in

Supplement (Besin Takviyesi) Nedir?

Supplement (Besin Takviyesi) Nedir?

Supplement, kişilerin uyguladıkları diyete göre vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral gibi bileşenlerin karşılanmasını sağlayan besin takviyelerine verilen isimdir. Supplement ürünleri içerik bazında olduğu gibi farklı formlara da sahiptir. Supplementler kapsül, sıvı, tablet ve hap formunda üretilir. Genel olarak vitamin, mineral, amino asit ve yağ içeren takviyeler alınması gereken besin içeriğini destekleme amacı taşır. Özellikle spor yapan kişiler için etki artırıcı işlevde sıklıkla tercih edilir. İlaç kategorisinde yer almayan takviye ürünlerin kullanım miktarı ve sıklığı diyetin yanı sıra fiziksel özelliklere de bağlıdır. Ayrıca spor yaparken ihtiyacınız olan aksesuar ürünleri ile daha kaliteli bir antreman gerçekleştirebilirsiniz. 

Supplement Ne İşe Yarar?

Supplement ürünleri içeriklerine ve kullanım amaçlarına göre farklı işlevlere sahiptir. Ürünler arasında seçim yaparken kişisel gereksinimlere uyum sağlamasına özen gösterilmelidir. En gerekli supplementler kişisel ihtiyaçlar için doğru olan ürünlerdir. Supplementlerin öne çıkan işlevlerinden bazıları şunlardır:

  • Kas hacminin daha hızlı bir şekilde artmasına yardımcı olur. 
  • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakma oranını yükseltir. Böylece daha fit bir vücuda ulaşmayı destekler.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasına katkıda bulunur. Bu özelliği ile antrenman performansını artırmayı sağlar. 
  • Bağışıklık sisteminin korunmasını ve güçlendirilmesini destekler.
  • Kas kütlelerine enerji aktarımı işlevine sahiptir. Bu sayede kas erimesinin önüne geçmeye yardımcı olur.

Kimler Supplement Kullanmalıdır?

Supplement ürünlerini fiziksel olarak belirli değerleri olması gereken düzeyin altında olan kişiler ve sporcular kullanmalıdır. İçerikleri gereği takviye görevine sahip yapıdaki ürünler doğru miktarda ve sıklıkta tüketilmelidir. Sporcu supplementleri antrenman sırasında ortaya çıkan enerji açığını kapatmaya yardımcı olacak şekilde tasarlanır. Bununla birlikte antrenman yoğunluğu ya da ilgilenilen sporun gerekliliklerine bağlı olarak farklı bileşen içeriği kullanılması gerekir. Örneğin, bir bisikletçi ile bir haltercinin vücudu farklı mikro besinlere ihtiyaç duyacağından tüketimde bu durumun göz önünde bulundurulması gerekir. Benzer şekilde antrenman programına uygun biçimde supplement kullanımı gerçekleştirilmelidir. Siz de tüketim öncesinde bir uzmana danışarak ne sıklıkla ve hangi miktarda takviye kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sporcuların Kullandığı Supplementler ve Kullanım Amaçları

Besin takviyesi görevine sahip supplement ürünlerinin kullanım amaçlarını bilmek istenilen sonuçlara daha kolay bir şekilde ulaşmaya yardımcı olur. ‘Hangi supplement ne işe yarar?’ sorusunun yanıtını öğrenmek için aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Supplement (Besin Takviyesi) Nedir?

BCAA: BCAA, zincirli bir amino asit takviyesidir. Kas kütlesini ve yağ oranını artırmak için kullanılır. İçeriğindeki mikro besinler sayesinde kas yorgunluğunu azaltması antrenman sırasında kasların korunmasını destekler. 

Whey Proteini: En yaygın kullanılan supplementlerden bir tanesidir. Diğer proteinlerle benzer şekilde kas gelişimini destekleyen bir yapıya sahiptir. Bu sayede antrenmanlarda daha yüksek performans ve güç artışı elde etmeye yardımcı olur. Ayrıca antrenman sonrası kasların yorgunluğunu daha hızlı atmasını destekler.

Kreatin: Kreatin de sıkça tercih edilen supplementler arasında yer alır. Vücutta üretilmediği için dış kaynaklardan tüketilmesi gerekir. Kas gelişimini ve kütle artışını hızlandırır. Kas kütlesinde su tutarak anlık enerji üretimini de yükseltir. 

L-Karnitin: L-Karnitin yağ moleküllerini mitokondriye taşıyarak enerji artışını destekler. Vücutta eksilmesi durumunda yağlar enerjiye yeterince dönüştürülemez ve kasların zayıflamasına yol açabilir. L-Karnitin kalp, böbrek, kısırlık, bağışıklık sistemi ve diyabet gibi rahatsızlıklara karşı da koruma sağlar. 

Glutamin: Vücutta en fazla bulunan amino asit türüdür. En önemli görevlerinden biri kas kütlelerinin yıkımını engellemesidir. Hücre büyümesi hususunda da oldukça önemli bir role sahip olan supplement, büyüme hormonunun ve hücre yenilenmesinin desteklenmesine yardımcı olarak birçok açıdan fayda sağlar. 

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için ihtiyaç duyduğunuz ürünleri Barcin.com ayrıcalıkları ile hemen sipariş edebilir, arzu ettiğiniz sonuçlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Hiking Nedir, Nasıl Yapılır, Trekking’den Farkları Nelerdir?

Hiking Nedir, Nasıl Yapılır, Trekking’den Farkları Nelerdir?

Bisiklet Jant Ölçüleri

Bisiklet Jant Ölçüleri