in

Bisiklet Jant Ölçüleri

Bisiklet Jant Ölçüleri

Bisiklet jant ölçüleri, tekerlek ile eşit olması gerektiği için tekerleğin ve dolayısıyla bisikletin boyutu hakkında fikir verir. Bu sayede çocukların yaşına uygun ya da kendi vücut ölçülerinize göre bir bisiklete rahatlıkla karar verebilirsiniz. Öte yandan bisiklet jant ölçüleri tekerleğinizin değişim vakti geldiğinde doğru ölçüde bir tekerlek almanız için size rehberlik eder. 

Bisiklet Jantı Nedir? 

Jant, lastiği monte etmeye ve tekerleğe güç vermeye yarayan bir parçadır. Bununla birlikte, jantın yan kenarları, jant frenleri için bir fren diski görevi görür. Bir janttan beklenen önemli özellikler, lastiği iyi tutması, büyük jant tellerine ve yol yüzeyinin kuvvetlerine dayanabilmesi ve yan kanatların fren malzemesi olarak kullanıma uygun olmasıdır. Jantın bir bisiklet tekerleğini sorunsuz bir şekilde döndürebilmesi için mükemmel yuvarlak ve düz şekle sahip olması gerekir.

Jant üretiminde genellikle krom kaplı çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum kullanılır. Çelik jantlar, doğru jant profiline preslenmiş uzun çelik şeritlerden yapılır. Her bir malzemenin farklı bir avantajı vardır, bisiklete ve kullanım alanına göre değişkenlik gösterir. 

Bisiklet Jant Ölçüleri Ne İfade Eder? 

Bisiklet jant boyutları inç olarak ifade edilir ve tekerleğin rahatlıkla dönmesinin yanı sıra bisiklete uygun tekerlek almanızı sağlar. Tekerleklerin boyutları ise yan kısımlarında bulunan ETRTO (Avrupa Lastik ve Jant Teknik Organizasyonu) standartlarına göre değerlendirilir. ETRTO boyutları, lastik genişliği ile lastiğin iç çapının veya lastiğin jant üzerinde durduğu yerde ölçülen jant boyutunun bir kombinasyonudur. İnç ölçülerine göre doğruluk payı daha yüksektir, ancak Türkiye’de ve bazı ülkelerde tekerlek ve jant boyutları için inç kullanılmaya devam edilir. 

Yetişkin bisiklet ölçüleri 26 janttan başlar ve 29 inçe kadar rahatlıkla bulunabilir. Her bir ölçü farklı kullanım amacını ifade ederken çocuklarda yaşa göre uygun bisiklet alımına yardımcı olur.

Jant Ölçülerine Göre Bisikletler: Hangi Bisikleti Almalıyım?

Bisiklet jant ölçüleri, tekerlek boyutunu belirlediği için bisikletin yüksekliğini de etkiler. Bu nedenle bisikletler, çocuklarda jant boyutu ve yaşa göre tercih edilirken yetişkinlerde daha çok boya göre seçilir. Örneğin “26 jant bisiklet kaç yaş için uygundur?” gibi bir soru ile karşılaşma ihtimaliniz düşüktür. Çünkü 26 jant bisikletler 155/160 cm ve üzeri kullanıcılar için uygundur.

Bisiklet Jant Ölçüleri
  • 26 jant: En küçük tekerlek boyutu olan 26 inç, dünya çapında bulunabilirlik, daha geniş lastikler ve daha güçlü tekerlekler nedeniyle birkaç yıl öncesine kadar dünya bisikletçileri için standart olarak kabul edilen boyuttu. Günümüzde 26 inçlik bisikletler daha iyi denge sağladıkları için daha küçük ölçüde tekerleklerle tamamlanır. Böylece daha iyi bir denge elde edilir. Seyahat etmek için 26 jant bisiklet tercih edebilirsiniz.
  • 27.5 jant: 27.5 jant bisiklet 26 inç ile 28/29 inç arasındadır ve daha kalın lastiklerle birlikte kullanılır. 70 mm’ye kadar daha geniş olan bu lastikler, özellikle bozuk yol yüzeylerinde daha  fazla konfor sağlar. Darbeleri daha iyi emer, engellerin üzerinden kolayca geçer ve 28 inçten daha fazla manevra kabiliyetine sahiptir.
  • 28 jant: Günümüzün standardı olarak kabul edilen 28 jant bisikletler, 26 inçten daha geniş tekerlek tasarımı ile tercih sebebidir. Daha geniş lastik seçeneğiyle birlikte, bu tekerlek boyutuna sahip bisikletler, asfaltsız arazilerde bile çok daha kolay ilerlemenizi sağlar.
  • 29 jant: Şokları daha iyi emdiği için oldukça rahattır ve yol nedeniyle sarsılmanızı minimuma indirir. Tekerlek engellerin üzerinden daha kolay ilerler ve daha geniş lastikler daha fazla kavrama sağlar. Böylece bisikletlerde jant değeri artıkça, zemin ile temas eden yüzey alanı da doğru orantılı olarak artar. Bu sayede daha büyük janta sahip bisikletleri düzensiz yollar için tercih edebilirsiniz.

Çocuklarda bisiklet seçimi hem yaşa hem de boya göre yapılır. 12, 14, 16, 18, 20 ve 24 jant bisikletler çocuklar için uygundur. 12 jant bisiklet 2-4 yaşa hitap ederken 24 jant bisikletler 9-13 yaş aralığı için tercih edilir. “16 jant bisiklet kaç yaş için uygundur?” çocuk bisikletleri için  en sık sorulan sorulardan biridir. 16 jant bisikletler 4-7 yaş arası çocukların kullanımı için idealdir. Bisiklet kullanımı sırasında tayt giyerek daha rahat bir sürüş yaşayabilirsiniz. Uygun bisikletleri tercih ederek açık havanın tadını çıkarabilir, aynı zamanda günlük egzersizlerinizi de yapabilirsiniz. Yılın tüm zamanı güvenli şekilde bisiklet sürebilmeniz için koruyucu ekipmana ihtiyacınız vardır. Ayakkabıdan sweatshirt, kolluktan dizliğe kadar sürüş güvenliğinizi ve konforunuzu artıracak ürünlere Barcin.com aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Supplement (Besin Takviyesi) Nedir?

Supplement (Besin Takviyesi) Nedir?

Sörf Nedir, Nasıl Yapılır? Türkiye'deki Sörf Rotaları

Sörf Nedir, Nasıl Yapılır? Türkiye’deki Sörf Rotaları