in

Yavaş Yemek Yemenin Önemi Nedir?

Günlük hayatta tüketilen besinler kilo durumu ve sağlık üzerinde pek çok etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra yemek yemek konusundaki en önemli detaylardan biri de yemeği tüketme hızıdır. Besinleri tüketme hızı sindirim sistemini farklı şekillerde etkiler. Aynı zamanda yemek yeme hızına göre vücuda alınan kalori de değişiklik gösterir. Peki, hızlı yemek yemek kilo aldırır mı? Gelin yemek yeme hızı hakkında merak edilenleri hep birlikte keşfedelim.

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Çabuk yemek, gün içerisinde birçok kişinin farkında olmadan gerçekleştirdiği eylemlerden birisidir. Gerek iş yoğunluğu gerekse aç olma durumundan kaynaklı olarak hızlı tüketilen besinler sağlık açısından pek çok zararı da beraberinde getirir. Kötü bir alışkanlık olarak nitelendirilen hızlı besin tüketimi, sindirim sistemi başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Bunların başında kilo alımı gelir. Beyin tokluk hissini hızlı algılayamadığı için kişi doysa bile yemek yemeye devam eder. Bu da ekstra kalori alımına neden olur. 

Öte yandan hızlı yemek tüketimi metabolizma ile ilgili çeşitli sorunlara da yol açabilir. İnsülin ve diyabet direnci bu problemlerden bazılarıdır. Çabuk tüketimin sonucu olarak sindirimin zorlaşması bağırsak sağlığını da olumsuz etkiler. Ayrıca pek çok kişi “Yemek kaç saatte sindirilir?” sorusunu merak eder. Besinleri vücutta sindirme süreci yaklaşık olarak 24 saat alır ve bu, bazen 72 saate kadar çıkabilir. Yemeklerdeki yağ oranı arttığında sindirim süresi de buna bağlı olarak artış gösterir. Dilerseniz yemek sonrasında spor aktiviteleri için Nike egzersiz ürünleri arasından ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların egzersiz giyim ürünlerini hemen inceleyebilirsiniz.

Psikoloji ve Hızlı Yeme Alışkanlığı Arasındaki İlişki Nedir? 

İnsanlar bazen tokken de yemek yer. Buna yemek yerken rahatlamaya çalışmak ve bazı yiyecekleri yemeye engel olamamak gibi davranışlar da eklenirse bu durumun birikmiş duygularla bağlantısı olabilir. Kişi; kendini üzgün, stresli, yalnız ve sevgisiz hissettiği her anda yemek yeme ihtiyacı duyar ve hızlı yiyerek kendini daha iyi hissedeceğini düşünür. Duygusal yeme bozukluğu olarak nitelenen bu alışkanlıktan kurtulmak için NLP, EFT ve meditasyon gibi çalışmalara katılmak ve bir psikologdan yardım almak gibi çözümlere başvurulabilir. 

Yavaş Yemek Yemek İçin 6 Öneri

Yavaş yemek yemek, tüketim sürecini daha keyifli hale getirirken aynı zamanda besinlerin tadını almayı da kolaylaştırır. Ayrıca besinlerin iyi bir şekilde çiğnenmesi sindirim sisteminin çalışma kalitesi açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı yemek yeme alışkanlığı geliştirmek için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

  • Yavaş yemek yiyenler ile sofraya oturmak sizin de bu alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olabilir. 
  • Küçük boy çatal ve kaşık kullanarak daha yavaş yemek yeme alıştırması yapabilirsiniz. Ayrıca her lokmada küçük bir ara verip çatalı ve kaşığı tabağa bırakabilir, sonra tekrar yemeye devam edebilirsiniz.
  • Öğünlerinize yüksek lifli besinler dahil ettiğinizde yemekleri daha fazla çiğneyeceğiniz için daha yavaş yemek yersiniz. 
  • Sofraya çok aç bir şekilde oturmaktan kaçınabilir, ara öğünlerde açlığınızı bastıracak küçük atıştırmalıklar tüketebilirsiniz.
  • Yemek yerken karşınızdakiyle sohbet ederek yemeğinizi daha yavaş yiyebilirsiniz.
  • Yemekleri parçalara ayırarak tüketmek daha uzun sürede yemek yemenize imkan tanır. 

Yemekten Ne Kadar Sonra Egzersiz Yapılmalı?

Yemek yedikten sonra yapılan spor vücudun daha fazla yorulmasına yol açacağı için bu durumdan kaçınmak gerekir. Bunun yerine yemekten sonra en az 2-3 saat beklemeniz ve daha sonra spor yapmanız tavsiye edilir. Öte yandan eğer öğününüzde kırmızı et gibi ağır yemekler tercih ettiyseniz bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Yemekten belirli bir süre sonra hafif tempolu yürüyüş yaparak sindirim sisteminize destek olabilirsiniz. Yürüyüş için adidas egzersiz giyim ürünlerini inceleyebilirsiniz. Siz de yukarıdaki önerileri yemek yeme alışkanlıklarınıza adapte ettikten sonra sağlıklı yaşam için spora da hayatınızda yer açabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların kadın egzersiz malzemeleri arasından en beğendiklerinizi barcin.com üzerinden seçebilir ve hemen siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Derbilerde Giyilebilecek Kombin Önerileri

Derbilerde Giyilebilecek Kombin Önerileri

Basketbol Fanatiklerinin Vazgeçemeyeceği En Spor & Şık Giyim Tarzları

Basketbol Fanatiklerinin Vazgeçemeyeceği En Spor & Şık Giyim Tarzları