Menu
in

Yağ Yakımı İçin En Etkili Kardiyo Yöntemleri

Yağ Yakımı İçin En Etkili Kardiyo Yöntemleri

Formda kalmak ve vücudunuzun yağ oranını azaltmak istiyorsanız, tercihiniz kardiyo egzersizlerinden ve antrenmanlarından yana olmalı. Çünkü yalnızca bölgesel kas gruplarını hedefleyen ağırlık antrenmanlarıyla, dilediğiniz kadar kalori harcamakta ve forma girmekte zorlanabilirsiniz. Kardiyo egzersizleri sizi korkutmasın. Her yaşa, sağlık durumuna ve spor geçmişine uygun kardiyo egzersizlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Yağ yakmak ve formunuzu korumak için kardiyo egzersizleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Kardiyo Nedir? 

Kardiyovasküler sistem; kalp, kan damarları ve dolaşım sistemini genel olarak tanımlar. Kardiyo sözcüğü ise kardiyovasküler kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Kardiyo egzersizleri; akciğerlerin ve kalbin yoğun bir şekilde çalıştığı, bu esnada damarlara pompalanan kanın arttığı egzersizlerin bütününü kapsar. Kardiyo hareketleri oldukça çeşitlidir. Öte yandan; koşu, yürüyüş, yüzme, ip atlama ve tenis gibi sporlar da kardiyo kategorisinde değerlendirilir. 

Kardiyo Nasıl Yapılır?

Kalp ritmini ve nabzı yükselten, nefes alışverişini hızlandıran tüm egzersizler kardiyo sınıfında değerlendirilebilir. Başka bir deyişle, kardiyo antrenmanı yapmak için birçok seçeneğiniz vardır. Evde spor hareketleri yapmak istiyorsanız yürüme ya da koşu bandı kullanabilir, kardiyo egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Açık havada yürüyebilir ya da koşabilir, bisiklete binebilir veya yüzebilirsiniz. Farklı kas gruplarını hedefleyen egzersizlerden bir program oluşturmak istiyorsanız; kardiyo sınıfına giren kol, sırt, karın, bacak hareketleri doğru seçim olabilir. Kısacası spor salonunda, açık havada ya da evde kardiyo yapmak için spor geçmişinize ve sağlık durumunuza uygun birçok seçenek bulabilirsiniz. 

Hedefiniz vücudunuzun yağ oranını azaltmak ve kaslarınızı güçlendirmekse, kısa sürede daha yüksek verim alabileceğiniz kardiyo egzersizlerini takip etmeniz tavsiye edilir. Bu seçimi yaparken, kardiyo çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Peki, kardiyo çeşitleri nelerdir? 

Kardiyo Çeşitleri Nelerdir?

Kardiyo antrenmanları, yoğunluklarına bağlı olarak iki farklı gruba ayrılır: HIIT ve LISS kardiyo. HIIT kardiyo, yüksek tempolu kardiyo egzersizlerini temel alan bir türdür. HIIT antrenmanlarında sırasıyla önce yüksek sonra düşük yoğunluklu egzersizler takip edilir. Örneğin 60 saniye boyunca koşu yaptıktan sonra 15 – 20 saniye dinlenilir. Ardından bu set birkaç kez tekrarlanır. HIIT antrenmanlarının amacı, kalp ritmini yüksek tutarak yağ yakıcı etkiyi artırmak ve kondisyonu yükseltmektir. HIIT antrenmanlarının süresi, genellikle 20 – 30 dakika arasındadır. Yüksek yoğunluklu egzersiz yapma süresi, sporcuların sağlık durumuna ve kondisyonuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Siz de HIIT antrenmanlarını uygularken, yüksek yoğunluklu egzersiz yapma sürenizi kademeli olarak artırabilirsiniz. 

LISS kardiyo ise hafif yoğunluklu kardiyo egzersizlerinin sabit bir tempoda uygulandığı antrenmanları kapsar. Genellikle antrenman süreleri 45 dakika – 1 saat arasında değişiklik gösterir. HIIT antrenmanlarında maksimum kalp atışının yaklaşık %80’ine denk gelen bir tempo söz konusuyken, LISS antrenmanlarında bu oran %65’i geçmez. Düşük tempolu koşu, yüzme ya da bisiklet sürmek; LISS kardiyo egzersizlerine örnek gösterilebilir. 

HIIT antrenmanlarını uygulamak için kondisyonunuzun ve dayanıklılığınızın yüksek olması gerekir. Bu nedenle kardiyoya yeni başlıyorsanız, tercihinizi LISS antrenmanlarından yana kullanabilirsiniz. Kondisyonunuz arttıkça programınıza HIIT antrenmanlarını da ekleyerek daha çok yağ yakabilir, kısıtlı vaktinizi yüksek yoğunluklu egzersizlerle değerlendirebilirsiniz. 

Kardiyo Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kardiyo programı çeşitlerini uygulamak, başlıca görevleri arasında vücuda kan pompalamak olan kalbin kaslarının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Böylelikle kalbin pompaladığı kan, vücutta daha uzun süre boyunca yol alabilir ve kan dolaşımı hızlanır. Haliyle kalp sağlığı olumlu anlamda etkilenir. Öte yandan, kardiyo egzersizlerinin tümü zayıflama hareketleri olarak değerlendirilebilir. Çünkü dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ile birlikte sürdürülen kardiyo antrenmanları, vücudun yağ oranının azaltılmasını sağlar.

Düzenli olarak kardiyo egzersizleri uyguladığınızda kalori yakabilir, metabolizma hızınızı yükseltebilirsiniz. Böylelikle formda kalabilir, sağlıklı ve enerjik bir yaşam sürebilirsiniz. Spor antrenmanlarınızda keyifle kullanabileceğiniz tüm spor kıyafetlerine barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version