göre daha parabolik bir yol izlemeye eğilim gösterir.

Plonjon (Dive Dive Roll)

Takım oyuncularının, rakip takımdan gelen ve sahanın uç noktasına ulaşan vuruşu karşılamak amacıyla öne doğru yere paralel şekilde gerçekleştirdikleri atlayışa plonjon denir.

Sekiz Saniye Kuralı

Voleybol oyuncularının servis kullanabilmesi için belirli bir süre tanınmıştır. Hakemin düdüğünü çalar çalmaz takım 8 saniye içinde servis kullanmalıdır. Aksi halde sayı ve servis rakip takıma geçer. Bu durum sekiz saniye kuralı şeklinde tanımlanır.

Keyifli bir spor dalı olan voleybol için ihtiyaç duyduğunuz spor giyim ürünleri, voleybol ayakkabıları ve ekipmanlarına Barcin.com’un ayrıcalıklarla dolu dünyasından ulaşabilir, avantajlı ödeme ve uygun fiyat seçeneklerinden faydalanarak hemen satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version