in

Kardiyo Egzersizde HIIT Tekniği

HIIT (High-Intensity Interval training) “Yüksek Şiddetli Aralıklı Çalışma” anlamına gelir. Kısaca kardiyo egzersizin daha kısa süreli fakat yükselip alçalan tempo ile yapılması olarak tanımlanabilir. Düşük tempolu ve uzun süreli kardiyo egzersiz yaptığınızda antrenmanınız bittiğinde vücudunuz yağ yakmayı bırakır. Yüksek tempolu kısa süreli kardiyo egzersiz (HIIT) sonrasında ise vücut en az 24 saat daha yağ yakmaya devam edecektir.

Örneğin 20 dakikalık bir koşuda 2 dakika ısınma amacıyla maksimum temponuzun yarısı kadar bir tempoda koşup 2. dakikadan 5. dakikaya kadar maksimum hızınıza ulaşıp bir dakika kadar bu maksimum hızda koşmaya devam edin. 6. dakikada hızınızı aniden yarıya düşürün. Tekrar 3 dakika boyunca yükselen bir grafikle maksimum hıza çıkıp 9-10.dakikalar arasında en yüksek tempoda koşun. Bu yükselip alçalan tempoyu 4 kez tekrarlayacaksınız ve 4.kez maksimum tempoya çıktığınızda 2 dakika kadar koşmaya devam edip sonra soğumak üzere hızınızı yarıya düşürüp bir süre koşun ve bırakın.

Buna benzer şekilde çalışarak yağ yakma miktarınızı düşük tempolu kardiyo egzersize göre çok daha yüksek tutabilirsiniz.

Unutulmaması gereken en önemli şey, kardiyo egzersizleri vücudunuzu fazlasıyla zorlayacağından, bir uzmana danışarak çalışmanızın sağlığınız için faydalı olacağıdır.

Hidayet Türkoğlu Barçınspor’da Hayranları ile Buluşacak

30 Dakikada 300 Kalori Yakın