Menu
in

Sabah Sporu Ne Zaman Yapılmalıdır, Sabah Sporu Hakkında

sabah sporu ne zaman yapılmalıdır, sabah sporu hakkında

Egzersiz, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Bazı insanlar sabah koşmayı tercih ederken, diğerleri öğleden sonraları egzersiz yapmanın keyfini çıkarır. Bazı spor tutkunları da geceleri yapılan uzun bir koşudan veya yoğun bir fitness etkinliğinden keyif alır. Günün farklı saatlerinde gerçekleştirilen sportif faaliyetlerin vücut üzerindeki etkileri ise birbirinden farklı olabilir.  Sabah Sporu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sabah sporu hangi saatlerde yapılmalıdır? sorusu egzersize günün ilk saatlerinde başlamak isteyen spor tutkunlarının en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Bu sorunun net bir yanıtı yoktur. Sabah sporunu ne zaman yapacağınız günlük rutininize, yaşam temponuza, iş durumunuza ve uyku düzeninize bağlı olarak değişebilir.

Sabah Sporunun Başlıca Faydaları Nelerdir?

Sabah sporunun hem fizyolojik hem de motivasyonel anlamında çok sayıda faydası bulunur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

1. Sabah egzersizleri daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur

Düzenli spor yapmak yağ yakımı için uygulayabileceğiniz en ideal yöntemlerden biridir. Günün erken saatleri, kalori ve yağ yakmak için en uygun zaman dilimi olarak değerlendirilir. Kahvaltıdan önce yapılan egzersizler, yağ oksidasyonunu doğal bir şekilde açığa çıkarır. Etkili yağ oksidasyonu daha fazla yağ ve kalori yakmak için gerekli olan desteği başarıyla sağlar. Kahvaltıdan önce düzenli olarak uygulanan ve kilo vermede çok iyi bir faktör olan antrenman rutini, diyabet riskini en aza indirebilmenize de destek olur.

2. Cildiniz sağlıkla parlar

Günün erken saatlerinde egzersiz yapmak cildinizin sağlığını olumlu yönde etkiler. Yapılan araştırmalar, sabahları egzersiz yapanların akşamları egzersiz yapanlardan daha parlak, ışıltılı ve canlı bir cilde sahip olduğunu göstermiştir. Oksijen, nem, gün ışığı ve ısı değerleri, günün erken saatlerinde cildiniz için en optimum seviyede olur. Bu zamanlarda gözenekleriniz daha rahat bir şekilde genişler ve cildin ihtiyaç duyduğu nem ve oksijen kolaylıkla alınabilir.

3. Geceleri daha iyi uyursunuz

Gece geç saatlerde yapılan egzersizler, adrenalindeki artış nedeniyle uyku düzeninizi etkileyebilir. Sabah egzersizleri ise vücudunuza günün sonunda sağlıklı ve derin bir yorgunluk hissi yaşatır, bu da daha derin ve daha iyi uyku ile sonuçlanır. Ayrıca, sabah egzersizleri sadece uykunuzun kalitesini etkilemez, aynı zamanda vücudunuzun daha uzun bir şekilde dinlenebilmesine de yardımcı olur.

4. Erken saatlerde yapılan egzersizler stresi ve depresyonu azaltır

Fitness veya egzersiz rutinlerinizi tamamlamak için erkenden uyanmak daha fazla endorfin salgılamanıza ve doğal olarak depresyondan uzak durmanıza destek olur. Kahvaltı öncesi spor yapan bireylerin güne daha enerjik başladıkları ve hem günlük hayatlarında hem de iş hayatlarında daha başarılı oldukları gözlenmiştir.

5. Metabolizmanız daha hızlı çalışır

Sabah egzersizlerinin en büyük avantajlarından biri, metabolizma hızını ciddi bir şekilde artırmasıdır. EPOC etkisini (egzersiz sonrası ekstra enerji tüketimi) yükselten sabah antrenman rutini sayesinde egzersizinizi bitirdikten sonra dahi kalori yakmaya devam edebilirsiniz. EPOC etkisi ile hızlanan metabolizmanız, vücudunuzdaki fazla yağları bir enerji kaynağı olarak kullandığı gibi kahvaltınızı da etkili bir şekilde sindirebilmenize katkıda bulunur.

6. Kas gelişimini ve verimliliğini olumlu yönde etkiler

Vücudunuzun kas kütlesini artırmak ve formunuzu geliştirmek için daha fazla testosterona ihtiyacınız vardır. Testosteron seviyenizin zirveye ulaştığı günün erken saatleri, daha fazla kas inşa etmek ve formunuzu korumak için en ideal zamandır. Koşu, yüzme, yürüyüş, bisiklet ve pilates gibi etkinlikler için sabahları erkenden kalkmak ve dışarı çıkmak, kaslarınızı verimli bir şekilde geliştirebilmenizi sağlar.

7. Neşe dolu anlar yaratabilmenize yardımcı olur

Erkenden uyanmak ve dışarı çıkmak birçok kişi için zorlayıcı bir hareket gibi gözükebilir, ancak belirli bir alışkanlık haline gelen sabah sporu, yaşamınızı değiştirecek anlar yaratabilmenize olanak tanır.

Sabah sporu için tercih edebileceğiniz spor ürünlerine, spor ayakkabılarına ve diğer aksesuarlara cazip fiyat seçenekleri ve taksitli ödeme imkânı ile Barcin.com üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version