Menu
in

Şampiyonlar Ligi Yarı Final Analizi

2016 UEFA Şampiyonlar Ligi herkesi şaşkına çevirecek sonuçlarla devam ederken yarı final mücadeleleri geldi çattı. Avrupa’nın en büyüğünü belirleyen turnuvada büyük liglerin şampiyonlarını izleme şansı yakalıyoruz. Birbirinden heyecanlı karşılaşmalara ev sahipliği yapan devler liginde forma giyen futbolcuların kalitesi de tahmin edeceğiniz gibi üst düzey. Bir futbol resitali olarak görülen bu kupa heyecanı birbirinden sıkı eleme turlarının ardından son 8 takımın arasında oynana çeyrek final mücadeleleriyle heyecanı doruk noktasına çıkardı.

Tabi bu tarz organizasyonlarda bu denli başarıya imza atmış her kulüp her an maçı lehine çevirebilecek potansiyele sahip. Dolayısıyla Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçlarında da sürpriz sonuçlar herkesi şaşırtırken futbolda imkânsızın olmadığını bir kez daha kanıtlamış oldu. Özellikle favori takımlardan birisi olan ve dünya futboluna yön veren Barcelona’nın çeyrek finalde elenmesi en sansasyonel olay olarak görüldü. Geriye doğru baktığımızda Şampiyonlar Ligi çeyrek final sonuçlarına bir göz atmakta fayda var.

  • Wolfsburg – Real Madrid (2-0 / 3-0)
  • Bayern Muhih – Benfica (1-0 / 2-2)
  • Barcelona – Atletico Madrid (2-1 / 2-0)
  • Paris Saint Germain – Manchester City (2-2 / 1-0)

Torbalardan çekilen sonuçlara göre bu şekilde eşleşen takımlarda en büyük yıkım Barcelona’nın ezeli rakiplerinden Atletico Madrid’e elenmesi olsa da Wolfsburg’un ilk maçta 2-0 ile Real Madrid’i yenmiş olması da oldukça sükse yaptı.

Bu sonuçların ardından ise herkesin merakla beklediği heyecanlı eşleşmeler ortaya çıktı. Buna göre Şampiyonlar Ligi yarı final eşleşmeleri şu şekilde gerçekleşti.

  • Manchester City – Real Madrid
  • Atletico Madrid – Bayern Munih

Bu noktada favori anlayışı tamamen kaybolurken futbolun lokomotifi Real Madrid ile İngiliz devi Manchester City kozlarını paylaştı. “Panzerler” Bayern Munich ise İspanyol futbolunun yükselişi durdurulamayan ekibi Atletico Madrid ile karşı karşıya geldi. Yarı finalin ilk maçları 26 Nisan 2016 itibariyle 21:45’te karşı karşıya gelen Manchester City – Real Madrid ile başladı. Hemen ardından ise 27 Nisan 2016 tarihinde yine 21:45’te Atletico Madrid – Bayern Münih mücadelesine sahne oldu.

Oynanan karşılaşmaların rövanş maçları içinse belirlenen tarihler 3 Mayıs 2016 ile 4 Mayıs 2016 olarak açıklanmıştı. Alınacak sonuçlara göre 4 takımdan yalnızca iki tanesi devler liginin sahibi olmak için final maçına çıkacaktı. Özellikle Real Madrid ve Bayern Münih üzerinde müthiş bir favori hissiyatı doğmuş olsa da Manchester City ve Atletico Madrid bu zorlu yarışı son anına kadar sürdürebilecek ekiplerdi. Dolayısıyla tansiyonun bir an bile düşmediği karşılaşmalara sahne olan bu günlerde Şampiyonlar Ligi yarı final heyecanı her geçen gün final coşkusunu tetikledi. Avrupa’nın en iyi futbol kulübü olduğunu kanıtlamak isteyen 4 dev takım kozlarını paylaşırken aynı zamanda Bayern Münih’in Bundesliga’da şampiyonluğunu ilan ettiğini, Atletico Madrid ve Real Madrid‘in ise şampiyonluk yarışında 1 puan farkla halen daha savaştığını hatırlatalım.

Şampiyonlar Ligi yarı final maçlarıyla beraber belli olan final karşılaşmasında ciddi anlamda sürpriz bir sonuç çıktı diyebiliriz. İspanyol Atletico Madrid’in deplasman golüyle Alman devi Bayern’i saha kenarına itmesi eminiz ki uzun yıllar konuşulacak. Bu noktada Şampiyonlar Ligi finalinin eşleşmesinde iki İspanyol, hatta iki Madrid temsilcisini izleyeceğimizi söylemek gerekiyor.

Şampiyonlar Ligi Yarı Final Sonuçları

  • Manchester City – Real Madrid # 0-0
  • Real Madrid – Manchester City # 1-0
  • Atletico Madrid – Bayern Münih # 1-0
  • Bayern Münih – Atletico Madrid # 2-1

Bu sonuçlara göre Real Madrid attığı tek golüne karşılık veremeyen Manchester City’i egale ederken, Atletico Madrid 2-2 lik eşitlik olmasına rağmen deplasmanda attığı 1 golle finale uzanan ekip olmayı başardı. Buna göre iki yıl öncenin bir tekrarı niteliğindeki Şampiyonlar Ligi Finali iki Madrid temsilcisi arasında 28 Mayıs 2016 tarihinde Cumartesi saat 21:45’te oynanacak.

Yorum Yazın

Exit mobile version