Menu
in

Savunma Sporlarını İzlemeye Doyamayacağınız En İyi Uzakdoğu Filmleri

Bugünkü popülerliğine 1970-1980’li yıllardan itibaren kavuşmaya başlasa da esasen 1920’li yıllardan itibaren çekilmeye başlanan Uzak Doğu dövüş filmleri, sinema dünyasına çok sayıda yetenek kazandırmış, ayrı bir sinema janrının oluşmasını sağlamıştır. Bruce Lee, Jackie Chan, Jet Li, Donnie Yen ve yelpaze biraz daha genişletilirse Jean-Claude Van Damme gibi büyük yeteneklerin boy gösterdiği dövüş filmleri, farklı konuları ele alsa da filmlerin temeli; karakter gelişimi, mücadele, adalet gibi kavramları merkeze koyar. Dilerseniz gelin, en iyi dövüş filmleri hakkında konuşmadan evvel, Uzak Doğu sinemasında hangi savunma sporlarının bulunduğu ve bu alanın en önemli ismi Jackie Chan’den biraz söz edelim.

Uzak Doğu Sinemasında Savunma Sporları

İlk defa 1940’lı yıllarda “monomit” terimiyle adlandırılıp “Kahramanın Yolculuğu” konsepti formüle edilmiş olsa da 1920’li ve 1930’lu yıllarda birçok Uzak Doğu ülkesinde çekilmeye başlanan dövüş sanatları odaklı sokak dövüş filmleri, bu konsepti bilerek ya da bilmeyerek başarılı şekilde işler. Bilhassa Hong Kong sineması, savunma sporlarını etkileyici örneklerle beyaz perdeye taşır. Bunu yaparken de Wing Chun ve Jeet Kune Do gibi dövüş sanatlarına sırtını yaslar. Artık bir efsane hâline gelen Bruce Lee, Lee ile karşı karşıya oynama fırsatı yakalayan ve daha sonra kendisi de bir efsaneye dönüşen Jackie Chan gibi isimler, Hong Kong sinemasına büyük değer katar.

Shaolin Tapınağı’nın yanı sıra Wu Tang kung fu, Çin dövüş filmleri içinde sıklıkla yer verilen dövüş sanatları okullarını oluşturmaktadır. Hatta doğrudan doğruya “Shaolin and Wu Tang” adlı, Çin menşeli bir dövüş sanatları filmi de vardır. Çin merkezli dövüş sanatları filmleri; Tai Chi, Wushu, Xingyi gibi geleneksel Çin dönüş sanatlarını etkileyici biçimde gözler önüne serer.

Aikido, Judo ve Karate’nin öne çıktığı Japon dövüş filmlerinde estetik ögeler dikkat çekerken Kore sinemasında ise Hapkido, Taekwondo, Tang Soo Do gibi dövüş sanatlarından yararlanılır. Kullanılan dövüş stilleri kadar ilgili stilleri uygulayan aktörlerin de büyük bir önemi vardır ve tam da bu nedenle Jackie Chan filmleri, en çok sevilen ve izlenen yapımlar arasındadır.

Savunma Sporu Filmlerinin Efsane İsmi Jackie Chan Kimdir?

Yalnızca doğduğu ve ünlendiği Hong Kong’da değil dünya çapında hem tanınan hem de sevilen,1954 doğumlu Jackie Chan, aksiyon dövüş filmleri janrının bu denli büyümesinde en önemli paya sahip isimlerden biridir. Küçük yaşta Pekin Opera Okulu’na kaydolması ve burada, dövüş sanatları, akrobasi ve oyunculuk eğitimleri alması sayesinde tüm bilgi birikimini ve bedensel yeteneklerini, oynadığı filmlerde başarıyla göstermiştir. 1970’lerden itibaren Hong Kong sinemasının tanınan simaları arasına yerleşen Jackie Chan, kung fu ve komedi unsurlarını birleştirmesiyle kendine has bir izleyici kitlesi edinir. Netflix dövüş filmleri içinde de kendine yer bulan pek çok yapıma gerek oyuncu gerekse yapımcı olarak imza atan Chan, filmlerinde kullandığı spor malzemeleri ve erkek egzersiz ürünleriyle de Uzak Doğu dövüş sanatlarına meraklı izleyicilere ilham verir.

Bugüne dek onlarca filmde boy gösterip kendi türünü oluşturmayı başaran Jackie Chan, aynı zamanda müzisyen kimliğine sahiptir ve çok sayıda müzik albümü bulunmaktadır.

Savunma Sporlarını İzleyebileceğiniz Filmler

Her ne kadar geçmişi 1930’lu yıllara kadar uzansa da izleyicilerin keyifle takip edebilecekleri, 1970’li yıllardan bugüne uzanan, nispeten daha modern yapımlar vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Enter the Dragon (1973): Bruce Lee’nin vefatından önce oynadığı son film, muhteşem dövüş sahneleri içermesinin yanı sıra Jackie Chan ile Bruce Lee’nin karşılıklı oynayabildikleri yegâne yapımdır.
  • Drunken Master (1978): Jackie Chan’in yıldızlaştığı ve ilerleyen yıllarda devam filmlerinin de geldiği Drunken Master, komedi unsurlarıyla da beğeni toplamıştır.
  • Karate Kid (1984): Özellikle Pat Morita’nın “Bay Miyagi” rolüyle hafızalara kazınan film, Drunken Master serisi gibi devam filmlerine zemin hazırlamakla kalmayıp Cobra Kai adlı sevilen Netflix dizisinin oluşmasını da sağlamıştır.
  • Double Impact (1991): Jean-Claude Van Damme’ın dövüş sanatları alanındaki hünerlerini sergilediği yapımlardan biri olan Double Impact, 1990’ların etkileyici dövüş filmlerinden biridir.
  • Kung Fu Hustle (2004): 1940’larda geçen yapım, Jackie Chan’in öncülüğünü yaptığı kung fu-komedi türünün modern zamanlardaki en başarılı örnekleri arasındadır.
  • Ip Man (2008): Bruce Lee gibi bir efsanenin ustası olan Ip Man’in gerçek hayat hikâyesinin hem dramatik hem de harikulade dövüş sahneleriyle anlatıldığı yapım, Donnie Yen’in Wing Chun dalındaki yeteneklerini gösterdiği, oyuncunun, kariyerindeki en iyi filmlerden biridir.

Dövüş sanatlarına ilgi duyuyorsanız, bu doğrultuda kendinizi geliştirmenize yardım edecek erkek ve kadın egzersiz kıyafetlerine gereksinim duyuyorsanız, Barcin.com adresini ziyaret ederek avantajlı fiyatlar üzerinden dilediğiniz ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version