Menu
in

Savunma Sporları Nelerdir?

Savunma Sporları Nelerdir

Yüzyıllardır var olan savunma sporları, son zamanlarda popülerliğini gittikçe arttırmıştır. İnsanların günlük hayatta en temel ihtiyaçlarından biri olan savunma, spor alanında da geniş bir kitleye hitap eder olmuş, çeşitli savunma sporu egzersizleri antrenman ve spor salonlarında uygulanmaya başlanmıştır. Savunma sporlarının temel prensibi olan dikkat artırma ve refleks geliştirme, günlük kullanımda önem taşıyan özelliklerdir. Saldırıdan çok savunma odaklı bu sporlar, insanların kas ve dikkat gelişimini sağlayarak fiziksel ve mental açıdan odaklanmalarını kolaylaştırır. Dünya ülkelerinden esinlenilen savunma sporlarının birçok çeşidi bulunur. Özellikle Orta Asya ve Uzak Doğu kökenli bu sporlardan bazıları Muay Thai, Kick Boks, Boks, Jiu Jitsu, Aikido, Judo, Taekwondo olarak adlandırılabilir. Kendi içlerinde farklı teknikleri ve ekipmanları bulunan savunma sporları, bire bir dövüşün yanı sıra yalnız olarak da tekrar edilebilir.

En iyi savunma sporu hangisidir?

Savunma sporları, kendi arasında birden fazla çeşide ve uygulama aşamasına ayrılır. Ortak prensibi kaba kuvveti engellemek olan bu sporlar, cüsse farketmeksizin herkesin belirli teknikler sayesinde kendi savunmasını yapabilmesini sağlar. Yediden yetmişe geniş bir sporcu kitlesine hitap eden savunma sporları, uzun vadede güçlü bir vücut ve berrak bir zihin vadeder.

En etkili savunma sporu çeşitleri arasında olan Kick Boks; Muay Thai ve Karate birleşiminin sonucunda ortaya çıkmıştır. Refleksleri geliştirerek vücudun saldırı anında otomatik olarak kendini korumasını sağlayan egzersiz biçimi, genç sporcular tarafından sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda Karate öğrenimi de oldukça yaygın olan savunma sanatları arasındadır. Kuşaklar ile kendi içinde belirli seviyelere ayrılan bu spor, kendi seviyenizdeki rakiplerle karşılaşmanızı sağlayarak vücut ve zihin gelişimine yardımcı olur.

Hangi savunma sporu tercih edilmelidir?

Belirli yaşa veya antrenman grubuna göre tercih edilmesi tavsiye edilen savunma sporları vardır. Bunlardan biri olan Kick Boks, ağır antrenmanlar öncesi uygulanmalıdır. Hareket kabiliyetinin gelişmesi ve reflekslerin hızlanması amacıyla yapılan antrenmanlar, uzun vadede pozitif sonuçlar almayı garanti eder. Sıradan egzersizler gibi devamlılık ilkesinin esas olduğu kendini savunma sanatı, zamanla profesyonelleşilen bir alandır. En iyi savunma sporu olarak görülen bir diğer dövüş tekniği olan Kung-Fu, çeşitli atletik vuruşların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan ve vücut gelişimine büyük katkı sağlayan sporlardan biridir. Kadınlar için savunma sporu çeşitleri arasında yer alan ve öğrenimi oldukça basit olan Kung-Fu, tekniklerden oluşan ve saldırı esnasında vücudu korumayı amaçlayan spor dallarından biridir. Vuruş, tekme gibi özelliklere sahip olmayıp yalnızca gelen darbeyi geçiştirmeye yarayan bir diğer spor dalı ise Aikido’dur.

Tamamen teknik esaslı olan ve karşı tarafı minimum şiddet ile etkisiz hale getirmeyi amaçlayan Aikido, kendini savunmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Savunma nasıl yapılır?

Savunma sanatı günlük hayatta herkesin ihtiyaç duyabileceği alanlardan biridir. Yaş farketmeksizin, herkes için bir savunma sanatı çeşidi bulunur. Savunma yapmak, şiddet uygulamadan karşı tarafı etkisiz hale getirmek için önemli bir noktadır. Birçok savunma sanatı düzenli antrenman ve doğru malzemeler ile kolaylıkla öğrenilebilir. Savunma sanatları için gerek duyulan malzemelerden bazıları mat, kum torbası, dövüş eldiveni, eklem koruyucu, fitness malzemeleri gibi ürünler olabilir. Savunma sporları programlı olarak salonda öğrenilip evde rahatlıkla tekrar edilebilir. Evde savunma sporu öğrenmek, eskisinden çok daha kolay bir hale gelmiştir. Eklemlerinizin açılmasını ve reflekslerinizin hızlanmasını istiyorsanız eğitici videolar eşliğinde evde savunma sanatı hareketlerini öğrenebilirsiniz. Doğru malzemeler ile kendinizi geliştirebilir, vücudunuzu kuvvetlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, profesyonel olarak antrenmanları yapabilir, müsabakalara bile hazırlanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tüm spor malzemelerine ve çok daha fazlasına barcin.com adresinden ulaşabilir, size en uygun malzemeyi sipariş edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version