in

Sağlıklı Beslenmeyle Yağlardan Kurtulun

Fazla yağlardan şikayetçiyseniz ya da formunuzu korumak adına ne yemeliyim diyorsanız işte birkaç küçük ipucu…

C vitaminli gıdalar vücudun yağ yakmasını hızlandıran besinlerdir. Hastalıklara karşı direnç artırmaları da bir diğer avantajları. Önümüzdeki günlerde bolca bulacağınız kış meyveleri oldukça sağlıklı bir tercih. Ayrıca yeşil çaylar da su atıcı ve yağ yakıcı özellikleriyle dikkat çeker. Süt ve ayranı yağsız tercih etmekte fayda var ve günlük kalsiyum ihtiyacı için yarım litre süt yeterlidir.

Herkesin bildiği üzere kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmek de sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından. Kırmızı etler çok daha fazla yağ içerdiklerinden kalp damar tıkanıklıkları, kolesterol gibi olumsuz etkileri vardır.

Bir kısmımız yalnızca ana öğünlerde çok yediği için değil, arada atıştırdıkları yüzünden kilo alıyor. Eğer istahınız çoksa ve sürekli bir şeyler atıştırıyorsanız iştahınızı kesmen için tarçını tercih edin. Yine zencefil, metabolizmayı hızlandıran yağ yakıcılardan birisidir.

Herkesin sevmediği fakat oldukça faydalı bir sebze olan enginar, su atıcı özelliğiyle vücuttaki fazla tuzun zararlarından korunmak için birebirdir. Eğer yemiyorsanız farklı tarifleri deneyip enginar tüketmenin size hoş gelecek bir yolunu bulmaya çalışın.

Lifli gıdalar yağ yakmayı hızlandıran besinlerden biridir. Bu bağlamda lif açısından zengin olan baklagiller tercih edilmesi gerekenler arasında gelir. Ayrıca her besinin kendi mevsiminde tüketilmesi çok daha sağlıklıdır.

Tüm bu gıdaların yanı sıra temel içeceğimiz olan suyu bolca tüketmekte fayda olduğunu söylemeye gerek yoktur herhalde.

Yiyerek zayıflamak bir espri olarak algılansa da aslında vücuttaki yağları yakmamız ne yediğimizle doğrudan ilgili.  Doğru beslenerek metabolizmayı hızlandırmak, yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Tabii ki sporla desteklendiği zaman diyetlerinizden en güzel sonucu alırsınız.

Büyük buluşmanın adı Nike AJF10

Maratona hazır mısınız?